Войти
Закрыть

Повітряні маси та їхні типи

7 Клас , Географія 7 клас Масляк, Капіруліна

 

§ 7. Повітряні маси та їхні типи

  • 1. Що таке атмосфера? З яких газів вона складається?
  • 2. Як змінюється температура повітря з підйомом вгору?

Повітряні маси. З власного життєвого досвіду ви знаєте, що повітря перебуває майже у постійному русі. Цей процес добре простежується над територією України в різні пори року. Наприклад, небо було ясне, був мороз взимку чи спека влітку, але раптом надійшли хмари і кілька днів іде сніг чи дощ. При цьому взимку стає тепліше, а влітку, навпаки, прохолодніше.

Чому в різні пори року відбуваються такі доволі швидкі зміни погоди?

Над територією спочатку панувала повітряна маса з одними властивостями, згодом на зміну їй прийшла повітряна маса з іншими властивостями. Витиснувши попередню, вона змінила погоду на більш вологу чи суху, прохолоднішу чи теплішу.

Що ж таке повітряна маса? Це велика за обсягом частина повітря приземного шару атмосфери Землі, яка має однорідні властивості — температуру, вологість, запиленість тощо.

Формування повітряних мас з різними якостями. Повітряні маси формуються над певними територіями чи акваторіями Землі. На півночі чи на півдні, над гарячими пустелями чи холодною Антарктидою, над суходолом чи океаном — всюди утворюються різні за властивостями повітряні маси. Поступово пересуваючись від областей високого тиску до областей низького тиску, вони несуть тепло або холод, вологу або посуху. На своєму шляху повітряні маси змінюються, віддаючи опади, прогріваючись чи охолоджуючись, тобто трансформуються.

У залежності від місця утворення повітряні маси поділяють на чотири типи: екваторіальні, тропічні, помірні, арктичні або антарктичні.

Тепер зрозуміло, що коли до нас взимку прорвуться тропічні повітряні маси, температура повітря може піднятися до незвичних у січні чи лютому +10 °С, а якщо весною надійде холодне арктичне повітря, то стовпчик термометра опуститься нижче 0 °С.

Загальна циркуляція атмосфери. На перший погляд процес безперервного переміщення повітряних мас над нашою планетою здається хаотичним. Але це не так. Загальна циркуляція атмосфери здійснюється за певними закономірностями і є доволі прогнозованою. Інакше ми б ніколи не змогли передбачити зміну погоди, тобто підготувати прогноз. Головною закономірністю загальної циркуляції атмосфери є рух повітряних мас від поясів і областей високого тиску до поясів і областей низького тиску. В цю загальну закономірність сильно втручається обертання Землі навколо своєї осі. Під його впливом вітри відхиляються.

Найпотужніші з постійних вітрів — пасати. Вони дмуть від поясів високого тиску в тропічних широтах до поясу низького тиску в районі екватора. Під впливом обертання Землі навколо своєї осі пасати відхиляються в північній півкулі вправо, а в південній — вліво. Внаслідок цього в північній півкулі вони дмуть із північного сходу на південний захід, а в південній — із південного сходу на північний захід.

У помірних широтах повітряні маси, що приходять із тропічних поясів високого тиску, відхиляються під впливом обертання Землі навколо своєї осі на схід. Тому тут переважають західні вітри. Саме вони приносять в Україну з Атлантичного океану дощі влітку та сніг і відлиги взимку (мал. 16).

На нашій планеті існує ще дві області високого тиску в районах полюсів. Звідси повітря рухається в помірні широти, де знаходяться пояси низького тиску. Тут це повітря відхиляється на захід під дією сили обертання Землі навколо своєї осі. Утворюється східний приполярний потік постійних вітрів.

Мал. 16. Космічний знімок руху атмосфери

Складіть в зошиті таблицю: «Назви постійних вітрів та напрямки їх руху для північної та південної півкуль».

Великі обсяги повітря приземного шару атмосфери Землі з однорідними властивостями — температура, вологість, запиленість — називаються повітряними масами. В залежності від місця утворення їх поділяють на екваторіальні, тропічні, помірні, арктичні (антарктичні).

На загальну закономірність руху повітряних мас від областей високого тиску до областей низького тиску впливає обертання Землі навколо своєї осі. Завдяки цьому вітри відхиляються.

ЗАПИТАННЯ Й ЗАВДАННЯ

  • 1. Дайте визначення поняттям «повітряна маса», «вітер».
  • 2. Які основні типи повітряних мас утворюються над Землею?
  • 3. Схарактеризуйте загальні закономірності циркуляції повітряних мас в атмосфері.
  • 4. Назвіть постійні вітри і поясніть, як вони утворюються.
скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 7 клас Масляк, Капіруліна", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду