Складання плану за допомогою умовних топографічних знаків
- 31-01-2022, 13:14
- 1 018
6 Клас , Географія 6 клас Пестушко, Уварова
§ 13. Складання плану за допомогою умовних топографічних знаків
ПРОЧИТАЙТЕ І ДІЗНАЄТЕСЯ
- Як план можна прочитати.
- Як скласти план самим.
• Як план можна прочитати. Для того щоб прочитати план, потрібно насамперед зорієнтувати його за сторонами горизонту. Користуючись масштабом, можна визначити відстань до потрібних об’єктів, знайти короткий шлях до них, дізнатися, чи далеко один від одного та в якому напрямку вони розташовані.
Розгляньте план на малюнку 37. Зверніть увагу на орієнтування плану, умовні знаки та масштаб. Уважно прочитайте опис місцевості та порівняйте його з планом. «З південного заходу на північний схід місцевість перетинає шосе, обабіч якого розташоване невелике селище. На його північній околиці є криниця. За 2 км південніше селища росте хвойний ліс, який простягається на схід аж до річки. Вона тече з південного сходу і повертає на північ. Через річку перекинуто дерев’яний міст. Нижче мосту за течією річки вздовж лівого берега тягнеться урвище, а вздовж правого - піщана мілина. За 3 км західніше лівого берега є озеро, північний берег якого заболочений. Між річкою та озером розляглися луки. По обидва боки від шосе ростуть чагарники».
Мал. 37. План місцевості
МОЇ ДОСЛІДЖЕННЯ
За планом місцевості, що на малюнку 37, визначте: а) відстань від криниці до озера та до мосту через річку; б) напрямок руху від озера до селища, від лісу до шосейної дороги, від річки до селища; в) з якого боку легше підійти до озера й до річки.
• Як скласти план самим. План місцевості ви можете скласти самостійно, провівши полярну чи маршрутну зйомку місцевості. Для цього потрібно мати таке обладнання: аркуш паперу розміром 20x30 см, планшет - ним може бути цупкий картон чи фанера, довша й ширша, ніж паперовий аркуш, компас, олівець, лінійка з отвором зверху (візирна), канцелярські кнопки, підставка для планшета й рулетка.
Мал. 38. Орієнтування планшета: а - планшет не зорієнтований; б - планшет зорієнтований
Перед початком роботи зорієнтуйте свій аркуш паперу, поставивши на ньому стрілку північ - південь. Вийшовши на ділянку місцевості, яку ви збираєтеся знімати, оцініть її розміри, порівняйте з розмірами паперового аркуша та оберіть масштаб майбутнього плану. Якщо ви обрали полярну зйомку, поставте в центрі аркуша точку, яка буде початком вашої зйомки. А далі знімайте послідовно всі об’єкти вашої місцевості. Для цього не забудьте зорієнтувати ваш планшет таким чином, щоб стрілка північ - південь на компасі збіглася з напрямком стрілки на аркуші паперу (мал. 38).
За допомогою компаса й лінійки визначте азимут на потрібний об’єкт (дерево, поворот дороги, вхід у школу тощо) і проведіть на планшеті лінію напрямку. Виміряйте відстань до нього в той спосіб, який ви обрали (рулеткою чи парами кроків), і потім відкладіть цю відстань на аркуші паперу в обраному вами масштабі. Так можна нанести будь-яку точку, яку видно з початкової точки вашої зйомки, показавши об’єкти, розташовані на цій точці, топографічними умовними знаками (мал. 39).
Мал. 39. Умовні знаки
Якщо вам не вдасться зняти всю ділянку місцевості з однієї точки, можна переміститися в іншу точку, з якої буде видно всі ті об’єкти, які ви вирішили зняти, і продовжувати складати план місцевості з неї. Можна всі отримані на місцевості дані записати в таблицю, а потім перенести на план.
За знятими точками за допомогою умовних знаків малюється план місцевості, наприклад план шкільного подвір’я (мал. 40).
Мал. 40. План шкільного подвір’я
НОТАТКИ ДО ТЕМИ
Умовні знаки-картини. Умовні знаки, як і самі плани місцевості, пройшли тривалий шлях свого розвитку. Зображення місцевих предметів на планах колись були схожі на картини. Кожний предмет передавався малюнком, зрозумілим без будь-яких пояснень (мал. 37). Міста, ліси, фортеці зображували такими, якими вони були насправді. Такі зображання нерідко застосовують і нюні в туристичних планах і картах.
ПРОЧИТАЛИ - ПЕРЕВІРТЕ СЕБЕ!
ЧИ ЗНАЮ
- 1. Яка послідовність дій під час читання і складання плану місцевості?
- 2. Для чого потрібні топографічні знаки?
ЧИ РОЗУМІЮ
- 3. Як слід обирати масштаб для складання плану?
- 4. Які умови потрібно виконати, щоб план, який ви склали, точно відображав реальну ділянку місцевості?
ЧИ ПОЯСНЮЮ
- 5. Навіщо потрібно орієнтувати планшет за сторонами горизонту?
- 6. Чому під час складання плану місцевості потрібно дотримуватися певної послідовності дій?
ЧИ ВМІЮ
- 7. На квадрат зі стороною 5 см, зорієнтувавши його за сторонами горизонту і використавши топографічні умовні знаки, нанесіть такі об’єкти: на півночі - криницю; на північному сході - болото; на заході - хвойний ліс; на південному заході - вирубаний ліс; на сході - річку, яка тече з півночі на південь.
- 8. Складіть план місцевості навколо свого будинку, позначивши на ньому кілька основних об’єктів за допомогою умовних знаків, використавши один зі способів зйомки місцевості.
Коментарі (0)