Вступ. Рослини — частина живої природи. Значення рослин у природі та житті людини. Різноманітність рослин на Землі
- 21-01-2022, 01:58
- 832
7 Клас , Географія 7 клас Косенко (для осіб з особливими освітніми потребами F70)
Вступ. Рослини — частина живої природи. Значення рослин у природі та житті людини. Різноманітність рослин на Землі
На поверхні Землі всюди є рослини. Вони існують в різних умовах: від спекотних пустель до найбільш холодних місць планети. Величезні простори суходолу вкриті рослинами. У горах і лісах, на полях і луках буяє рослинність. Океани, моря, річки та інші водойми також заселені різними рослинами. Навіть у квартирах та в класних кімнатах присутні представники рослинного світу.
Рослини — це живі організми, які живляться, дихають, розмножуються, ростуть і розвиваються. Для живлення їм потрібні сонячне світло, повітря, вода та ґрунт. Рослини рухаються, коли ростуть і розвиваються. Вони повертають свої квіти та листя до сонця.
Рослин у природі велика кількість. Усі вони різні й не схожі одна на одну. За зовнішнім виглядом їх поділяють на дерева, кущі та трави. У кожного виду різна будова стебла. Дерево має одне, товсте, міцне дерев’янисте стебло. Його називають стовбуром. Кущ має кілька стебел. Вони міцні, дерев’янисті, але значно тонші, ніж у дерева. У трав’янистих рослин стебло м’яке, тонке та соковите.
Рослини гір
Рослини пустелі
Рослини тундри
Ліс
Рослини відіграють важливу роль у житті людини та інших живих істот. Вони очищають повітря, виділяють кисень та поглинають шкідливий вуглекислий газ. Рослини створюють умови для життя інших організмів на Землі.
- Подумайте, чому ліси називають «легенями» нашої планети.
Рослини є домівкою для багатьох живих істот. На гілках дерев і кущів гніздяться птахи, у дуплах дерев влаштовують свої житла звірі, бджоли, оси та мурашки. У лісі живуть багато диких тварин.
- Які дерева ростуть у лісах вашого регіону?
Рослини тісно пов’язані з людиною та іншими живими істотами. Люди вживають плоди рослин. Адже вони багаті на вітаміни, вуглеводи та мінеральні речовини і є корисними для здоров’я.
Для багатьох звірів, птахів та інших живих істот трава, листя й кора кущів і дерев є основною їжею. Дикі тварини самостійно харчуються переважно в лісах. Свійських тварин доглядають люди і випасають їх на луках. Домашні тварини й птахи також харчуються рослинами. Завдяки цьому ми отримуємо м’ясо, молоко, масло, сир, яйця та інші продукти.
- Які плодові дерева та кущі ростуть у вашій місцевості?
Природа надзвичайно багата на цілющі рослини. Вони ростуть скрізь: на полях, луках, лісах, біля водойм та в інших місцях. У наш час лікарські рослини використовують у медицині у вигляді сушених трав, настоянок, таблеток і мікстур. На території України ростуть такі лікарські рослини як валеріана, звіробій, кропива, м’ята, малина, чистотіл та інші.
Гніздо на гілках дерева
Житло білки в дуплі дерева
Ліс — домівка диких тварин
Яблуня — плодове дерево
Рослини підживлюють ґрунт корисними речовинами. Опале листя та плоди, відмерлі корені збагачують ґрунт органічними речовинами та мінеральними елементами.
Корені рослин не тільки розпушують ґрунт, але й запобігають його руйнуванню. Дерева висаджують на схилах гір і ярів, щоб не було зсувів.
Випас корів на лузі
Запам’ятайте
Рослини — це живі організми, які живляться, дихають, розмножуються, ростуть і розвиваються.
Рослини створюють умови для життя інших організмів на Землі.
За зовнішнім виглядом рослини поділяють на дерева, кущі та трави.
Запитання
- 1. Що таке рослини?
- 2. Що необхідно для існування рослин?
- 3. На які групи поділяються рослини за зовнішнім виглядом?
- 4. Яку користь приносять рослини?
- 5. Чим корисні фрукти, овочі та ягоди?
- 6. Як рослини підживлюють ґрунт?
- 7. Як рослини запобігають виникненню зсувів?
- 8. Як сьогодні люди використовують лікарські рослини?
Завдання
- 1. Накресліть у зошиті таблицю. Напишіть по п’ять назв дерев, кущів і трав, які ростуть у вашій місцевості.
Цікаво знати...
Найвищим деревом у світі вважають секвою. Вона росте у США в штаті Каліфорнія. Висота цього «хмарочоса» — 112 метрів. Діаметр секвої близько 8 метрів.
Ця хвойна рослина має тверду, стійку до гниття деревину. Її застосовують у виробництві меблів, шпал, вагонів, телеграфних стовпів, підводних споруд, черепиці та паперу. Через червоно-коричневий колір секвою називають «червоним деревом».
Секвої живуть дуже довго. У США досі росте дерево, яке індіанці кілька століть тому використовували для спостереження і подання сигналів. Незважаючи на такий солідний вік, вона продовжує рости!
Секвої дуже швидко ростуть і зовсім не бояться паразитів. Деревина цих рослин містить фітонциди. Вони відлякують шкідливих комах і тримають їх на значній відстані.
Дослідники підрахували, що загальна вага деревини однієї секвої може перевищувати 1000 тонн. Для її перевезення знадобиться 60 вагонів.
Один американський підприємець у стовбурі секвої влаштував ресторанчик на 50 відвідувачів. У стовбурі іншого поваленого дерева цей бізнесмен спорудив гараж. Тут відвідувачі припарковують свої авто. А в Національному парку «Секвоя», в Каліфорнії, є автомобільний тунель, зроблений у стовбурі дерева, яке впало під час бурі.
Секвоя — дерево-хмарочос
Коментарі (0)