Войти
Закрыть

Населення Австралії. Україна й Австралія

7 Клас , Географія 7 клас Гільберг, Паламарчук

 

Зверніть увагу!!!
 
Ви переглядаєте матеріал до підручника "Географія 7 клас Гільберг, Паламарчук", якщо раптом вам потрібні ВІДПОВІДІ до цієї теми:
 
 

§ 29. Населення Австралії. Україна й Австралія

Пригадайте: 1. Які раси проживають в Австралії? 2. Чи живуть в Австралії українці?

Корінне та прийшле населення. Австралія — найменш заселений материк. Тут проживає всього 20 млн осіб.

  • Працюємо з картою атласу «Народи та густота населення світу».

Основна частина населення живе на сході та на південному сході Австралії. У них районах густота в 10 разів перевищує середню густоту населення материка. Середня густота населення найнижча у світі — 2,6 осіб/км2. Дуже мало людей проживає у внутрішніх і північних частинах Австралії.

Корінне населення материка — австралійці-аборигени (мал. 79) — належить до австралоїдної гілки екваторіальної раси. У них темно-коричнева шкіра, хвилясте чорне волосся. До приходу європейців корінне населення вело мандрівний спосіб життя, займалося полюванням, збирало їстівні рослини, ловило дрібних тварин і комах. Корінне населення нині становить менше 1 % населення материка.

Прийшле населення відтіснило корінне в посушливі райони. Австралійці — чудові мисливці. Вони винайшли бумеранг — бойову й мисливську зброю.

До прийшлого населення Австралії належать нащадки європейців — англоавстралійці (мал. 80), які розмовляють англійською мовою. Європейці володіють кращими землями, великими тваринницькими фермами, заводами та фабриками. Вони живуть переважно в містах. Майже 90 % населення материка — міські жителі.

Мал. 79. Австралієць-абориген

Мал. 80. Англоавстралієць

У рисах обличчя аборигенів поєднались ознаки негроїдів (темна шкіра, широкий ніс, товсті губи) та європеоїдів (хвилясте волосся, добре росте борода в чоловіків). Спершу висловлювали припущення, що аборигени споконвічно живуть на материку. Проте на території Австралії немає жодної знахідки решток людиноподібних мавп. Тут і тепер немає жодного виду приматів. Учені вважають, що під час льодовикового періоду, коли рівень Світового океану був нижчим, між Азією та Австралією був суходіл, яким могли пересуватися предки сучасних аборигенів.

Австралійці-аборигени зберегли свою досить своєрідну культуру, особливо в живописі та музиці. Картини місцевих художників виставляються в Національній галереї Австралії, символіку аборигенів використовують деякі національні авіакомпанії.

Нині аборигени живуть у резерваціях і формально не можуть поскаржитися на погане ставлення. Їм надається медична допомога, вони навчаються в школах, займаються спортом. Проте їхнє життя мало нагадує життя інших громадян держави. Живучи в резерваціях, люди цілком залежать від державної підтримки. Корінні австралійці — це численні племена, які розмовляють різними мовами (понад 200). Офіційна мова в Австралії — англійська. Нині 80 % населення Австралії становлять англоавстралійці, крім них мешкають німці, греки, італійці й українці.

Українська діаспора (32 тис. осіб) зберігає свою мову, звичаї та побут, але все ж асимілюється з іншими переселенцями. Уважається, що першим українцем, який оселився в Австралії, був матрос Федір Зубенко з Полтавщини. Нині найбільше українців проживає в штаті Вікторія (майже 12 тис. осіб), багато їх у Сіднеї, Мельбурні, Аделаїді. Вони працюють лікарями, інженерами, юристами. Деякі українці створили власні підприємства, у тому числі й сільськогосподарські.

Австралійський Союз — єдина у світі держава, яка займає цілий континент і ряд прибережних островів. Країна є федерацією, до складу якої належать 6 штатів і 2 території. Перше поселення європейців на материку утворилося 26 січня 1788 р. Цей день уважається національним святом.

Столиця країни — місто Канберра. Назва міста означає «Два пагорби». Воно було спеціально збудоване як столиця. Будівництво розпочалося в 1913 р. Тут знаходиться резиденція уряду й парламенту. У центрі міста — велике озеро, посередині якого б’є найвищий у світі фонтан — 140 м. У Канберру були привезені дерева зі всього світу.

У країні добре розвинуті видобувна, металургійна, хімічна промисловість, машинобудування. Багато підприємств, що виробляють харчові продукти, виготовляють одяг, автомобілі, різне обладнання.

У південно-східних і південно-західних районах вирощують пшеницю, цукрову тростину, розводять велику рогату худобу, у посушливих районах — овець. За поголів’ям овець і настригом вовни Австралія посідає перше місце у світі. Сільське господарство Австралії дає м’ясо, шкіру, масло, сир, пшеницю, тростинний цукор, фрукти. Найбільші міста — Сідней (3,8 млн осіб), Мельбурн (3,2 млн осіб). Австралія належить до 10 найрозвиненіших країн світу.

Україна й Австралійський Союз підтримують дружні відносини. Між країнами укладено торговельну угоду, вони співпрацюють у науковій сфері, зокрема у вивченні космосу. Австралія вивозить до України продукцію харчової промисловості та сільського господарства, Україна продає Австралії продукцію машинобудування.

Практична робота 7 (продовження)

Позначення на контурній карті назв основних географічних об’єктів Австралії

Позначте на контурній карті, користуючись атласом.

Держава та її столиця: Австралійський Союз.

Запитання та завдання

  • 1. Які групи народів проживають на материку?
  • 2. Чому державною мовою в Австралії є англійська?
  • 3. Чому великі міста континенту є одночасно й великими портами?
  • 4. Поясніть, чому українці поселилися в Австралії.
  • 5. У яких галузях господарства зайняте населення країни?
  • 6. Чи можуть, на вашу думку, відбутися зміни в складі населення Австралії в майбутньому і які?

Попрацюємо з картою та атласом

Порівняйте карту розселення населення Африки й Австралії. Поясніть, що спільного та відмінного між географією розселення народів Африки й Австралії.

Сторінка дослідника

Дослідіть та опишіть життя австралійських аборигенів.

Цікавий факт

Мал. 81. Дикий собака динго

Собака динго ймовірно потрапив на континент разом із мореплавцями з Індії (мал. 81). Хижаки спочатку полювали на кенгуру, потім на свійських тварин. Щоб захистити овець від хижака, на материку спорудили Велику Австралійську загорожу (сітка заввишки 2 м, завдовжки 6 тис. км). Вона простяглася через увесь південний схід, від Великої Австралійської затоки до Тихого океану.

Повторимо головне

  • Австралія — найменший за площею і найвіддаленіший від інших континентів материк планети. Вона багата на корисні копалини: золото, залізну руду, поліметалеві й уранові руди, боксити, кам’яне вугілля, нафту, газ.
  • Австралія розташована в трьох кліматичних поясах: субекваторіальному, тропічному та субтропічному.
  • У центральній частині переважають тимчасові водотоки — кріки.
  • Органічний світ Австралії дуже своєрідний. 75 % видів рослин — ендеміки. Фауна теж представлена великою кількістю тварин-ендеміків.
  • Найбільшу площу в Австралії займають природні зони тропічних пустель і напівпустель.
  • Австралія — найменш заселений материк. Тут розміщується одна держава — Австралійський Союз.
скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 7 клас Гільберг, Паламарчук", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Зверніть увагу!!!
 
Ви переглядаєте матеріал до підручника "Географія 7 клас Гільберг, Паламарчук", якщо раптом вам потрібні ВІДПОВІДІ до цієї теми:
 
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду