Загальний огляд Європи
- 3-01-2022, 15:58
- 524
10 Клас , Географія 10 клас Довгань (профільний рівень)
§ 14. Загальний огляд Європи
Пригадайте особливості фізико-географічного положення Європи.
1. ЕКОНОМІКО-ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ ЄВРОПИ.
Європа розташована на заході Євразії й займає приблизно п’яту її частину. Площа Європи — близько 10 млн км2, із трьох боків її омивають Атлантичний і Північний Льодовитий океани та їхні моря. Найближчий материк — Африка. У районі Гібралтарської протоки відстань до неї — 14—44 км. Разом із Дарданеллами Босфор є найважливішим вузлом військово-транспортного контролю в цьому регіоні. З Азією Європа утворює єдиний материк.
Територія Європи достатньо компактна, хоча й дещо витягнута в широтному напрямку. Існують незначні природні бар’єри (гори південної і південно-східної частин), але вони легко долаються завдяки перевалам та побудованим інженерним спорудам (у першу чергу тунелям).
Мал. 1. Субрегіони Європи (за класифікацією ООН).
Загалом для економіко-географічного положення Європи характерні такі риси:
• надзвичайно сприятливе приморське положення (крім окремих країн);
• розташування на перетині міжнародних шляхів сполучення;
• розгалужена транспортна система (особливо інтенсивні транспортні потоки в західній частині та центрі Європи);
• наявність осередків політичної нестабільності та військових конфліктів (Косово, Придністров’я, схід України, Чечня тощо);
• високий рівень інтеграційних процесів, що сприяють розвитку економіки як окремих країн, так і регіону в цілому (у першу чергу це стосується ЄЄ).
2. СКЛАД РЕГІОНУ.
У складі регіону виділяють Західну, Північну, Південну та Східну Європу. Кожний із субрегіонів має свої специфічні риси в географічному положенні, природних умовах і ресурсах, розвитку господарства (мал. 1).
Як ви вважаєте, який субрегіон має найбільш вигідне економіко-географічне положення? Чому?
3. СУЧАСНА ПОЛІТИЧНА КАРТА ЄВРОПИ.
Сучасна політична карта Європи сформувалася переважно у XX ст. Найбільші якісні та кількісні зміни були спричинені Першою і Другою світовими війнами та розпадом світової соціалістичної системи (об’єднання Німеччини, розпад СРСР, Югославії, Чехословаччини, зміна суспільного ладу в країнах Східної Європи). Зараз політична карта Європи містить 44 держави. За формою правління явно переважають республіки, їх понад 30. Більшість із них парламентські, зокрема Австрія, Болгарія, Ірландія, Італія, Німеччина, Польща, Угорщина. Одна президентська республіка — Білорусь. Є країни, у яких президент має значні повноваження, зокрема Литва. Ви вже знаєте, що прикладом президентсько-парламентської республіки є Франція, а парламентсько-президентської — Україна.
Таблиця
СУБРЕГІОНИ ЄВРОПИ
У Європі існують 12 монархій. Крім Ватикану, усі вони конституційні, зокрема Бельгія, Велика Британія, Данія, Іспанія, Нідерланди, Норвегія, Швеція.
За формою територіального устрою більшість країн Європи — унітарні. Проте частина унітарних держав мають у своєму складі автономні утворення (Україна, Іспанія, Данія, Фінляндія).
Які переваги має унітарний територіальний устрій?
Серед федерацій є однонаціональні (Німеччина, Австрія), що утворені з урахуванням історичних особливостей та побудовані за національним принципом (Бельгія).
Швейцарія фактично належить до національно-територіальних федерацій.
4. СЕПАРАТИЗМ У ЄВРОПІ.
Незважаючи на економічну стабільність, у Європі спостерігаються явища сепаратизму. Експерти вважають, що у XXI ст. в цій частині світу теоретично можуть виникнути нові держави. Прикладом може бути Шотландія, яка розташована на півночі Великої Британії і є частиною Сполученого Королівства понад 300 років. Незважаючи на це, шотландці завжди були відомі національною єдністю й самосвідомістю. Завдяки нафтовим і газовим родовищам у Північному морі регіон став одним із найбільш розвинених у Великій Британії. Це одна з основних причин поширення сепаратистських настроїв.
Не менш складними є відносини між Каталонією та центральним керівництвом Іспанії. Історично цей регіон має потужну національну (націоналістичну) ідею і в різні часи намагався проголосити (відновити) свою незалежність.
9 листопада 2015 р. більшість депутатів парламенту Каталонії проголосували за відокремлення автономної області Каталонія від Іспанії. У червні 2017 р. знов постало питання проведення референдуму про незалежність іспанської Каталонії. За незалежність проголосувало 90%, явка склала 43%. Влада Іспанії розглядає референдум як незаконний, країни ЄС виступають проти незалежності Каталонії.
Сепаратистські настрої існують і в деяких інших державах. Так, для Франції актуальною залишається проблема острова Корсика, а в Італії сепаратизм характерний для північних, промислово розвинених районів.
Які негативні наслідки для економіки Каталонії може мати її відокремлення від Іспанії?
ВИСНОВКИ
• Європа має вигідне економіко-географічне положення.
• У Європі виділяють субрегіони — Західну, Північну, Південну та Східну Європу.
• Територію регіону утворюють понад 40 суверенних держав, кілька частково визнаних і невизнаних країн.
• На політичній карті Європи відбувалися як кількісні, так і якісні зміни, що є частиною загальносвітового процесу.
• За формою правління в Європі явно переважають республіки, за територіальним устроєм — унітарні держави.
• Незважаючи на економічну стабільність, у Європі тривають сепаратистські процеси.
ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ
1. Назвіть переваги економіко-географічного положення Європи.
2. Якими є особливості поділу Європи на субрегіони?
3. Які історичні події вплинули на формування політичної карти Європи?
4. Які якісні зміни відбулися на політичній карті Європи?
5. Наведіть приклади країн Європи з різною формою правління та територіального устрою.
Коментарі (0)