Поняття про чисті речовини і суміші
- 2-02-2022, 13:36
- 474
5 Клас , Природознавство 5 клас Коршевнюк, Баштовий
§ 8. ПОНЯТТЯ ПРО ЧИСТІ РЕЧОВИНИ ТА СУМІШІ
Крім поділу речовин на прості та складні, їх поділяють ще на чисті речовини і суміші (мал. 28).
• Чим чиста речовина відрізняється від суміші
Речовину, що не містить домішок інших речовин, називають чистою. У ній містяться лише ті частинки (наприклад, молекули, атоми), з яких вона утворилася. Інших частинок у простій речовині бути не може (мал. 28, а, б). Хай би яким способом одержували чисту речовину, хоч би де у природі вона перебувала, склад її лишається незмінним.
Мал. 28. Схема утворення суміші (в) із чистих речовин (а, б)
Слід зазначити, що абсолютно чистих речовин не існує. У кожній речовині є певна кількість домішок. Наприклад, ти добре знаєш таку речовину, як кухонна сіль. Це тверда речовина білого кольору, солона на смак, розчинна у воді. Кухонна сіль, яку ми купуємо в магазині, продається у пачках з надписами «Сіль екстра» та «Кам’яна сіль» (мал. 29). Достатньо поглянути на вміст кожної сільнички, щоб відразу ж сказати, що в кам’яній солі домішок більше. І це дійсно так, бо екстру добувають додатковим очищенням кам’яної солі від домішок інших речовин. Проте повністю позбутися інших речовин усе одно не вдається.
Мал. 29. Кухонна сіль - екстра і кам’яна
У природі та побуті значно більше сумішей, аніж чистих речовин. Повітря, ґрунт, граніт, морська вода - усе це приклади природних сумішей.
• Як приготувати суміш
Змішуванням двох чи більше чистих речовин можна приготувати будь-яку суміш (мал. 30). Розглянемо приклад приготування суміші цукру і залізних ошурок. Цукор білого кольору і добре розчиняється у воді. Залізо в порошку темно-сірого кольору, і, напевно, ти знаєш, що воно має властивість притягуватися магнітом.
Мал. 30. Дослід з розділення суміші цукру і заліза
Змішаємо однакові порції цукру і залізних ошурок. Відтепер це буде суміш цукру і заліза. У ній є структурні частинки двох речовин. Можна брати різні кількості однієї та іншої речовин. У будь-якому разі це буде суміш цукру і заліза. До їхнього складу входитимуть одні й ті самі складові частинки обох речовин, хоча і в різній кількості.
• Чи зберігають речовини свої властивості у складі суміші
Щоб з’ясувати, чи зберігають речовини свої властивості у складі суміші, виконаємо дослід.
Дослід. Суміш цукру і залізних ошурок висиплемо на аркуш паперу (мал. 30). Піднесемо до суміші магніт. Залізні ошурки притягнуться до магніту, а цукор залишиться на папері. І ми знову побачимо його білий колір. Залізо в складі суміші не втратило своєї властивості притягуватися до магніту. Цукор також зберіг свій білий колір і твердий агрегатний стан. Помістимо цукор у посудину з водою. Він досить швидко розчиниться. Тож і ця властивість цукру збереглася.
Так за допомогою досліду ми з’ясували, що в складі суміші цукор і залізо зберегли свої властивості. Отже, у складі будь-яких сумішей речовини зберігають свої властивості.
• Використання сумішей
Людина широко використовує суміші в повсякденному житті. Для ремонту приміщень готують суміш цементу і піску. У виробництві скла використовують суміш піску, соди і крейди. Пігулки є сумішшю речовини з лікувальними властивостями й речовини-наповнювача. Напій чай - це суміш, виготовлена з води, цукру й речовин, що надійшли у воду з листків чаю в результаті його заварювання. Йогурт, печиво, соки та інші продукти харчування, різні засоби повсякденного вжитку (наприклад, шампунь, зубна паста) - це теж суміші. У цьому ти легко переконаєшся, коли прочитаєш їхній склад на етикетках цих товарів.
Підсумки
• Чиста речовина - речовина, що не містить домішок інших речовин.
• Суміші складаються з кількох чистих речовин, склад сумішей може бути різним.
• У складі суміші речовини зберігають свої властивості.
• Суміші можуть перебувати в твердому, рідкому та газуватому агрегатних станах.
• Існують природні суміші та штучні, які створила людина.
Сторінка природодослідника
Виконай удома дослід. Вплив температури на розчинність повітря у воді.
Для досліду тобі знадобляться скляна посудина й холодна вода.
Набери холодної води в прозору посудину, наприклад стакан, і постав її на сонці чи в теплому місці. Спостерігай, як через деякий час на внутрішній стінці посудини з’являються пухирці. їх доволі багато, і вони густо розташовані. Це пухирці повітря, що перебувало в суміші з водою, а під час нагрівання частково виділилося.
У результаті досліду вдалося з’ясувати, що в холодній воді повітря розчиняється більше, ніжу теплій. Це пояснюється тим, що з підвищенням температури води, розчинність повітря в ній зменшується. Зайве повітря починає виділятися у вигляді пухирців.
Отже, цей дослід доводить, як температура впливає на розчинність повітря у воді.
Сторінка ерудита
Уміст газів, що входять до складу повітря, яке людина вдихає, і повітря, яке вона видихає, істотно відрізняється. Ми дихаємо повітрям, у 100 л якого міститься приблизно 21 л кисню, 0,03 л вуглекислого газу і 79 л азоту. У повітрі, що видихаємо, вміст газів інший: кисню в ньому залишається близько 16 л, вуглекислого газу - 5,03 л, азоту - 79 л. Як бачиш, вміст кисню зменшується, азоту залишається незмінним, а вміст вуглекислого газу збільшується у 167 разів!
Збільшення вмісту вуглекислого газу в повітрі негативно позначається на самопочутті людей. Ось чому так важливо провітрювати приміщення в школі та вдома.
Запитання і завдання
1. Дай визначення чистої речовини. Наведи приклади чистих речовин.
2. Чим суміші відрізняються від чистих речовин?
3. Наведи по два приклади рідких, твердих і газуватих сумішей.
4. Чи можна борщ вважати сумішшю? Обґрунтуй свою відповідь.
5. Що тобі відомо про використання сумішей? Відомості про це, вміщені у параграфі, доповни власними прикладами.
Коментарі (0)