Клімат. Води суходолу
- 22-01-2022, 03:01
- 488
7 Клас , Географія 7 клас Гільберг, Паламарчук
7 Клас , Географія 7 клас Гільберг, Паламарчук
Пригадайте: 1. Поясніть, чому в Австралії пори року не збігаються з європейськими. 2. Які показники характеризують клімат території?
Особливості клімату материка. Географічне положення материка зумовлює його кліматичні особливості. Переважна частина Австралії має тропічний пустельний сухий або вкрай сухий клімат, на сході (за бар’єром гір) — вологий; північна частина знаходиться в зоні субекваторіального клімату (на окраїнах північної території та в північній частині півострова Кейп-Йорк — мусонний); на південному заході й південному сході узбережжя, а також на острові Тасманія — субтропічний клімат.
Сумарна сонячна радіація постійно висока. Незважаючи на невеликі висоти рівнин Австралії, температури на всьому материку постійно високі. Він майже повністю розташований у межах літніх ізотерм 20, 28 °С, зимових ізотерм 12, 20 °С. Сезонні коливання температур виявляються в основному у внутрішніх районах тропічного поясу та в субтропіках. Жаркий район із січневими температурами вище +40 °С — на північному заході. На материку спостерігався абсолютний максимум температур — +53,1 °С. Абсолютні мінімуми температур у внутрішніх районах Австралії опускаються до -4-6 °С. Морози стійкі тільки в Австралійських Альпах, де зафіксована температура до -22 °С .
Австралія зволожується вкрай нерівномірно. Розташування більшої частини материка в континентальній частині тропічного поясу обумовлює сухість клімату, що ще й загострюється протяжністю материка із заходу на схід, слабкою розчленованістю берегів, бар’єром Великого Вододільного хребта на шляхах вологих вітрів з океанів. 38 % площі Австралії отримує менше 250 мм опадів на рік. Найменше опадів випадає в районі озера Ейр (100 мм) і на рівнині Налларбор (50 мм) (мал. 72). Періодично виникають посухи, однак тривалих посух не буває, тому що рівнинність материка й невелика протяжність з півночі на південь сприяють проникненню всередину вологих вітрів як із півночі, так і з півдня. Посухи спричинюють дуже часті пожежі, боротьба з якими є для австралійців цілком рутинною справою. Улітку (грудень-лютий) над дуже нагрітою територією Австралії встановлюється австралійський мінімум тиску. З північного заходу та півночі проникає вологий екваторіальний мусон, що приносить опади на узбережжя (понад 1500 мм на рік при 6-7 вологих місяцях). На південь від 22° пд. ш. вони зменшуються до 300 мм на рік із 4-5 дощовими місяцями, на західному узбережжі — до 250 мм.
На півдні материка влітку переважає суха погода. На рівнинах річок Муррей і Дарлінг літні посухи пом’якшуються невеликими опадами. На сході вітри з Тихого океану несуть прогріте й вологе повітря. Його підняття по схилах гір обумовлює опади, особливо рясні між 16° і 19° пд. ш. Тут випадає найбільша кількість опадів в Австралії — 2243 мм. Узимку (червень-серпень) над Центральною Австралією чітко виражений австралійський максимум тиску. Вітри, що рухаються від нього, несуть сухе континентальне тропічне повітря. Настає сухий сезон на материку на північ від 15° пд. ш.
У Південній Австралії випадає невелика кількість опадів між помірними й тропічними повітряними масами. На східному узбережжі (на південь від Сіднея) дощі розподілені рівномірно впродовж року.
Мал. 72. Рівнина Налларбор
Кліматичні пояси та типи клімату. Материк розташований у трьох кліматичних поясах: субекваторіальному, тропічному й субтропічному.
У субекваторіальному кліматичному поясі знаходиться північна окраїна материка приблизно до 20° пд. ш. До цих широт південної півкулі літом (грудень-лютий) проникають північно-західні екваторіальні мусони.
У тропічному кліматичному поясі (між 20° і 30° пд. ш.) в Австралії формуються два типи клімату: тропічний вологий — на сході й тропічний сухий — на заході. Область тропічного вологого клімату займає східне узбережжя материка. Тут дмуть цілий рік південно-східні пасати. Вони проходять над теплою Східноавстралійською течією, насиченою вологою й приносять значні опади на східні схили Великого Вододільного хребта (1000—1500 мм на рік). Область тропічного сухого клімату охоплюють західні й центральні райони поясу. Тут цілий рік переважають сухі тропічні повітряні маси. Літом температура повітря в пустелях Західної Австралії піднімається вище +30 °С, зимою — у межах +10-15 °С. Опади випадають нерегулярно — 200-300 мм.
У субтропічному кліматичному поясі (південніше 30° пд. ш.) виокремлюють три типи клімату: субтропічний вологий — на південному сході, субтропічний континентальний — на північ від узбережжя Великої Австралійської затоки, субтропічний середземноморський — на південному заході поясу. В основному ці типи клімату розрізняють за кількістю річних опадів і їх режимом. Так, в області субтропічного вологого клімату опади випадають протягом усього року (1000-2000 мм на рік); температура січня становить близько +22 °С, а в липні вона досягає +6 °С. Субтропічний континентальний клімат характеризується малою кількістю опадів (300-400 мм на рік) і доволі різкими річними й добовими коливаннями температур. Субтропічний середземноморський клімат в Австралії відзначається сухим і жарким літом, прохолодною й дощовою зимою, річною кількістю опадів 500-600 мм.
Мал. 73. Кліматичні діаграми поясів Австралії
Води суходолу. Унаслідок переваги пустельного й напівпустельного клімату на материку спостерігається слабкий розвиток поверхневого стоку. Загальний обсяг річного стоку — 350 км3 (значно менше, ніж на інших материках). 7 % площі Австралії належить до басейну Тихого океану, 33 % площі — до басейну Індійського океану. 60 % території материка займають області внутрішнього стоку з тимчасовими водотоками (кріки). Найбільші й найдовші кріки належать басейну озера Ейр (мал. 74). Стік у кріках спостерігається тільки після епізодичних літніх злив. Більшість річок зовнішнього стоку короткі, з невиробленим подовжнім профілем і нерівномірним режимом стоку, судноплавство є лише в низов’ях. Річки мають переважно дощове живлення.
Мал. 74. Озеро Ейр
Мал. 75. Річка Муррей
Найбільшою й повноводною в Австралії є річка Муррей (мал. 75) із головною притокою річкою Дарлінг. Річки Східної Австралії мають великі запаси гідроенергії, однак вода використовується переважно для зрошення земель. Найважливіші гідроенергетичні й іригаційні (зрошувальні) споруди є на великих річках. Велике гідротехнічне будівництво ведеться в Сніжних горах для виведення вод у систему річки Муррей, що дає змогу зрошувати великі площі земель у головних сільськогосподарських районах Австралії.
На території Австралії багато давніх озерних улоговин, що заповнюються водою лише після епізодичних дощів. Найбільше озеро Ейр знаходиться в центрі Австралії. Рівень озера на 16 м нижчий від рівня моря. Середня площа — майже 9,5 тис. км2, у дощовий період — до 15 тис. км2. Озеро безстічне, періодично живиться водами річок і кріків. Великі скупчення дрібних озер (до 400) є на південному заході Австралії на рівнині Солоних озер.
Особливість Австралії — це її підземні води, що накопичуються на глибинах 1,5-2 км. Великий Артезіанський басейн у Центральній низовині — найбільший у світі. Підземні води — важливе джерело водопостачання посушливих районів, але через сильну мінералізацію води придатні в основному для промисловості та напування овець.
Практична робота 7 (продовження)
Позначення на контурній карті назв основних географічних об’єктів Австралії
Позначте на контурній карті, користуючись атласом.
Річки: Муррей, Дарлінг;
озеро: Ейр.
Запитання та завдання
Працюємо з картою та атласом
Порівняйте фізичну та кліматичну карти Австралії: поясніть, чому більша частина материка має сухий клімат; укажіть, які особливості внутрішніх вод залежать від рельєфу, а які — від клімату.
Сторінка дослідника
Доведіть, що Австралія є найсухішим материком планети.
Цікавий факт
Підземні води материка містять значну кількість сірки, яка шкодить рослинам. Її не можна використовувати для поливання та побутових потреб. Пласти води розміщуються на різних глибинах. З глибоких свердловин вода б’є з температурою до +80 °С. В окремих районах материка збудовані опріснювальні установки.
скачать dle 11.0фильмы бесплатно
Коментарі (0)