Войти
Закрыть

Внутрішні процеси Землі: вулканізм і вулкани

6 Клас , Географія 6 клас Пестушко, Уварова

 

§ 23. Внутрішні процеси Землі: вулканізм і вулкани

ПРОЧИТАЙТЕ І ДІЗНАЄТЕСЯ

  • Як і де проявляється вулканізм.
  • Чи пов’язані з вулканізмом гарячі джерела й гейзери.

Мал. 59. Будова вулкана

• Як і де проявляється вулканізм. Вулканізм - це сукупність явищ, пов'язаних з переміщенням речовини мантії в глибинах Землі та її виверженням з надр на поверхню суходолу або морське дно. Розплавлена речовина мантії - магма (з грецької - «густа мазь») піднімається під величезним тиском до земної поверхні каналом, що називається жерло. На земній поверхні магма зазвичай утворює конусоподібні гори - вулкани (від латинського слова вулканус - «вогонь, полум'я»). Жерло вулкана закінчується чашоподібною лійкою - кратером (мал. 59), який заповнений лавою. Так називають магму, вивержену на поверхню. На схилах великих вулканів можна виявити бічні кратери.

Виверження вулкана супроводжується сильними вибухами, з кратера разом із лавою виривається вогняна суміш газів, попелу, водяної пари, великих уламків гірських порід - вулканічних бомб (мал. 60).

На земній кулі налічують до 850 діючих вулканів. Щорічно на планеті стається понад 30 вулканічних вивержень. Лише у XX ст. на Землі зареєстровано понад 1500 вивержень. І їхня кількість збільшується, що свідчить про посилення активності земної кори.

Є вулкани, про виверження яких не збереглося ніяких відомостей. Про їхнє активне життя в минулому свідчить конусоподібна форма гори та кратер на вершині. Це згаслі вулкани.

Вулкани здебільшого виникають на межі літосферних плит, утворюючи величезні за протяжністю вулканічні пояси. Один з таких, що сформувався довкола Тихого океану, отримав назву «Вогняне кільце». Місця розташування вулканів часто майже збігаються з епіцентрами землетрусів.

МОЇ ДОСЛІДЖЕННЯ

Відшукайте вулканічні пояси на карті «Будова земної кори» і з'ясуйте, наскільки часто місця розташування вулканів збігаються з епіцентрами землетрусів.

Мал. 60. Виверження вулкана (1), потоки лави (2), вулканічна бомба (3)

• Чи пов’язані з вулканізмом гарячі джерела і гейзери. Гарячі джерела і гейзери - виходи на земну поверхню підземних вод, пов’язані з вулканізмом. Гарячими зазвичай називають джерела, температура води яких сягає 50-90 °С. Вони нагріваються від розжареної магми, яка підходить близько до поверхні. Вода з гарячих джерел містить у розчиненому вигляді різні солі й гази. Тому вона має лікувальні властивості.

Гарячі джерела - спокійне витікання води з тріщин земної кори. Гейзери - це джерела, які під тиском пари викидають фонтани гарячої води (мал. 61). Найбільше гарячих джерел і гейзерів в Ісландії - близько 700. Саме тут і народилося слово «гейзер», що в перекладі з ісландської означає «хлинути», «фонтанувати».

Багато гарячих джерел, серед яких і гейзери, є в Росії (на Камчатці), у США (Єллоустонський національний парк). Зазвичай гейзери фонтанують через певні проміжки часу, інколи викидаючи воду дуже високо. Так, гейзер Велетень на Камчатці через кожні п’ять-шість годин утворює водяний струмінь діаметром 3 м і заввишки 40-50 м. Північноамериканський гейзер «Старий служака» через кожні 67 хвилин викидає стовп пари й води заввишки 30-55 м.

Мал. 61. Гейзер

НОТАТКИ ДО ТЕМИ

«Газовані джерела». Так називають єдиний у світі гейзер, який створила людина. У 1937 р. у США було збудовано свердловину, що мала постачати гарячу воду для плавального басейну. На глибині 100 м свердло дісталося гарячої води. Отже, свердловина стала каналом новоутвореного гейзера, який викинув струмінь на висоту 50 м. Свердловину загатили та змонтували клапани, що регулюють частоту викидів: один раз на годину.

ПРАКТИЧНА РОБОТА № 3

Позначення на контурній карті вулканів: Ключевська Сопка, Етна, Кракатау.

ПРОЧИТАЛИ - ПЕРЕВІРТЕ СЕБЕ!

ЧИ ЗНАЮ

  • 1. Яка будова вулкана?
  • 2. Як впливає вулканізм на природу?

ЧИ РОЗУМІЮ

  • 3. У чому проявляється роль вулканізму в утворенні рельєфу нашої планети?
  • 4. Чим відрізняються між собою гейзер і гаряче джерело?

ЧИ ПОЯСНЮЮ

  • 5. Яким є зв’язок між вулканізмом та народженням гарячих джерел?
  • 6. Як впливають внутрішні процеси на життєдіяльність населення Землі?

ЧИ ВМІЮ

  • 7. За додатковими джерелами підберіть інформацію про користь вулканізму для людей.
  • 8. Складіть прогноз щодо можливості прояву вулканізму у вашій місцевості.
скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 6 клас Пестушко, Уварова", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду