Білорусь (Республіка Білорусь)
- 3-01-2022, 17:41
- 360
10 Клас , Географія 10 клас Довгань (профільний рівень)
§ 40. Білорусь (Республіка Білорусь)
Пригадайте, якими є особливості природи Полісся.
1. ЕКОНОМІКО-ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ. ПРИРОДНІ УМОВИ ТА РЕСУРСИ.
Білорусь — східноєвропейська країна. Її територія досить компактна, нагадує п’ятикутник, майже в центрі якого розташована столиця країни — місто Мінськ. Вона межує з Україною, країнами — членами ЄС (Польща, Латвія та Литва) та Росією. Її територію перетинають численні судноплавні річки, серед яких особливе значення мають Дніпро та Прип’ять, верхів’я якої з’єднане Дніпровсько-Бузьким каналом із басейном найбільшої річки Польщі Вісли.
Кордони країни не мають чітко виражених природних меж і дуже зручні для економічних відносин із сусідами.
Негативними рисами географічного положення Білорусі є відсутність кордонів із високорозвиненими країнами та виходу до моря.
За допомогою карт атласу та матеріалів електронного додатка до підручника визначте особливості природних умов і ресурсів Білорусі.
2. НАСЕЛЕННЯ.
Більшість населення — білоруси, що становлять 81 % населення і є корінними жителями. У країні проживають понад 700 млн росіян, близько 300 тис. поляків, понад 150 тис. українців. Найбільше українців проживає в містах і поліських районах.
Сучасна демографічна ситуація в Білорусі свідчить про демографічну кризу. Для вікового складу населення країни характерне збільшення частки населення старшого віку (кожен п’ятий житель республіки досяг пенсійного віку) і зниження частки молодшої вікової групи.
Середня густота населення Білорусі становить 46 осіб/км2, але в різних регіонах країни має значні коливання. Більш висока густота в центральній частині країни. Серед областей найбільшу густоту населення має Мінська (81 особа/км2), а найменшу — Вітебська (31 особа/км2). Найвища густота сільського населення в найбільш освоєних у сільськогосподарському відношенні територіях (північний захід), а також у районах навколо великих міст.
Близько 74% населення Білорусі — городяни. Найбільше місто країни та її столиця — Мінськ. У ньому проживає кожен четвертий городянин. Тут випускається чверть усієї промислової продукції країни.
Друге за кількістю населення місто країни — Гомель — значно поступається Мінську за кількістю жителів і господарським значенням.
3. ВИРОБНИЦТВА, ЩО ВИЗНАЧАЮТЬ МІЖНАРОДНУ СПЕЦІАЛІЗАЦІЮ КРАЇНИ.
Основа господарства країни — промисловість, на яку припадає близько половини ВВП. Особливість Білорусі — переважання обробної індустрії за відсутності значних запасів корисних копалин. Це робить економіку країни залежною від зовнішніх поставок, насамперед із Росії.
Майже 100% електроенергії в Білорусі виробляють ТЕС. Проте вони лише частково забезпечують економіку власною електроенергією. Для збільшення її виробництва у 2017 р. введено в експлуатацію найбільшу в країні Вітебську та Полоцьку (друга за потужністю) ГРЕС.
Провідні виробництва — машинобудування, хімічна, нафтопереробна, легка, харчова й лісова та деревопереробна промисловість. Машинобудування в основному виробляє продукцію середньої складності.
Велику роль відіграє транспортне машинобудування. Найбільше значення має виробництво вантажних автомобілів, автобусів та тролейбусів (МАЗ, Мінськ) та кар’єрних самоскидів (БелАЗ, Жодіне). У світовому виробництві кар’єрних самоскидів частка Білорусі становить близько 30%.
Основна продукція Мінського автомобільного заводу — магістральні автопоїзди великої вантажопідйомності для далеких міжміських перевезень та автобуси.
На яких виробництвах використовують такі самоскиди?
У Ліді та Гомелі налагоджено випуск автобусів «Німан» і «Радимичі», у селі Обчак (Мінський район) — збирання іранських легкових автомобілів «Саманд».
Чим би ви пояснили порівняно значні обсяги виробництва окремих видів продукції транспортного машинобудування?
У сільськогосподарському машинобудуванні особливе місце належить Мінському тракторному заводу (МТЗ) і «Гомсільмашу» (Гомель). МТЗ виробляє малогабаритні й універсальні трактори, що характеризуються надійністю й великим набором навісних знарядь.
Високотехнологічні виробництва, зокрема радіоелектроніка та електротехніка, отримали розвиток у Білорусі наприкінці минулого століття. Головним центром є місто Мінськ, де виробляють електронні компоненти, інтегральні мікросхеми, телевізори, комп’ютери.
Мал. 1. Компанія «БелАЗ» будує найбільші у світі самоскиди БелАЗ-75710 вантажопідйомністю 450 т.
Серед побутової техніки виділяється продукція компанії «Атлант» (Мінськ). Це холодильники, пральні машини, морозильні камери.
У хімічній промисловості найбільше значення мають виробництво мінеральних добрив і лісохімія. На базі родовища калійних солей працюють чотири комбінати з виробництва калійних добрив (Солігорськ). Країна забезпечує до 20% світового обсягу. У Гродно розташоване об’єднання «Азот», що спеціалізується на виробництві азотних добрив (аміачна селітра, аміачна вода). Є підприємства з виробництва синтетичних волокон. Так, у Могильові виготовляють лавсан, поліефірні нитки. Інші центри: Новополоцьк, Світлогорськ, Гродно та Полоцьк.
Підприємства нафтопереробки побудовані в Новополоцьку та Мозирі. Щорічно вони переробляють майже 20 млн т нафти, яка надходить нафтопроводами з Росії.
Важливе значення мають легка (текстильна, швейна, взуттєва) і харчова (м’ясні й молочні продукти, різні консерви, цукор, борошно) промисловість. Країна входить до провідних постачальників молока й молочних продуктів у світі.
Запаси лісу є сировиною для лісової та деревообробної промисловості (виробництво будівельних матеріалів і меблів). Виробництво фанери і деревно-стружкових плит налагоджено в Річиці, Пінську, Мостах та інших містах, деревно-волокнистих — у Бобруйську, Гомелі, Вітебську.
4. СПЕЦІАЛІЗАЦІЯ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА.
Основа виробництва — інтенсивне тваринництво: скотарство й свинарство м’ясного й беконного напрямків. Скотарство має різну спеціалізацію. На півночі більш сприятливі умови для розвитку м’ясо-молочного напрямку, на півдні переважає виробництво м’яса. Навколо великих міст господарства спеціалізуються на виробництві молока. На решті території молочно-м’ясний напрямок поєднується з м’ясо-молочним.
Приблизно половина оброблюваних земель відведена під зернові культури. У країні вирощують ячмінь, озиме жито, пшеницю, овес, гречку. В останні роки збільшилися посіви тритикале (пшенично-житній гібрид). Близько третини земель перебуває під кормовими культурами. Важливою культурою є картопля (країна — один зі світових лідерів за виробництвом на одну особу). Із технічних культур вирощують льон-довгунець, рапс, цукровий буряк. Розвинені також плодівництво й овочівництво.
Поясніть чинники, які обумовлюють спеціалізацію сільського господарства країни.
5. ДОМІНУЮЧІ СКЛАДОВІ ТРЕТИННОГО СЕКТОРУ.
На відміну від більшості європейських країн, у третинному секторі традиційно найбільше значення мають соціально-побутові послуги (житлово-комунальне господарство, пасажирський транспорт, зв’язок, побутове обслуговування, роздрібна торгівля, громадське харчування). Серед інших складових велике значення мають охорона здоров’я та освіта, зростає значення фінансових та інформаційних послуг. Значна частина послуг у країні, так звані «бюджетні», багато в чому залежать від державного фінансування. Тому їх розвиток стримується можливостями бюджету.
Які ще недоліки мають послуги, що залежать від державного фінансування? Чому?
Для банківського сектору характерні невелика загальна кількість установ, незначні обсяги коштів, а також лідерство державних банків («Беларусбанк», «Банк розвитку» і «Белагропромбанк»). Місцеві банки здебільшого універсальні, пропонують послуги різного профілю і регулярно розширюють цей перелік.
У країні розвивається IT-індустрія. За останнє десятиліття обсяг виробництва програмного продукту зріс у 20 разів і перевищив 1 млрд дол. Зважаючи, що в цій сфері працює до 40 тис. фахівців, країна має досить високий показник на одну особу.
Розвиток туризму в Республіці Білорусь має три основні напрямки: відвідування пам’яток історії та архітектури, організація відпочинку та екологічний й агротуризм. Країну відвідують до 6,5 млн туристів, здебільшого із Росії та України.
Головні види транспорту — залізничний та автомобільний. Довжина залізничних магістралей становить 5,5 тис. км. Прямим залізничним сполученням Білорусь зв’язана із центральними та східними районами України. Країна має густу мережу автомобільних доріг із твердим покриттям. Формується система платних магістралей, зараз їх загальна протяжність становить 1,2 тис. км.
6. ХАРАКТЕРНІ РИСИ ПРОСТОРОВОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ГОСПОДАРСТВА. ЗОВНІШНІ ЕКОНОМІЧНІ ЗВ’ЯЗКИ.
За обсягом промислового виробництва в республіці виділяється Мінська область, яка разом зі столицею дає понад третину продукції. Далі йдуть Гомельська та Вітебська області. У виробництві сільськогосподарської продукції відмінності незначні, хоча більше її виробляють також у Мінській області. Найнижчі економічні показники мають Могильовська та Гродненська області.
Економіка Білорусі має високу ступінь відкритості: понад половина товарів і послуг експортується. Основним торговельним партнером є Росія, із якою країна зберегла господарські зв’язки на рівні підприємств. До Росії, зокрема, надходить до 70% усього експорту транспортних засобів, машин та обладнання з Білорусі. Із Росії здебільшого надходять нафта, природний газ, чорні метали. У країнах ЄС закуняють машини та обладнання, пластмаси та вироби з неї, ліки, текстиль і текстильні вироби.
1) За допомогою матеріалів електронного додатка до підручника охарактеризуйте міжнародні зв'язки України й Білорусі.
2) Які товари могла б постачати у вашу область Білорусь? Що натомість могла б ваша область запропонувати Білорусі?
ВИСНОВКИ
• Білорусь розташована у Східній Європі. Вона бідна на корисні копалини.
• Ситуація з природним приростом населення свідчить про демографічну кризу в країні.
• Основа господарства Білорусі — промисловість, її особливість — переважання обробних виробництв.
• Країна характеризується значною роллю сільського господарства в економіці та його досить високою продуктивністю.
• На відміну від більшості європейських країн, у третинному секторі традиційно найбільше значення мають соціально-побутові послуги.
• Головні види транспорту — залізничний та автомобільний.
ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ
1. Охарактеризуйте економіко-географічне положення Білорусі.
2. Дайте оцінку забезпеченості Білорусі корисними копалинами.
3. Якими є особливості промисловості Білорусі?
4. У чому проявляється залежність економіки Білорусі від Росії?
5. Охарактеризуйте роль Мінська як економічного, політичного й культурного центру країни. Наведіть приклади інших країн, де значення столиці є настільки ж великим.
Коментарі (0)