Зміни природи материка людиною. Природоохоронні території
- 22-01-2022, 14:44
- 502
7 Клас , Географія 7 клас Гільберг, Паламарчук
7 Клас , Географія 7 клас Гільберг, Паламарчук
Пригадайте: 1. Що належить до природоохоронних територій? 2. З якою метою їх створюють?
Зміни природи людиною. Давнє заселення материка й інтенсивна господарська діяльність дуже змінили природу окремих територій. Це стосується навіть крайніх північних районів, особливо тундри. Тут будувати дороги небезпечно, оскільки тонкий шар ґрунту, що покриває мерзлоту, може бути пошкоджений. Через це, наприклад, на архіпелазі Шпіцберген доріг дуже мало й будувати їх не можна. Навколо поселень архіпелагу можна побачити таблички з написом: «Рух транспорту заборонено».
Дуже великих змін зазнала природа в помірному поясі. У Західній Європі на великих рівнинних територіях ліси майже повністю вирубані. Їх місце зайняли сільськогосподарські угіддя.
Східна та Південна Азія — найбільш густонаселений регіон Землі. На місці колишніх густих лісів тепер простяглися поля й плантації рису, бавовнику, чаю, тютюну, зернових культур.
Рівнини Західної Азії — це здебільшого тропічні й субтропічні пустелі та напівпустелі. Завдяки можливостям зрошувального землеробства в оазисах вирощують зернові культури, бавовник, фінікову пальму. Західна Азія є батьківщиною багатьох культурних рослин: пшениці, вівса, ячменю. Звідси по всьому світу поширились інжир, виноград, гранати, диня тощо.
Унаслідок господарської діяльності людини значних змін зазнали Каспійське й Аральське моря.
Протягом багатьох років рівень Каспію стрімко знижувався, а солоність його вод збільшувалася. Це загрожувало існуванню найцінніших у світі осетрових риб. Виникали й серйозні проблеми в сільському господарстві, у якому використовували води Каспію для зрошення. Уважалося, що причиною обміління Каспійського моря була його затока Кара-Богаз-Гол, з поверхні якої випаровувалося занадто багато води. Тому її перекрили дамбою. Затока швидко висохла, а вітер почав розвіювати сіль. Поля втрачали родючість. Зникли цілі селища, завдано шкоди тваринному й рослинному світу.
Люди були змушені побудувати трубопроводи, по яких вода знову почала надходити в затоку. Нині рівень Каспію почав зростати, що створює нову небезпеку — затоплення прибережних міст і нафтопромислів на шельфі.
Особливо катастрофічний стан Аральського моря-озера. Здавна води Амудар’ї і Сирдар’ї, що впадають в Аральське море, використовували для зрошення. Проте з часом потреби у воді зросли настільки, що потік води в Арал з Амудар’ї і Сирдар’ї почав зменшуватися, це призвело до висихання озера. Унаслідок обміління (у 2,5 раза) різко зросла солоність Аралу. Зникла ціла галузь господарства — рибальство. Колишнє дно перетворилося на нову пустелю — Аралкум. Якщо не вжити рішучих заходів, то Аральське море може зовсім зникнути.
Дуже серйозні проблеми, що виникли перед багатьма країнами Євразії, пов’язані також із забрудненням навколишнього середовища.
Об’єкти Світової природної спадщини ЮНЕСКО. Найбільша кількість об’єктів, занесених до списку Світової природної спадщини ЮНЕСКО, розташована на материку Євразія.
Цей список поповнюють і об’єкти природної спадщини України.
Надзвичайну цінність на світовому рівні, як взірець недоторканих природних комплексів помірних лісів, становить Українсько-словацький об’єкт «Букові праліси Карпат», який займає площу 77 971,6 га. Понад 70 % території об’єкта розташовано в Україні.
Тут найкраще зберігся неоціненний генофонд бука лісового та ряду інших видів з його ареалу. «Букові праліси Карпат» є надзвичайно важливим об’єктом для розуміння повної картини історії та еволюції роду бука. Він є однією з найважливіших складових помірних широколистяних лісів, які колись займали 40 % території Європи.
Важливо також, що ці праліси ростуть на всіх ґрунтоутворюючих породах, що трапляються в Карпатах, представляють 123 рослинні асоціації та володіють значним біологічним різноманіттям. Порівняно з іншими лісовими об’єктами Світової природної спадщини ЮНЕСКО, «Букові праліси Карпат» вирізняється специфічною флорою та фауною.
Розташований у Норвегії Гейрангер-фіорд простягається на 15 км і є відгалуженням Стор-фіорда. У липні 2005 р. був занесений до списку об’єктів Світової природної спадщини ЮНЕСКО.
Визначними пам’ятками фіорда є водоспади, найвідоміші з яких — Сім Сестер, Фата Нареченої і Наречений. Береги обриваються прямовисними скелями висотою до 1400 м і вкриті льодовиками. Уздовж Гейрангер-фіорда трапляються також покинуті ферми.
Кавказький державний природний біосферний заповідник є правонаступником Кавказького зубрового заповідника.
Кавказький заповідник є найбільшим гірничо-лісовим заповідником Європи.
Для збереження ландшафтів у Євразії створені природоохоронні території. На материку нараховується понад 800 національних парків. Літерами в цьому списку є країни Азії. Перший парк був створений у 1990 р. в Швеції.
Крім національних парків, тут діють численні природоохоронні території різного рівня — заповідники, регіональні парки. На територіях Польщі та Білорусі знаходиться лісовий заповідник Біловезька Пуща, де охороняють представників тваринного світу, яких уже немає в інших районах Європи, наприклад зубрів і оленів.
Дослідження
Здійснення уявної подорожі вздовж 50-ї паралелі: складання карти маршруту з позначенням країн, природних об’єктів і природних комплексів
Запитання та завдання
Працюємо з картою та атласом
Нанесіть на контурну карту 10 найбільших національних парків Євразії.
Скористайтеся атласом та інтернет-ресурсами.
Цікавий факт
Найбільша кількість національних парків у Таїланді — 102. Друге місце посідає Індія — 92 парки, далі — Ізраїль — 66. У Франції створено 49 національних парків; у Росії — 41 національний парк; у Україні — 19 національних парків.
скачать dle 11.0фильмы бесплатно
Коментарі (0)