Войти
Закрыть

Сонце — зоря, центральне тіло Сонячної системи

4 Клас , Природознавство 4 клас Жаркова, Мечник

 

Сонце — зоря, центральне тіло Сонячної системи

Що тобі відомо про Сонце? Яке значення має Сонце для нашої планети?

Мал. 10. Сонце

Сонце — це найближча до Землі зоря. Відстань від Землі до Сонця становить приблизно 150 мільйонів кілометрів. Як і всі зорі, Сонце — це велетенська розжарена куля газу (мал. 10).

Температура на поверхні Сонця становить 6000 °С, а в глибині сягає 15 000 000 °С. За такої температури речовина Сонця перебуває в розжареному стані та випромінює в навколишній простір величезну кількість світла й тепла.

Розміри Сонця вражаючі, проте із Землі воно не видається великим.

Чому із Землі Сонце не видається великим?

Мал. 11. Розміри Сонця, Юпітера та Землі

Через те, що Сонце розташоване далеко від Землі, розміри його видаються незначними. Насправді воно велетенське.

Наприклад, куля таких розмірів, як Сонце, може вмістити в себе більше мільйона куль завбільшки із Землю (мал. 11).

Мал. 12. Сонячні промені в лісі

Сонце — основне природне джерело світла й тепла на Землі. Воно безперервно випромінює в космічний простір величезну кількість енергії.

Сонячне світло потрапляє на Землю у вигляді променів (мал. 12).

Промені Сонця, дійшовши до Землі, освітлюють і нагрівають її. Лише маленька часточка світла й тепла, що випромінює Сонце, доходить до Землі. Але й тієї кількості світла і тепла, яка потрапляє на нашу планету, вистачає для того, щоб освітити та обігріти її.

Що сталося б, якби Сонце стало холодним і перестало випромінювати світло й тепло?

Якби Сонце стало холодним, то Земля поринула б у темряву. Лише далекі зорі давали б їй мерехтливе світло. Від холоду загинуло б усе живе. Завдяки сонячному світлу й теплу на Землі існує життя.

Сонячні промені неоднаково нагрівають різні ділянки земної поверхні.

Від чого залежить нагрівання земної поверхні сонячними променями?

Нагрівання земної поверхні сонячними променями залежить від висоти Сонця на небосхилі. Коли Сонце перебуває високо на небосхилі, промені падають на земну поверхню прямовисно і сильно її нагрівають. Коли Сонце перебуває низько на небосхилі, промені падають під кутом і слабо нагрівають земну поверхню (мал. 13).

Мал. 13. Залежність нагрівання земної поверхні від висоти Сонця

Сонце — найближча до Землі зоря. Це велетенська розжарена куля газу, яка випромінює в навколишній простір світло і тепло. Завдяки сонячному світлу й теплу на Землі існує життя. Що вище Сонце на небосхилі, то більше нагрівається земна поверхня.

1. Яким небесним тілом є Сонце: твердим, рідким чи газуватим? 2. Яка відстань від Землі до Сонця? 3. У скільки разів Сонце більше за Землю? Чому розміри Сонця видаються незначними? 4. Яка температура на поверхні та всередині Сонця? 5. Яке значення має Сонце для Землі? 6. Від чого залежить нагрівання земної поверхні? 7. Знайди інформацію і підготуй повідомлення про Сонце та його дослідження.

На Сонці час від часу відбуваються спалахи — сильні вибухи, які тривають декілька хвилин. Під час таких спалахів виділяється дуже багато енергії. Випромінювання, яке утворюється внаслідок спалахів, спричинює на Землі магнітні бурі та полярні сяйва.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Природознавство 4 клас Жаркова, Мечник", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду