Живлення і режим річок. Робота річок
- 31-01-2022, 23:20
- 451
6 Клас , Географія 6 клас Пестушко, Уварова
§ 49. Живлення і режим річок. Робота річок
ПРОЧИТАЙТЕ І ДІЗНАЄТЕСЯ
- Чим живляться річки.
- Чи мають річки режим.
- Яку роботу виконують річки.
• Чим живляться річки. Залежно від клімату джерелами живлення річок можуть бути дощові, талі снігові, льодовикові та підземні води. Більшість річок світу мають мішане живлення, тобто з різних джерел, хоча переважає все-таки живлення дощовими водами. Так, у річках екваторіальних широт понад 80 % кількості води поповнюється завдяки дощам. Багато рівнинних річок живляться талими сніговими водами, а також дощовими та підземними водами. До таких річок належать Дніпро та Волга. Талими льодовиковими водами живляться річки, що беруть початок високо в горах. У посушливих районах земної кулі річки зазвичай підтримують своє існування завдяки підземним водам.
МОЇ ДОСЛІДЖЕННЯ
За фізичною картою України визначте, чи є на території нашої країни річки льодовикового живлення.
• Чи мають річки режим. Кількість та рівень води в річках залежать від кліматичних умов і можуть значно коливатися протягом року. Регулярні зміни їхніх рівнів і кількості води - це і є режим річок.
Щорічний відносно тривалий розлив річкових вод - це повінь. А короткочасні раптові підняття води в річках називають паводком. Вони трапляються, наприклад, унаслідок злив або швидкого танення снігу й льоду в горах. Тоді річка може стати в 10 разів глибшою і нести в 100 разів більше води. У посушливий сезон окремі річки світу міліють або зовсім пересихають. У холодну пору року чимало річок замерзає. Інколи під час повені або паводка вода так сильно виходить з берегів, що це перетворюється на катастрофу (мал. 151).
• Яку роботу виконують річки. Робота річок - це руйнування, перенесення і накопичення гірських порід. Кожна річка розмиває гірські породи, руйнуючи їх. Таке руйнування називають ерозією. Навіть приказка твердить: «Потече вода - виникне канава». Що швидша течія річки, то сильніша ерозія. Тому руйнівна діяльність річки найпомітніша у верхній течії річок.
НОТАТКИ ДО ТЕМИ
Географічні спостереження поетів. Не лише вчені, а й поети нерідко є досить спостережливими, помічаючи в природі те, про що зазвичай пишуть у суто наукових працях. Так, український поет Амвросій Метлинський досить влучно описав роботу річок:
Дніпр клекоче, стогне, плаче
Й гриву сивую трясе;
Він реве й на камінь скаче,
Камінь рве, гризе, несе...
Мал. 151. Руйнівні наслідки повені й паводка
Мал. 152. Утворення меандрів
Прокладаючи собі шлях, рівнинні річки часто утворюють закрути, або меандри. Ця назва походить від давньої назви річки Меандра, що звивисто текла на заході півострова Мала Азія. У такому меандрі річка тече швидше вздовж увігнутого берега, розмиваючи його. Тому закрути постійно збільшуються, доки не відбудеться їхній прорив. Тоді частина колишнього русла залишається збоку, поступово замулюється й утворює старичне озеро - старицю (мал. 152).
Значна частина піску, що переносить річка, відкладається на всьому її шляху. Із часом піщаних відкладів стає так багато, що русло великих річок міліє і вздовж берегів утворюються природні вали. Однак річка несе нові наноси і, зрештою, наче підіймає саму себе над прилеглими низовинами. Таке можна побачити, наприклад, в Європі та на сході Азії.
Найбільше піску і мулу відкладається в гирлі річки, утворюючи дельту - низовину, що за обрисами нагадує грецьку літеру «дельта» (А). Площа дельти іноді сягає багатьох тисяч кілометрів. Так, дельта Нілу не набагато менша за Кримський півострів (мал. 153). А дельта річки Лена за розмірами дорівнює Київській області.
ПРАКТИЧНА РОБОТА № 7 (ПРОДОВЖЕННЯ)
Позначення на контурній карті річок: Дніпро, Дунай, Янцзи, Ніл, Амазонка, Міссісіпі.
Мал. 153. Дельта Нілу (1) (вигляд з космосу); дельта Волги (2)
ПРОЧИТАЛИ - ПЕРЕВІРТЕ СЕБЕ!
ЧИ ЗНАЮ
- 1. Звідки річки поповнюють запаси води?
- 2. Що називають ерозією?
ЧИ РОЗУМІЮ
- 3. Як утворюється дельта?
- 4. Чому річка утворює меандри?
ЧИ ПОЯСНЮЮ
- 5. Чим повінь відрізняється від паводка?
- 6. Від чого залежить режим річки?
ЧИ ВМІЮ
- 7. За фізичною картою України знайдіть меандри на річках.
- 8. За результатами власних спостережень визначте, чи трапляється у вашій місцевості паводок або повінь. Поясніть час і причини утворення цього явища.
Коментарі (0)