Мікронезія. Меланезія. Полінезія
- 3-01-2022, 21:42
- 595
10 Клас , Географія 10 клас Довгань (профільний рівень)
§ 71. Мікронезія. Меланезія. Полінезія
Пригадайте, що ви знаєте про типи островів, які розрізняють за походженням.
1. ЕКОНОМІКО-ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ. ПРИРОДНІ УМОВИ ТА РЕСУРСИ. СКЛАД ТЕРИТОРІЇ.
Океанію утворюють три дуги островів: Меланезія, Мікронезія та Полінезія. Це найбільша у світі сукупність островів, що займають центральну й південно-західну частини акваторії Тихого океану (переважно на північ і схід від Австралії).
За походженням острови Океанії в основному вулканічні й коралові. Рослинний світ коралових островів бідний. Порівняно з ними флора вулканічних островів досить багата. Вони вкриті вічнозеленими лісами, що складаються з пальм, панданусів, хлібного дерева, бананів, бамбука, деревоподібних папоротей тощо. Найбільший острів — Нова Гвінея — має материкове походження. Клімат тут переважно субекваторіальний та екваторіальний, на півдні — субтропічний і помірний морський. Розташування більшої частини островів між тропіками визначає високі температури та їх невеликі добові й сезонні коливання, а також постійно високу вологість повітря.
Чому рослинний світ коралових островів бідний?
Материкове походження мають і острови, які утворюють Нову Зеландію. Її природа є досить різноманітною.
Багато країн Океанії мають значні рекреаційні ресурси. Так, у Мікронезії поряд із чудовими пляжами природа створила ідеальні умови для підводного плавання.
Країни регіону поєднує колоніальне минуле. Деякі з них і зараз залишаються залежними. Так, США зберігають контроль над Східним Самоа, Гуамом, атолом Джонсон, островами Мідуей, Вейк, Каролінськими островами тощо. У той самий час велика кількість країн Океанії здобули незалежність, серед них: Федеративні Штати Мікронезії, Маршаллові Острови, Папуа-Нова Гвінея, Вануату, Кірибаті.
1) Які переваги й недоліки мають умови життя на віддалених островах Океани?
2) За допомогою додаткових джерел знайдіть інформацію та підготуйте повідомлення про населення Мікронезії, Меланезії та Полінезії.
2. ВИДИ ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ, ЩО ВИЗНАЧАЮТЬ МІЖНАРОДНУ СПЕЦІАЛІЗАЦІЮ КРАЇН.
Основа економіки більшості країн Океанії — сільське господарство й рибальство. Тут вирощують кокосову пальму, банани, батат, цукрову тростину, овочі. Останніми роками набули поширення цитрусові, різні фрукти (ананаси, папая, манго та ін.), шоколадне дерево, перець (чорний і бетель). Тваринництво відіграє другорядну роль. До традиційних занять населення належать рибальство, збір молюсків та ракоподібних. Набула поширення також аквакультура. Вирощують не тільки рибу, але й молюсків.
Мал. 1. Наслідки видобування фосфоритів у Науру.
У промисловості найбільше значення має переробка риби й сільськогосподарської сировини, а також виробництво будівельних матеріалів. Здебільшого цим займаються дрібні підприємства. Зберігає своє значення кустарне виготовлення сувенірів із морських мушель, поширене різьблення по дереву та каменю, плетіння сумок і циновок. Серед традиційних ремесел особливе місце посідає виготовлення човнів.
Економіка окремих островів, наприклад Гуаму, який є володінням США, значною мірою залежить від існування військових баз. На них працює значна частина місцевих жителів, а уряд США надає фінансову допомогу.
Чому США зацікавлені в існуванні своїх баз в Океанії?
На атолі Кваджалейн (Маршаллові острови) розташований випробувальний комплекс сухопутних військ США.
Зусилля урядів щодо всебічного розвитку економіки значної частини країн регіону часто гальмуються через їх віддалене географічне положення. Впливає також обмеженість транспортного сполучення, а в деяких районах — руйнівні урагани.
Цікавим і повчальним є приклад Науру. Острів являє собою складене фосфоритами горбисте плато. Саме за рахунок продажу високоякісних фосфоритів, які є цінною сировиною для виробництва добрив, тут вдалося досягти високого рівня життя. Проте це тривало недовго, фосфорити закінчилися. Зараз 2/3 острова вкриті кар’єрами (мал. 1).
Видобування окремих видів корисних копалин ведеться і в інших країнах регіону, наприклад, фосфоритів — на Маршаллових островах, нікелевих руд — у Новій Каледонії, золота — на Фіджі, мідної руди — у Папуа-Новій Гвінеї. Проте їхні запаси обмежені й не забезпечують майбутнього країн.
У сфері послуг виділяється туризм, значення якого зростає, незважаючи на віддаленість країни та відносно високі витрати.
3. ЗОВНІШНІ ЕКОНОМІЧНІ ЗВ'ЯЗКИ.
Основу експорту більшості країн регіону складають свіжа та перероблена риба, здебільшого тунець (його вилов здійснюється переважно іноземними судами, яким надається право на вилов), копра (висушені кокосові горіхи), перець (чорний і бетель), похідні кокосового горіха (харчова й косметична олія, мило, креми), банани, цукор, вироби місцевих промислів, а також корисні копалини. Імпортують продукти харчування, промислові споживчі товари, автомобілі, обладнання, нафтопродукти. Імпорт, як правило, значно перевищує експорт. Головні зовнішньоекономічні партнери: Китай, Австралія, США, Японія.
Чим би ви пояснили географію основних зовнішньоекономічних партнерів країн Океанії?
4. НОВА ЗЕЛАНДІЯ.
Нова Зеландія — острівна держава в південно-західній частині Тихого океану. Країна включає два великі острови — Північний і Південний, розділені протокою Кука, а також ряд дрібніших островів. Нова Зеландія витягнута більш ніж на 1500 км із північного сходу на південний захід і розташована на південний схід від Австралії.
За допомогою матеріалів електронного додатка до підручника визначте: 1) особливості природних умов і ресурсів; 2) населення: 3) види господарської діяльності, що визначають міжнародну спеціалізацію Нової Зеландії; 4) зовнішні економічні зв'язки.
ВИСНОВКИ
• Меланезія, Мікронезія та Полінезія утворюють Океанію. Країни регіону поєднує колоніальне минуле, деякі з них залишаються залежними.
• Багато країн Океанії мають значні рекреаційні ресурси, але вони недостатньо використовуються через віддаленість регіону.
• Океанію населяють меланезійці, папуаси, мікронезійці, полінезійці, вихідці з Європи.
• Основа економіки більшості країн — сільське господарство й рибальство.
• Розвитку туризму в більшості країн заважають віддалене географічне положення та обмеженість транспортного сполучення.
• Головні зовнішньоекономічні партнери країн регіону: Китай, Австралія, США, Японія.
ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ
1. Якими є особливості географічного положення Океанії? Як воно впливає на розвиток господарства країн регіону?
2. Розкажіть про склад регіону. Чим би ви пояснили наявність значної кількості залежних країн?
3. Що є характерним для природних умов більшості островів?
4. Назвіть позитивні й негативні наслідки розташування на острові Гуам військової бази США.
Дослідження. Природні та економічні ризики економічного зростання острівних держав
1. Пригадайте, які види господарської діяльності поширені в острівних державах.
2. Визначте, чому природа островів дуже вразлива й залежить від виду та інтенсивності господарської діяльності в острівних державах.
3. Наведіть приклади негативних наслідків господарської діяльності в острівних державах.
4. Зробіть висновок про природні та економічні ризики економічного зростання острівних держав.
Дослідження. Океанія — регіон екзотичного туризму
1. Пригадайте особливості географічного положення та природи острівних держав Океанії.
2. Визначте, чим ці держави приваблюють туристів.
3. Поясніть, у чому полягає різниця між найбільш популярними видами туризму в острівних державах Океанії та інших регіонах (наприклад у Європі).
4. Зробіть висновок про привабливість Океанії як регіону екзотичного туризму.
Дослідження. Вплив на економіку Нової Зеландії процесу зйомок кінофільму «Володар перснів»
1. Пригадайте особливості природи Нової Зеландії, які обумовлюють інтерес кінематографістів до країни.
2. Дізнайтеся, де та за яких обставин відбувалися зйомки фільму «Володар перснів».
3. Дізнайтеся, наскільки популярним стало відвідування Нової Зеландії після зйомок фільму «Володар перснів» (чи вплинуло це на кількість туристів).
4. Поясніть, чому розвиток туристичного сектору спричиняє розвиток суміжних секторів господарства.
5. Зробіть висновок про вплив на економіку Нової Зеландії процесу зйомок фільму «Володар перснів».
Коментарі (0)