Войти
Закрыть

Що вивчає географія

6 Клас , Географія 6 клас Бойко, Міхелі

 

§ 1. Що вивчає географія

• Пригадайте з курсу природознавства, які науки вивчають природу.

• Які вам відомі джерела природничих знань?

ЯК ВИНИКЛА ГЕОГРАФІЯ. Географію вважають наукою стародавньою, оскільки виникла вона понад 2,5 тис. років тому. У давні часи люди не вміли пояснювати явища природи, а тим більше — зв’язки між ними. Вони не могли зрозуміти, як ви никає вітер, чому гримить грім і спалахує блискавка, чому ростуть і в’януть рослини, чому на морі іноді здіймаються велетенські хвилі, а земля здригається від землетрусів. Не розуміючи цих явищ, люди поклонялися різним богам. Кожний з них відав своїм «царством»: небом, лісами, морями. Матір’ю всіх богів, яка породила небо, море і гори, стародавні греки вважали богиню Землі — Гею.

ПОДОРОЖ У СЛОВО

Слово географія утворене від імені богині Землі Геї («ге») і слова «графо» — пишу. Отже, «географія» у перекладі з грецької означає землеопис.

Гея — богиня Землі у стародавніх греків

Саме тому давньогрецький учений Ератосфен ще в IIІ ст. до нашої ери, вивчаючи Землю, назвав своє заняття географією. Відтоді вивчення Землі або її частин почали називати географією.

ЩО ВИВЧАЄ СУЧАСНА ГЕОГРАФІЯ. Нині географія — це наука, яка вивчає і пояснює розподіл явищ у просторі — на Землі, материках, у певній країні чи місцевості. Географи шукають відповіді на запитання «де?» і «чому?» (тобто чому явища відбуваються там, де вони відбуваються?).

РЕКОРДИ СВІТУ ЛЮДЕЙ І ПРИРОДИ

Нині існує багато різних наук і наукових галузей — близько 15 тис. Серед них більш як 80 наук належать до географічних.

Люди живуть і працюють на рівнинах і в горах, серед лісів і в степах, у холодній тундрі й спекотних пустелях. Вони зводять будинки та мости, будують фабрики й заводи, виплавляють метали і створюють машини, вирощують різні рослини й розводять тварин. Про все це різноманіття — природні умови, населення, його господарську діяльність як в окремих країнах, так і на всій земній кулі дає уявлення географія. Знання про розташування, місце має для географії таке саме значення, як таблиця множення для математики. Географія також розкриває зв’язки між світом людини і світом природи.

Сучасна географія поділяється на багато окремих наук (галузей). Серед них виокремлюють географію фізичну та географію соціальну і економічну. Фізична географія вивчає природу Землі (із грецької «фізис» — природа). Соціальна і економічна географія вивчає населення та його господарську діяльність (тобто Землю як оселю людства). Кожний з цих основних напрямів географії поділяється на окремі науки (мал. 1). Отже, географія — це наука про Землю, її природу, населення та його господарську діяльність, про взаємодію людей і природи.

Мал. 1. Географія — система наук

У цьому полягає дивовижність географії — вона вивчає і природу, і діяльність людей, і весь світ загалом, і конкретну місцевість. Тому географічне дослідження є всебічним (комплексним). Воно стосується географічних об’єктів, явищ і процесів (мал. 2). Об’єктами вивчення географії є світ довкола нас, природні й соціальні явища, пов’язані із середовищем і місцем розташування.

Мал. 2. Основні географічні поняття

ДЖЕРЕЛА ГЕОГРАФІЧНОЇ ІНФОРМАЦІЇ. Звідки можна почерпнути знання з географії? Окрім підручника, джерелами інформації слугують географічні довідники й енциклопедії, карти й атласи. Насичені географічними відомостями журнали й газети.

Інтернет — джерело знань

У наш час Інтернет — це найбільш широке й доступне джерело інформації. Через всесвітню мережу можна ознайомитися з будь-якими географічними галузями й науковими дослідженнями. Там ви зможете знайти відповіді на багато запитань. У підручниках і навчальних посібниках інформація швидко «старіє», а в Інтернеті вона постійно оновлюється.

Багато нового, корисного й цікавого можна дізнатися з радіо- й телепередач, які інформують про прогноз погоди, стихійні явища, культуру населення різних країн тощо. Нині, щоб здобути потрібні географічні відомості, користуються послугами всесвітньої комп’ютерної мережі Інтернет. З її допомогою можна за лічені хвилини отримати різнорідну географічну інформацію — картографічну, текстову, відео-, звукову.

Справжніми сховищами скарбів, що увібрали різноманітні відомості минулого, є музеї. Джерелом ваших особистих географічних відкриттів можуть стати екскурсії та туристичні подорожі (мал. 3).

Мал. 3. Джерела географічних знань

ЗНАЧЕННЯ ГЕОГРАФІЧНИХ ЗНАНЬ. Від давніх часів географія слугувала людям. Географи розкрили і продовжують розкривати чимало таємниць природи. Завдяки їхнім дослідженням люди отримали відповіді на багато запитань. Наприклад, чому йде дощ або дме вітер? Чому в Африці спекотно, а в Антарктиді цілорічно панує холод? У яких районах Землі потрібно шукати нафту, залізну руду або інші корисні копалини?

Сучасна людина потребує географічних знань про місця земної поверхні (гори, моря, річки, міста, країни, материки) та їх розташування на карті. Вона має знати про природні ресурси, клімат, води, ґрунти, рослинність і тваринний світ, стихійні лиха, населення, культуру, релігію, господарство в своїй країні, інших державах, в усьому світі. Такі знання необхідні для розуміння поточних подій, рішень, які ухвалюють окремі люди, компанії, уряди щодо вибору місць для підприємств, торгівлі, перевезень, організації відпочинку та ін.

Знаряддя географа

Навіть у наш час, коли людина озброєна мобільними телефонами, GPS-навігаторами та іншими пристроями, не втратили значення такі географічні навички, як уміння орієнтуватися за компасом і Сонцем, користуватися барометром та іншими приладами, читати карту. Але перш за все географія дає розуміння того, що людина — це частина природи. Географія роз’яснює, як краще використовувати багатства природи, що робити, щоб природа не збідніла, щоб не зникли ліси, не обміліли річки, не втратили родючості ґрунти. Вона розвиває екологічне мислення людини, формує дбайливе ставлення до нашої унікальної планети.

ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ

• Географія — це наука про Землю, її природу, населення та його господарську діяльність, про взаємодію людей і природи.

• Об’єкти вивчення географії: природа, населення, господарство.

• Складові географії — наукові галузі: фізична географія (вивчає природу Землі), соціальна географія (вивчає населення) та економічна географія (вивчає господарську діяльність людей).

• Джерела географічної інформації: підручник, енциклопедії, довідники, словники, географічні карти й атласи, журнали й газети, радіо- і телепередачі, Інтернет, музеї, туристичні мандрівки.

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

  • 1. Що означає слово «географія»?
  • 2. Які вам відомі галузі географії? Що вивчає сучасна географія?
  • 3. Із яких джерел можна почерпнути географічну інформацію?
  • 4. Поясніть на прикладах значення географії для життя й діяльності людини.
  • 5*. Розгляньте мал. 3. Якими джерелами географічної інформації вам вже доводилось користуватися? Із допомогою батьків складіть перелік тих джерел, якими користується ваша родина.

ШУКАЙТЕ В ІНТЕРНЕТІ

Скориставшись пошуковою системою (Google, Мета, Яндекс та ін.), знайдіть відомості про одну з галузей географії (гідрологія, кліматологія, географія населення або ін.) та підготуйте інформацію для повідомлення на уроці (у вигляді короткого усного виступу або невеликої презентації на три-чотири слайди).

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 6 клас Бойко, Міхелі", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду