Войти
Закрыть

Складові біосфери, особливості їх поширення на земній кулі

6 Клас , Географія 6 клас Пестушко, Уварова

 

§ 55. Складові біосфери, особливості їх поширення на земній кулі

ПРОЧИТАЙТЕ І ДІЗНАЄТЕСЯ

  • Із чого складається біосфера.
  • Як поширюється на земній кулі рослинний і тваринний світ.

• Із чого складається біосфера. Жива оболонка. Так називають біосферу. Вона складається з живих організмів і не охоплює самостійного простору, як інші оболонки. Організми - рослини, тварини, гриби і бактерії та продукти їхньої життєдіяльності заселяють окремі частини літосфери, атмосфери та гідросфери.

Основна маса живих організмів зосереджена біля поверхні Землі, тобто там, де найбільше взаємодіють усі земні оболонки. Проте окремі форми організмів, переважно бактерії, трапляються і в глибоких шарах літосфери і майже в усій тропосфері (мал. 176).

НОТАТКИ ДО ТЕМИ

Біосфера охоплює нижні шари атмосфери до висоти близько 11 км, всю гідросферу і верхній шар літосфери до глибини 3-11 мм на суходолі та 0,5-1,0 км під дном океану. Товща біосфери на полюсах земної кулі близько 10 км, а на екваторі - 28 км.

Із часу появи слова «біосфера» у XIX ст. його значення кілька разів змінювалося і розширювалося. Нині існує наукове вчення про живу оболонку Землі, яка тісно взаємодіє з усіма іншими оболонками, впливає на процеси, що відбуваються на нашій планеті.

Мал. 176. Межі біосфери

Живі організми безперервно змінюють навколишнє середовище - природу навколо нас. Так, рослини поповнюють запаси кисню в атмосфері і засвоюють вуглекислий газ. Організми забирають з води морів та океанів необхідну речовину для побудови своїх кістяків, панцерів, черепашок, мушель. З решток організмів утворюються осадові гірські породи. Завдяки живим організмам відбувається й органічне вивітрювання - руйнування гірських порід.

Природне оточення організмів є для них середовищем життя. Так, деякі організми можуть жити навіть у кип’ятку і не гинуть у льодовиках.

У результаті взаємодії організмів одного з одним та з неживою природою на земній кулі утворилися, приміром, ліс, степ, болото, озеро, які називають природними екосистемами (мал. 177).

Мал. 177. Природні екосистеми: ліс (1), озеро (2)

• Як поширюється на земній кулі рослинний і тваринний світ. Живі організми поширюються на земній кулі нерівномірно. Проте поширення органічного світу небезладне. З відомих майже 350 тис. видів рослин і 1,5 млн видів тварин переважна більшість (близько 9/10 загальної кількості) зосереджена на суходолі. Тут панують рослини. Найрозвинутіший живий світ у лісах.

У Світовому океані найбільш заселеними є прибережні і поверхневі води. Близько 60 % площі Світового океану нагадують пустелі. Навіть у найзаселеніших районах океану на 1 м2 маса організмів у десятки разів менша, ніж у звичайному лісі.

На суходолі поширення рослин і тварин залежить від особливостей клімату. В умовах жаркого і волого клімату екваторіальних широт розвивається різноманітний і багатий рослинний і тваринний світ вологих екваторіальних лісів (мал. 178). Дерева тут не скидають своє листя одночасно, як буває в лісах наших помірних широт восени, а змінюють його поступово. Тому в екваторіальних широтах ліс завжди зелений, у ньому завжди щось цвіте і плодоносить, а під кронами дерев волого і парко. Стовбури дерев обвиті схожими на змій ліанами. Більшість тварин таких лісів мешкають у кронах дерев. Тут багато мавп, різних комах - метеликів, жуків, мурашок. Серед птахів багато папуг. У річках мешкають крокодили.

Там, де досить тепло, але мало вологи, світ рослин і тварин не може бути багатим. Такі умови спостерігаються в тропічних широтах у місцях, здебільшого віддалених від узбережжя океанів і морів. Це - пустелі, які здаються безжиттєвими. Насправді життя там є, проте його важко помітити одразу. Більшість рослин стелються по поверхні і мають дуже дрібні листочки, які випаровують мало вологи. В інших рослинах листя замінюють колючки. Деякі рослини пустель зростають тільки завдяки дуже довгому корінню, з допомогою якого вони вбирають вологу з глибини. Тварини пустель дуже витривалі й пристосувалися якийсь час обходитися без води (мал. 179).

Мал. 178. Вологий екваторіальний ліс

Мал. 179. Рослинний і тваринний світ пустель

Пустелями називають і полярні області Землі. Адже там рослинний і тваринний світ також бідний. Проте причинами цього е, навпаки, холодний клімат, який подекуди також сухий.

Клімат помірних широт сприяє розвитку і лісових екосистем, і степів (мал. 180). Територія нашої країни розташована саме в помірних широтах, де з півночі на південь поступово ліси, у яких трапляються як хвойні, так і листяні породи дерев, змінюються на ділянки степу з переважанням трав'яної рослинності.

МОЇ ДОСЛІДЖЕННЯ

За малюнками 177-180 визначте і порівняйте особливості рослинного світу помірних і тропічних широт. Поясніть, що зумовило їхні відмінності.

Мал. 180. Рослинний світ помірних широт

ПРОЧИТАЛИ - ПЕРЕВІРТЕ СЕБЕ!

ЧИ ЗНАЮ

  • 1. Із чого складається біосфера?
  • 2. Що таке середовище життя для організмів?

ЧИ РОЗУМІЮ

  • 3. Чим відрізняється поширення живих організмів на суходолі та в океанах і морях?
  • 4. Чим ліси екваторіальних широт відрізняються від лісів помірних широт?

ЧИ ПОЯСНЮЮ

  • 5. За яких умов розвивається рослинний і тваринний світ у пустелях тропічних і полярних широт?
  • 6. Для чого людині потрібні знання про біосферу?

ЧИ ВМІЮ

  • 7. Зобразіть схематично поширення біосфери на Землі, використавши мал. 176. Виділіть на своєму малюнку область найбільшого зосередження живих організмів.
  • 8. Проілюструйте малюнком чи фотографією одну з природних екосистем вашої місцевості, перерахуйте її основні риси.
скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 6 клас Пестушко, Уварова", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду