Чумацький шлях — наша Галактика. Сучасні уявлення про Всесвіт
- 2-02-2022, 15:41
- 393
4 Клас , Природознавство 4 клас Жаркова, Мечник
Чумацький шлях — наша Галактика. Сучасні уявлення про Всесвіт
Що таке Всесвіт? Що таке зоря? З чого складається Сонячна система?
Небесні тіла у Всесвіті розташовані не безладно, вони утворюють різні системи. Прикладом однієї з них є відома тобі Сонячна система.
Сонячна система входить до складу значно більшої системи, яку називають галактикою. Галактика — це величезна зоряна система, яка налічує мільярди зір, що обертаються навколо ядра галактики.
Галактика, до складу якої входить Сонячна система, називається Чумацький Шлях, або Галактика (з великої літери). Безхмарної та безмісячної ночі її можна побачити на небі як сріблясто-білу смугу, яку утворюють понад 300 мільярдів зір (мал. 40).
Мал. 40. Зорі Чумацького Шляху
Згідно з легендою, чумаки їздили до Криму по сіль, орієнтуючись на цю смугу. Звідси і походить назва нашої Галактики.
Якщо дивитися збоку, то наша Галактика має форму диска. Вона нагадує дві складені одна на одну тарілки (мал. 41). Усередині цього диска розташована основна маса зір. Що ближче до ядра, то більше скупчення зір. Наша Галактика є спіральною галактикою. Якщо дивитися згори, то видно, що від її ядра відходять спіральні гілки, утворені скупченнями зір (мал. 42).
Мал. 41. Вигляд збоку галактики, схожої на нашу
Мал. 42. Вигляд зверху галактики, схожої на нашу
Галактика Чумацький Шлях обертається навколо свого ядра. Разом з усіма зорями навколо ядра Галактики обертається Сонце.
1. Розгляньте, як побудована наша Галактика (мал. 43). 2. Зробіть висновок про розташування Сонця в межах нашої Галактики.
Сонце розташоване ближче до краю Чумацького Шляху, між його спіралями, де порівняно невеликі скупчення зір.
За допомогою сучасних потужних телескопів науковці мають можливість досліджувати далекі зорі та галактики.
Людський розум створив літальні апарати, що дали змогу вийти за межі Землі й розпочати освоєння космосу. Перший космічний супутник був запущений у космос у 1957 році. Це поклало початок ери космонавтики. У космічний простір запущено сотні супутників, космічних кораблів і автоматичних міжпланетних станцій, оснащених приладами для вивчення Землі та Всесвіту.
Мал. 43. Будова нашої Галактики
Мал. 44. Космічна станція
Завдяки досягненням сучасної науки й техніки стало можливим тривале перебування на космічних станціях космонавтів, які здійснюють важливі дослідження навколоземного простору (мал. 44).
Люди зрозуміли, що Всесвіт — це щось незрівнянно грандіозніше, ніж той невеликий простір, який існує навколо Землі. У Всесвіті існує незліченна кількість зір, об’єднаних у галактики, однією з яких є Чумацький Шлях.
Галактика — це величезна зоряна система, яка налічує мільярди зір. Чумацький Шлях — це галактика, до складу якої входить Сонячна система. Сучасні уявлення про Всесвіт стали можливими завдяки досягненням науки і техніки.
1. Що таке галактика? 2. Як називається галактика, до складу якої входить Сонячна система? Скільки вона налічує зір? 3. Яку форму має наша Галактика? 4. Які рухи здійснює Галактика? 5. Де в межах Галактики розташоване Сонце? 6. Коли розпочалася ера космонавтики?
Мандрівка просторами Всесвіту, про яку ти мрієш
Скориставшись знаннями, отриманими про Всесвіт, здійсни уявну подорож просторами Всесвіту до небесного тіла, на якому ти хотів би побувати. Чому ти хотів би відвідати саме це небесне тіло? Що тобі цікаво було б там побачити? Склади про це коротку розповідь і презентуй її в класі.
Коментарі (0)