Країни Південної Америки. Бразилія
- 3-01-2022, 08:22
- 485
10 Клас , Географія 10 клас Безуглий, Лисичарова (профільний рівень)
§ 46. КРАЇНИ ПІВДЕННОЇ АМЕРИКИ. БРАЗИЛІЯ
ПРИГАДАЙТЕ
1. Скільки та які країни знаходяться в Південній Америці? Назвіть їхні столиці.
2. Яка країна посідає п’яте місце у світі і за площею, і за чисельністю населення?
3. У якій країні Південної Америки найвисокогірніша столиця у світі?
4. Які країни Південної Америки не мають виходу до Світового океану?
• Економіко-географічне положення та склад субрегіону. Країни Південної Америки розташовані у Західній півкулі, між Тихим океаном на заході й Атлантичним океаном на сході. Площа субрегіону - 18,28 млн км2. Тут розташовані 12 незалежних держав і одне володіння Франції - Гвіана (табл. 1, мал. 162).
Більшість південноамериканських країн — колишні колонії Іспанії, лише Бразилія - Португалії, тому серед населення континенту переважають метиси, в яких злилася європейська й індіанська кров.
Таблиця 1. Порівняння загальних рис країн Південної Америки
Мал. 162. Країни Південної Америки
Усі країни Південної Америки належать до категорії розвиткових, суттєво відрізняючись між собою за рівнем соціально-економічного розвитку. Серед них є ключові країни (Бразилія, Аргентина), нафтоекспортні (Венесуела й Еквадор), нові індустріальні (Чилі, Уругвай), інші - середнього рівня розвитку і найбідніші (Болівія, Суринам).
• Бразилія. Назва країни походить від португальської назви цінної породи червоного дерева - pau-brasil. Бразилія є найбільшою державою Південної Америки, це п’ята за розмірами країна світу (8,51 млн км2). На півночі та сході омивається водами Атлантичного океану.
У давнину територію Бразилії населяли різні індіанські племена (араваків, карибів, пано). З початку XVI ст. і впродовж трьох століть її завоювали португальські конкістадори, які знищили більшість корінного населення й створили великі плантаційні господарства, поки 1822 р. була проголошена незалежність Бразилії. Нині Бразилія - федеративна держава на чолі з президентом.
Бразилія має багатий природно-ресурсний потенціал. Близько 60 % її площі займають Бразильське і Гвіанське плоскогір’я, на півночі знаходиться велична Амазонська низовина (найбільша за площею на Землі - 1,8 млн км2) із болотами, заплавами і незайманими джунглями. Надра країни дуже багаті на корисні копалини, особливо рудні. Бразилія має величезні запаси залізних і марганцевих руд, бокситів, нікелю, вольфраму, олова, золота. Їй належать унікальні поклади дорогоцінних каменів (алмази, топази, аметисти, смарагди). Має великі запаси промислового урану.
• Офіційна назва — Федеративна Республіка Бразилія
• Столиця - Бразиліа
• Площа - 8,4 млн км2
• Населення - 207,3 млн осіб (на 2017 р.)
• Мова - португальська
• Форма державного правління - президентська республіка
• Форма державного устрою - федеративна держава
• Адміністративний поділ - 26 штатів і 1 федеральний округ
• Найбільші міста - Сан-Паулу, Ріо-де-Жанейро, Салвадор, Бразиліа, Форталеза
• ВВП на душу населення - 8727 дол. (2017 р.)
Мал. 163. Меандри Амазонки
Мал. 164. Динаміка чисельності населення Бразилії
Річкова сітка дуже густа. Найбільшою водною артерією не тільки країни, а й світу є Амазонка (довжина - 6,9 тис. км, з яких 3,6 тис. км припадає на Бразилію). Це найповноводніша ріка світу - її середньорічний стік становить майже 7 тис. км3. Амазонка судноплавна по всій протяжності в межах Бразилії (мал. 163). Іншими великими ріками є: Ла-Плата, Сан-Франсиску, Ігуасу з унікальним каскадом водоспадів (275 водоспадів заввишки 60-80 м, розділених зеленими скелястими островами). Рослинність дуже різноманітна, особливо в Амазонському басейні. Це унікальний куточок планети, в якому представлено 50 тис. екзотичних рослин. Лісистість Бразилії - 62 %.
На території Бразилії мешкає майже половина населення Південної Америки, а за кількістю населення вона посідає п’яте місце у світі. Населення Бразилії перетнуло межу 200 млн осіб, хоча темпи приросту (+12,48 %) стали рекордно низькими (мал. 164).
Бразилія - єдина португаломовна країна в Латинській Америці, португальська є державною мовою країни. Корінне індіанське населення було значно винищене під час колонізації, частина була асимільована. Нині індіанські племена живуть в ізоляції в окремих і важкодоступних районах Амазонії. Більшість бразильців є католиками (75 %), багато мешканців африканського походження дотримуються культу «кандомбле».
Населення по території країни розміщено вкрай нерівномірно: здебільшого воно концентрується на північному і південному сході, на півдні; найменш заселена - західна Амазонія (мал. 165). У країні дуже виражена тенденція до урбанізації й нині в містах уже мешкає 86 % населення країни. Сформувалися дві великі агломерації - Сан-Паулу (21 млн осіб) і Ріо-де-Жанейро (12 млн).
ПОМІРКУЙТЕ
1. Яке економічне значення для Бразилії мають лісові ресурси? 2. Які екологічні наслідки знищення лісів Амазонії характерні для країни і світу загалом? 3. Чому вважається, що знищення лісів Бразилії стане культурною катастрофою і призведе до загибелі унікальної культури корінних народів?
Бразилія - індустріально-аграрна країна, економіка якої є найрозвинутішою в Південній Америці. В останні роки здебільшого завдяки залученню передових технологій, іноземних інвестицій і кредитів розвинутих країн, Бразилія досягла великих успіхів у господарському розвитку. Вона першою з латиноамериканських країн створила штучний супутник Землі, має власний космодром Алкантара.
Мал. 165. Густота населення Бразилії (осіб/км2)
Мал. 166. Гідрокомплекс «Ітайпу»
Найрозвинутіша промисловість сконцентрована на півдні і південному сході, а північний схід є найбіднішим регіоном країни. У Бразилії видобувається понад 40 видів корисних копалин, але найзначущішими є залізна і марганцева руда. Видобуток золота й алмазів — найстаріші гірничодобувні галузі країни. Країна має величезний гідроенергетичний потенціал. Енергетика на 85 % заснована на ГЕС, тут розташована друга за потужністю ГЕС у світі - Ітайпу (мал. 166). Єдина АЕС Ангра виробляє 2,5 % електроенергії. Головними ланками обробної промисловості є металургія, нафтопереробка й хімічна промисловість. Бразилія входить у десятку світових виробників сталі (30,2 млн т). Особливо виділяється автомобілебудування, щороку в країні виробляють 2,1 млн авто. Бразильський ринок поділений між такими міжнародними автогігантами, як Scania, FIAT, Daimler і Ford, що мають у країні по кілька заводів. Бразилія виробляє також літаки, судна, комп’ютери, мікросхеми, напівпровідники тощо. Важливими експортними продуктами є цукор, м’ясо, тютюн, соки тощо. Уже понад 150 років Бразилія є основним виробником розчинної кави у світі (2,6 млн т). Лісовому господарству належить помітне місце в економіці країни, на рік у Бразилії заготавляється 290 млн м3 деревини (друге місце в світі після США).
Сільське господарство є відносно розвиненою сферою економіки країни. Основною формою землеволодіння залишаються латифундії (великі поміщицькі землеробські володіння). Головними споживчими культурами є пшениця, кукурудза й рис, найважливіша плантаційна культура - кава, за вирощуванням якої Бразилія посідає перше місце у світі. Вирощують також какао, сою, бавовник і цукрову тростину, банани, ананаси тощо. На півдні розвинуті тютюнництво й виноградарство. Тваринництво має переважно м’ясний напрямок.
Третинний сектор економіки стабільно розвивається (73 % ВВП), і нині в ньому задіяно понад 10 млн осіб. У країні добре розвинуті сектор фінансових послуг, транспорт, індустрія туризму і зв’язок.
Мал. 167. Карнавал у Ріо-де-Жанейро
Мал. 168. Чарівний вид на Ріо-де-Жанейро
Пріоритетним видом транспорту традиційно залишається автомобільний, на частку якого припадає більшість пасажиро- (85 %) і вантажоперевезень (80 %). Система автодоріг доволі розвинута й складна. Головною транспортною магістраллю є побудоване в 1970-ті рр. Трансамазонське шосе. Залізниці майже застаріли і використовуються виключно для перевезення вантажів. Для забезпечення вивозу своєї продукції за кордон у Бразилії суттєво нарощується торговельний флот і розвивається портова інфраструктура. Майже всі великі міста на узбережжі є також важливими торговельними портами. Швидкими темпами розвивається авіаційний транспорт. Лідерами перевезень у Бразилії є компанії Vasp і Transbrasil.
Туризм є відносно молодим напрямком національної економіки. Основний туристичний район - південний схід Бразилії, куди прямують туристи з найрізноманітнішими цілями. Візитівкою країни є славнозвісний карнавал, що проводиться щороку за 40 днів до Пасхи (мал. 167). Щороку Бразилія приймає до 6,5 млн туристів (переважно в сезон карнавалу). Тут міститься Ріо-де-Жанейро, в якому розташовані всесвітньовідомий символ міста - фігура Христа Спасителя (мал. 168), легендарний стадіон «Маракана» (вміщає до 200 тис. глядачів) і чарівний пляж Копакабана.
У структурі зовнішньої торгівлі простежується тенденція до збільшення частки готових виробів, напівфабрикатів і нетрадиційних продовольчих товарів. Товарами експорту є залізна руда, автомобілі, літаки, електронні прилади, сталь, боксити, соя, кава, какао, цукор тощо; імпортує Бразилія нафту, машини й устаткування, вугілля, кольорові метали. Головними торговельними партнерами є США, країни ЄС, Латинської Америки й Азії.
ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ
Українсько-бразильська співпраця у космічній сфері розпочалася 1999 р., коли було підписано «Рамкову угоду про співпрацю щодо використання космічного простору в мирних цілях», і почала активно розвиватися з 2002 р. зі старту амбіційного проекту запусків носіїв серії «Циклон» із бразильського космодрому Алкантара. Однак із 2016 р. Договір між Бразилією та Україною офіційно втратив чинність.
Україна та Бразилія мають давні тісні зв’язки. Вони активно співпрацюють у сфері мирного використання космічного простору, а також у галузі енергетичного машинобудування. Одним із важливих чинників розвитку двосторонніх відносин є наявність у Бразилії численної української діаспори, яка, за деякими оцінками, налічує понад 400 тис. осіб і сконцентрована переважно на півдні країни.
Запитання і завдання для самоконтролю
1. Яку роль відіграє Бразилія в інтеграційних процесах Південної Америки?
2. Як проявляється глобалізація в економіці Бразилії?
3. Чому за переважання рівнинного рельєфу мережа міст по території країни не рівномірна?
4. Які агломерації Бразилії утворюють мегалополіс Сан-Ріо, що формується в Південній Америці?
5. Які напрямки господарської діяльності характеризують Бразилію як країну нової індустріалізації?
6. Які соціальні проблеми є негативним чинником для розвитку економіки та зростання якості життя населення Бразилії? Як на загострення цих проблем впливають фавели?
ПРАКТИЧНА РОБОТА № 21
Тема: Складання картосхеми й аналіз територіальної організації господарства Бразилії та проектування напрямків внутрішньої інвестиційної політики розвитку її регіонів.
Мета: закріпити знання про структуру економіки Бразилії та чинники розміщення виробництва і фінансів; ознайомитися зі схемою економічного районування країни та розподілити райони на типи (за ресурсозабезпеченістю, працересурсним і промисловим потенціалом); розвивати картографічні компетенції визначати змістове наповнення картосхеми просторової організації структури господарства на основі аналізу відповідних карт атласу; обґрунтувати проект внутрішньої інвестиційної політики розвитку районів Бразилії (з метою подолання відсталості одних і прогресу інших).
ДОСЛІДЖЕННЯ
1. Складники успіху української діаспори в Аргентині.
2. Економічна взаємодія вздовж державного кордону між Мексикою і США.
Коментарі (0)