Войти
Закрыть

Особливості економіки країн Америки

10 Клас , Географія 10 клас Гільберг, Савчук, Совенко (рівень стандарту)

 

§ 28. Особливості економіки країн Америки

Чому частка сільського господарства у ВВП країн Америки дуже різна?

ОСОБЛИВОСТІ ЕКОНОМІКИ. У Північній Америці розташовані країни з різним рівнем соціально-економічного розвитку. Основою економіки цього континенту є США. (Поясніть чому.)

Для Північної Америки характерним є виразна контрастність — більшість населення і господарських об’єктів зосереджено у приокеанських частинах, тоді як крайня північна частина майже не освоєна. У центрі континенту є кілька ареалів значного розвитку господарства, що сформувалось на базі первинного сектору економіки. Південна частина Північної Америки переважно складається з малих за площею країн, у яких домінує у господарському розвитку первинний сектор і туризм.

У США більшість видобутих корисних копалин споживають добре розвинені переробна промисловість та енергетика. Нарощення видобування сланцевого газу і бітумінозних покладів сирої нафти у США сприяло перетворенню країни в одного з найбільших їхніх експортерів у світі.

Пригадайте основні родовища сланцевого газу в цій країні.

Економіка країн Південної Америки переважно доповнює економіки розвинених країн світу, насамперед США. Тому в більшості з них провідне значення у господарському розвитку мають ТНК цієї країни, а також на неї орієнтовано більшість зовнішньоторговельних зв’язків. Лише Бразилія, Венесуела, Аргентина мають доволі розвинену переробну промисловість з огляду на великий внутрішній ринок збуту та політику урядів цих країн з її підтримки. Велике значення в економіці країн регіону має експорт товарів первинного сектору. Багаті надра і сприятливі агрокліматичні умови дали змогу сформувати у Південній Америці великий експортноорієнтований сектор економіки. Особливе місце займають заморські частини окремих європейських держав, що розміщені переважно у Карибському морі. (Покажіть їх на карті.) Вони є важливими центрами міжнародного туризму та постачають більшість своєї продукції на ринки країн-членів ЄС. Також тут поширена офшорна діяльність.

Однією з головних проблем Південної Америки є виразна соціальна та економічна нерівність громадян. Вона зумовлена особливостями колоніального минулого, наслідки якого донині не подолано. Це зумовлює значне напруження у суспільстві та пояснює бурхливе політичне життя країн цього регіону.

РОЛЬ АМЕРИКАНСЬКИХ ТНК В ЕКОНОМІЦІ РЕГІОНУ. Провідні компанії і корпорації США є світовими лідерами за обсягом зосередження капіталу та розгалуженістю своїх виробничої і збутової мереж. Їм належить першість у виробництві найбільш наукоємної продукції світу. Велику роль відіграють корпорації США у виробництві, збуту, контролі над ринком аграрної сировини і продовольства всього світу; глобальному виробництві і розподілі вуглеводневої сировини, автомобілебудуванні, інформаційному просторі. Такі ТНК, як «Форд», «Ексон», «Кока-Кола», «Майкрософт» відомі у всьому світі. Вони є основою економічної могутності США та значною мірою впливають на зовнішню політику цієї країни.

Які американські ТНК є в Україні?

Цілісний світ

Програмне забезпечення компанії «Майкрософт» (США) є основним у світі.

ПЕРВИННИЙ СЕКТОР ЕКОНОМІКИ. У країнах Америки зосереджені великі поклади корисних копалин та є стабільний попит на них, тому добувна промисловість розвинена добре. В окремих країнах цієї частини світу експорт мінеральної сировини визначає їхній економічний розвиток. Наприклад, у Канаді видобувають 26 видів металів, 24 види неметалевої сировини та всі основні види мінерального палива.

Велике значення має нафтодобувна промисловість у розвитку країн Південної і Центральної Америки. Головними нафтовидобувними країнами є: Мексика, Венесуела, Аргентина, Еквадор, Колумбія, Тринідад і Тобаго, Перу, Болівія. Родовища кам’яного вугілля переважно розробляють у Колумбії, Бразилії, Аргентині, Чилі, Мексиці, Перу. Основні райони видобування мінеральних ресурсів: Техаський, Північноаляскінський, Каліфорнійський, Мексиканської затоки, Західноканадський, Центральноамериканський басейни видобування нафти; Аппалачський в США, Західний у Канаді вугільні басейни, рудний пояс Анди — Кордильєри. (Покажіть їх на карті.)

Країни Америки є лідерами за обсягом видобування окремих видів корисних копалин у світі (табл. 8). Значну частину мінеральної сировини вони вивозять за кордон у рамках стабільних великих виробничих мереж. Наприклад, з Бразилії 3/4 залізної руди експортують переважно до країн Східної Азії. Чилі вивозить чорнову мідь та її концентрат, Перу постачає на світовий ринок золото, а Ямайка — боксити.

Таблиця 8. Країни Америки — лідери зі світового видобування окремих видів корисних копалин

СІЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО: ВПЛИВ ПРИРОДНИХ, ІСТОРИЧНИХ ЧИННИКІВ ТА ГЛОБАЛІЗАЦІЇ НА СПЕЦІАЛІЗАЦІЮ. У Північній Америці сформувався потужний АПК, який повністю забезпечує потреби населення та експортує значну кількість виробленої продукції. (Поясніть роль історії господарського освоєння в його формуванні.)

Природні чинники зумовили існування великих спеціалізованих районів з вирощення певної продукції рослинництва (наприклад, пшениці твердих сортів у провінції Саскачиван у Канаді). У США під впливом світового ринку та зміни смаків споживачів значно розширились посіви сої. З неї не лише виготовляють концентровані корми, а й виробляють біопаливо. Нині соя зайняла значні площі на Великий рівнинах, потіснивши кукурудзу і пшеницю. Збільшилась площа садів, особливо з вирощення субтропічних фруктів, які переробляють на концентрати й переважно експортують. (Поясніть чому.)

Сприятливі природні умови та близькість до головного ринку збуту — США — зумовили стабільну міжнародну спеціалізацію країн Центральної Америки на вирощенні бананів (мал. 85 на с. 164). Більшість відповідних плантацій належить ТНК цієї країни, що утворили континентальний виробничо-збутовий ланцюг.

У країнах Південної і Центральної Америки історично співіснують два сектори сільського господарства — товарний плантаційний експортний і нетоварний споживчий дрібного селянства. У першому з них традиційно виробляють великі партії аграрної сировини, яку в необробленому вигляді вивозять до розвинених країн світу. У другому — більшість сільського населення цих країн вирощує продукти для власних потреб. Лише у США і Канаді більшість товарної продукції виробляють фермерські господарства, а у країнах Південної і Центральної Америки першість належить великим товарним сільськогосподарським виробникам, частина з яких є у власності іноземних компаній. Таким чином розширення виробництва експортної аграрної продукції призводить до зменшення виробництва традиційних продуктів харчування для населення цих країн, що зумовлює зростання їхньої вартості.

Дізнайтеся більше

Канада збирає найбільші у світі врожаї ріпаку.

Провідним у сільському господарстві Америки за вартістю виробленої товарної продукції є тваринництво. Це значною мірою зумовлено наявністю у цій частині світу великих природних пасовищ, а також добре налагодженим виробництвом кормів на основі рослинницької продукції. Значну частину вирощеної продукції тваринництва експортують. Найбільш індустріалізованим є вирощення м’ясних курчат (бройлерів) на великих птахофабриках у США і Канаді. На початку ХХІ ст. почали створювати тваринницькі АПК у країнах Центральної Америки. Дешеве м’ясо птиці є основою білкової їжі найбідніших верств населення Південної і Центральної Америки. В їхньому розміщенні головним чинником є кормова база, тому більшість птахофабрик розташовані у зернонадлишкових районах.

Дізнайтеся більше

Бразилія — лідер за поголів’ям великої рогатої худоби у світі (мал. 84).

Мал. 84. Корови породи нелор (Бразилія)

У рослинництві Америки найбільше товарної продукції припадає на зернові культури, під якими зайнято 2/3 всіх посівних площ. Головна культура — пшениця. Її вирощують не лише для внутрішнього споживання, а й на експорт. Особливо великі обсяги закордонних поставок пшениці з Аргентини, Канади, США. Переважно пшеницю вирощують у степовій частині цієї частини світу. Друге значення у міжнародній спеціалізації країн Америки посідає кукурудза. Лідером з її товарного виробництва є США. У країнах Північної Америки більшу її частину використовують як корм для худоби, а у Південній Америці — це основа раціону населення. (Поясніть чому.)

Глобалізація породила специфічну проблему в розвитку сільського господарства Америки — різке зростання посівних площ під генетично модифіковані культури, насамперед під соєю і бавовником. Соя йде переважно на виробництво біопалива, що використовують у розвинених країнах світу. Розширення площ під цими культурами призводить до зменшення виробництва традиційних видів аграрної продукції, яку споживає місцеве населення. Тому у низці країн Південної Америки у 2000-і роки мали місце голодні бунти знедолених селян і бідних верств міського населення.

Дізнайтеся більше

Перу — батьківщина картоплі.

Під впливом глобалізації значно змінилось виробництво цукристих — цукрової тростини у країнах Південної Америки і цукрових буряків у Північній Америці. Цукрову тростину переважно переганяють на спирт, що становить основу біопалива, яке експортують до розвинених країн світу. Перевиробництво цукру та зменшення його споживання у більшості розвинених країн світу зумовило різке скорочення посівних площ під цукровим буряком. Нині значну його частину у США і Канаді вирощують як кормову культуру для відгодівлі свиней на великих фермах.

Сільське господарство у більшості країн Південної і Центральної Америки залишається основою економічного розвитку та зайнятості населення. Для більшості з них експорт продовольства і аграрної сировини — головне джерело валютних надходжень. Територіально міжнародна спеціалізація країн цього регіону зумовлена особливостями його агрокліматичних і природних умов. Тому, наприклад, одні країни Центральної Америки спеціалізуються на вирощенні бананів (мал. 85), інші — кави. Висотна поясність у гірських країнах зумовлює відповідне розміщення сільськогосподарських культур. Тому лідером з виробництва кави є Колумбія, а бананів — Еквадор. Глобалізація зумовила утворення у Колумбії окремого виду міжнародної спеціалізації — квіткарства. Свіжозрізані орхідеї, хризантеми, гвоздики відвозять до розвинених країн світу літаками.

Мал. 85. Провідні компанії-виробники бананів в Америці

На тваринництво країн Південної і Центральної Америки припадає 1/3 сільськогосподарської продукції регіону. Різноманіття природних умов зумовлює різне його спрямування.

На півдні цієї частини світу переважають відгінне скотарство м’ясного спрямування та вирощення овець, тоді як у районах вирощення зернових культур — птахівництво. Також розводять кіз, свиней, лам.

Велике значення має рибальство у територіальних водах Чилі, Перу, Колумбії, Мексики. Значну частину улову вивозять у замороженому чи переробленому вигляді до інших країн світу. Виробляють рибне борошно, що використовують як концентровані корми у розвинених країнах світу.

ЛІСОВЕ ГОСПОДАРСТВО. Америка має одні з найбільших у світі запаси деревини. Праліси збереглись на півночі й на півдні цієї частини світу. Найбільші запаси деревини зосереджено в Амазонці та у бореальних лісах Канади і США. Ці країни є лідерами із заготівлі ділової деревини у світі.

СТИСЛО ПРО ГОЛОВНЕ

• За видобуванням більшості корисних копалин країни Америки займають провідні позиції у світі.

• У США розташовані штаб-квартири більшості ТНК Америки.

• Сільське господарство країн Північної Америки — одне з найрозвиненіших і функціонує у рамках спеціалізованих АПК.

• Лісове господарство переважно розвивається у США і Канаді.

Знаю і вмію обґрунтувати

1. За видобуванням яких корисних копалин світовими лідерами є країни Америки? Чому?

2. Поясніть швидке зростання площ і зборів сої в Америці.

3. Схарактеризуйте роль ТНК США у розвитку добувної промисловості Америки.

4. У чому відмінність між товарним і споживчим секторами сільського господарства країн Америки?

Працюю з картою

Використовуючи текст підручника та карти шкільного атласу, нанесіть на контурну карту Америки основні родовища нафти і природного газу та трубопроводи від них до районів споживання та експорту.

Шукаю в Інтернеті

За допомогою інтернет-джерел знайдіть інформацію про видобування мідних руд у Чилі. Поясніть, чому ця країна експортує не чисту мідь, а її концентрат.

Генерую ідеї

З’ясуйте за допомогою сайта ФАО зміни обсягу виробництва бананів у країнах Америки за останні десять років. Визначте країни-лідери з виробництва бананів та вкажіть напрямки їхнього експорту на світовий ринок.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 10 клас Гільберг, Савчук, Совенко (рівень стандарту)", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація