Войти
Закрыть

Вторинний сектор економіки. Основні промислові райони регіону

10 Клас , Географія 10 клас Довгань (профільний рівень)

 

§ 77. Вторинний сектор економіки. Основні промислові райони регіону

1. Яка промислова продукція американського виробництва вам відома? 2. Назвіть основні види продукції, яку виробляє вторинний сектор господарства регіону.

1. ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИКА, МЕТАЛУРГІЯ, МАШИНОБУДУВАННЯ.

Електроенергетика — одна з найбільш динамічних сфер господарства країн Америки. Безперечним лідером тут є США, де діють усі типи електростанцій: великі ТЕС, ГЕС, 99 атомних реакторів, геотермальна електростанція потужністю 1 млн кВт*год. Значними виробниками електроенергії є Канада й Бразилія, де понад 2/3 та 3/5 усієї електроенергії відповідно виробляють ГЕС. У цих країнах вони найбільші у світі — 18 ГЕС потужністю понад 7 млн кВт*год. В Аргентині й Мексиці енергетика базується на вуглеводнях. Однак зараз зростає роль виробництва електроенергії на гідравлічних та атомних електростанціях.

1) Поясніть, чому навіть в умовах постіндустріального суспільства вторинний сектор не втрачає свого значення.

2) Проаналізуйте схему (мал. 1) і за додатковими джерелами назвіть найпотужніші електростанції регіону, що використовують відновлювані джерела енергії.

Розвиток металургії, як і машинобудування, зосереджений у найбільш розвинених країнах: США, Канаді, Бразилії, Аргентині та Мексиці. Якщо в США обсяги виплавки чорних металів знижуються, то в Канаді й деяких країнах Південної Америки, навпаки, зростають. Особливо інтенсивно в Канаді та Бразилії розвивається кольорова металургія. Сьогодні ці країни відомі поставками на світовий ринок стратегічної сировини: ніобій, тантал, цирконій, берилій, торій тощо.

Пригадайте з уроків хімії властивості цих металів та сфери їхнього практичного застосування.

Усім відомі американські машинобудівні корпорації «Дженерал Моторе», «Форд Мотор», «Боїнг» тощо. Понад 30% промислової продукції випускає машинобудування Бразилії. При цьому одним із пріоритетних напрямків є виробництво електронно-обчислювальної техніки. За виробництвом мікрокомп’ютерів Бразилія поступається у світі лише США, Японії та Німеччині. У країні також виготовляють автомобілі, судна, продукцію військово-промислового комплексу, сільськогосподарську техніку тощо. Її досвід переймають Мексика, Аргентина, Уругвай, Чилі. Основними центрами важкого машинобудування регіону є Піттсбург, Притихоокеанська Каліфорнія (США), Монтеррей (Мексика), Росаріо та Кампана (Аргентина), Ітабіра, Белу-Аризонті (Бразилія), Каракас (Венесуела), Су-Сент-Марі, Гамільтон (Канада).

Таблиця

КРАЇНИ-ЛІДЕРИ ЗА ОБСЯГАМИ ВИПУСКУ ТРАНСПОРТНИХ ЗАСОБІВ, шт.

Проаналізуйте дані таблиці та зробіть відповідні висновки.

2. ХІМІЧНА ТА ЛІСОВА ПРОМИСЛОВІСТЬ.

У регіоні інтенсивно розвиваються підприємства хімічної промисловості. Господарство і населення потребують усе більше добрив, пестицидів, гербіцидів, побутової хімії, конструкційних матеріалів.

Поясніть значення та проблеми розвитку хімічної промисловості.

Мал. 1. Найбільші електростанції світу.

У територіальній структурі хімічної промисловості США й Канади відбуваються зміни, пов’язані з перенесенням підприємств «брудної» хімії (видобуток сировини, нафтопереробка, виробництво пестицидів і гербіцидів тощо) до країн Південної та Центральної Америки й Карибського басейну. Проте лише єдина бразильська нафтопереробна компанія регіону «Браскем» посідає 14-те місце у світовому рейтингу серед 50 найбільших хімічних компаній (для порівняння: 12 компаній у ньому належать США, а 16 — європейські).

Розміщення підприємств лісової промисловості зорієнтоване переважно на найбільші лісові масиви, а отже, на США, Канаду, Бразилію, Венесуелу тощо.

3. ЛЕГКА ТА ХАРЧОВА ПРОМИСЛОВІСТЬ.

Легка і харчова промисловість хоча і втратили своє значення у структурі господарства країн Америки, однак ніколи не стануть другорядними. США й Канада перенесли деякі свої виробництва легкої промисловості до країн Південної та Центральної Америки й Карибського басейну, де порівняно дешева жіноча робоча сила, але залишили за собою виробництво високоякісної та дорогої продукції.

Основним виробником продукції харчової промисловості були й залишаються США. Також вони є й основним її постачальником на світовий ринок. Потім ідуть Бразилія й Аргентина. Деякі бренди харчової промисловості країн Америки відомі в усьому світі: бразильська кава та апельсиновий сік, мексиканська текіла, аргентинські м’ясні консерви, чилійські, аргентинські та американські вина, кубинські ром і сигари, канадська ікра тощо.

4. ОСНОВНІ ПРОМИСЛОВІ ЦЕНТРИ РЕГІОНУ.

В економіках провідних країн світу відбувається процес географічного переміщення виробництва й створення нових промислових районів. Так, у США промисловість переміщується на південь і захід. Серед старих промислових районів можна виділити промисловий пояс Бостон—Балтимор—Сент-Луїс—Мілуокі. На заході основний промисловий район сформувався в Каліфорнії та на північному заході із центром у Сіетлі. На півночі США виник міждержавний (із Канадою) промисловий район, канадські провінції якого Онтаріо й Квебек виробляють 3/4 продукції обробної промисловості країни. Цей потужний промисловий район з умовною назвою «півострів Онтаріо» було створено за умови відкритості кордонів зі США.

Найбільший промисловий район усієї Південної Америки виник на півдні Бразилії на базі великих промислових центрів Сан-Паулу, Ріо-де-Жанейро й Сан-Жозе-дус-Кампус. Це район найсучасніших виробництв і перш за все машинобудування.

Понад половину продукції Аргентини випускають у столиці країни, місті Буенос-Айрес. Тут у пониззі Парани зосереджені підприємства важкої промисловості в промисловому поясі між Буенос-Айресом та Росаріо.

ВИСНОВКИ

• Електроенергетика країн Америки базується на вуглеводнях, зростає роль ГЕС, АЕС, а також використання невичерпних джерел.

• Металургія та машинобудування зосереджені в найбільш розвинених країнах: США, Канаді, Бразилії, Аргентині та Мексиці. Виплавка металів збільшується в Канаді й провідних країнах Південної Америки. Зміни в територіальній структурі хімічної промисловості полягають у переміщенні підприємств «брудної» хімії зі США й Канади до країн Південної та Центральної Америки й Карибського басейну.

• Легка промисловість у країнах Південної та Центральної Америки й Карибського басейну орієнтується на порівняно дешеву жіночу робочу силу. США та Канада залишилися законодавцями моди й виробниками дорогої продукції. Окремі види продукції харчової промисловості країн Америки відомі в усьому світі.

• Промисловість США переміщується на південь і захід. На півночі, за умови відкритості кордонів, виник міждержавний із Канадою промисловий район. Найбільші промислові райони Південної Америки сформувалися на півдні Бразилії та в Аргентині.

ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ

1. Поясніть причини, за яких у регіоні все більше уваги приділяють альтернативним джерелам енергії.

2. Які країни та чому є лідерами в розвитку вторинного сектору економіки регіону?

3. Поясніть причини переміщення хімічного виробництва та підприємств легкої промисловості з Північної до Південної Америки.

4. Проаналізуйте особливості територіальної структури господарства регіону.

5. Спрогнозуйте перспективи розвитку вторинного сектору економіки в регіоні.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 10 клас Довгань (профільний рівень)", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація