Населення. Держави Бразилія, Аргентина, Чилі. Зв’язки України з державами Південної Америки
- 25-01-2022, 11:54
- 425
7 Клас , Географія 7 клас Масляк, Капіруліна
§ 29. Населення. Держави Бразилія, Аргентина, Чилі. Зв’язки України з державами Південної Америки
- 1. Назвіть відомі тобі країни Африки.
- 2. Колоніями яких європейських країн довгий час вони були?
Загальна характеристика населення Південної Америки. У Південній Америці живе майже 400 млн чоловік. Населення розміщене дуже нерівномірно. На Атлантичному узбережжі його густота складає понад 100 осіб/км2, а вологі екваторіальні ліси, пустелі, гірські райони Анд майже незаселені. Переважають мішані раси — метиси (нащадки змішаних шлюбів між представниками європейської і монголоїдної раси), мулати (нащадки змішаних шлюбів між представниками європейської і екваторіальної раси), самбо (нащадки змішаних шлюбів між представниками екваторіальної і монголоїдної раси). Корінними жителями материка є представники монголоїдної раси — індіанці.
Майже за 300 років з моменту відкриття і заселення материка європейцями і до ХІХ ст. чисельність населення практично не збільшилася. Завезення негрів-рабів з Африки і міграція населення з Європи ледве покривали втрати корінного індіанського населення, яке за часів іспано-португальського володарювання скоротилося майже у 25 разів. Історія колонізації регіону яскраво відбивається на строкатому релігійному, мовному та етнічному складі населення (мал. 99).
Впродовж ХХ ст. чисельність населення Латинської Америки за рахунок зменшення смертності, збільшення тривалості життя і високих показників народжуваності збільшилася у 8 разів.
Розглянь мал. 99. Розкажи, у який спосіб європейці колонізували Південну Америку.
Окрім значного числа переселенців із Західної Європи, в регіоні є українці, росіяни, японці і китайці, індонезійці. Державними мовами у переважній більшості країн є португальська та іспанська, а також мови кечуа та аймара (в Перу й Болівії), гуарані (в Параґваї).
Мал. 99. Старовинна іспанська гравюра
Мал. 100. Державний герб найбільшої країни регіону
На материку 13 держав, різних за величиною території, кількістю населення, рівнем розвитку. Від Африки Південна Америка відрізняється нерівноцінністю країн, розташованих на її території. Тут різко виділяється країна-гігант — Бразилія, яка займає понад 40% території і має майже третину населення регіону. Виділяється ще низка великих країн — Мексика, Аргентина, Перу, Колумбія, Венесуела. Інші країни або малі, або дуже малі (мал. 100).
Знайдіть в атласі та підпишіть на контурній карті країни Південної Америки. Вкажіть кордони країн та їх столиці.
Бразилія має унікальну і несхожу з будь-якою іншою країною світу природу. Більша її частина — це ліси. Тут росте понад 4 000 видів дерев. Вважається, що кожне четверте дерево Землі росте в Бразилії! Ліси та савани Бразилії — справжній рай для біологів, де постійно виявляють нові види тварин і рослин. На думку вчених у лісах Амазонки мешкає кілька десятків племен, які й досі не чули про цивілізацію.
Країна має найбільш потужну на материку економіку. Вона найбільший в світі виробник кави, концентрованого апельсинового соку та цукрової тростини. Тут виробляють літаки, автомобілі, одяг, тканини, взуття, цукор, газетний папір та ін. (мал. 101).
В країні існує низка значних проблем, наприклад, неграмотність населення, майже п’ята частина якого живе за межею бідності. Поширена корупція, високий рівень злочинності, майже 3 млн. безпритульних дітей.
Мал. 101. На паперовій фабриці в Бразилії
В основі бразильської лежить португальська культура і мова. Всесвітньо відомий бразильський карнавал з його самбою має язичницьке походження і бере свій початок від античних європейських часів.
Аргентина внаслідок великої протяжності з півночі на південь поділяється на дві частини з різними кліматичними умовами. В напрямку із заходу на схід виділяється гірська та рівнинна частини.
Встановіть за кліматичною картою, чим відрізняється клімат південної та північної частини Аргентини.
Колись безкраї вологі простори аргентинської пампи були вкриті багаторічними злаковими — ковилою, диким просом. Тут господарювали або кочували тубільці — племена гуарані, тапес, араукани, патагонці. З часом все змінилося. Колонізація іспанцями і сучасний бурхливий розвиток господарства призвели до значних змін природи країни.
Довгий час при владі були військові. Демократичний уряд обрано лише в 1983 році. Сучасна Аргентина відома в світі як один з найбільших виробників яловичини, пшениці, фруктів, риби, а за настригом овечої вовни країна поступається лише Австралії та Новій Зеландії.
Чилі — найдовша і найвужча країна в світі. Першим з європейців береги Чилі відвідав Магеллан у 1520 році, а вже через 15 років іспанці почали колонізацію країни. Через 6 років заснували сучасну столицю — Сантьяго (мал. 102). Сьогодні Чилі — небагата країна, але й не зубожіла. Там є достатньо корисних копалин та інших ресурсів для економічного розвитку та покращення життя населення.
Проблеми Чилі є такими ж, як і в сусідніх країнах — колоніальне минуле, бідність населення, відсталість економіки.
Природа країни вражає контрастами та рекордами. Тут утворилася найсухіша пустеля світу — Атакама, в якій з 1571 по 1971 рік жодного разу не було дощу. З майже півтори тисячі вулканів, які розташовані в межах країни, 40 є діючими і нерідко створюють проблеми для місцевих мешканців.
Мал. 102. Сантьяго
Українська діаспора Південної Америки. Масовий виїзд українців до Південної Америки припадає на кінець ХІХ ст. Найбільше їх оселилося в Аргентині та Бразилії.
Сьогодні тут мешкає понад 160 тисяч українців, які об’єднавшись в громади, зберігають свою мову і самобутню культуру.
На материку 13 держав, різних за величиною території, кількістю населення, рівнем розвитку.
Державними мовами є переважно португальська та іспанська, а також мови кечуа, аймара, гуарані.
Наслідками колоніального минулого материка є строкатість релігійного, мовного та етнічного складу населення.
У регіоні мешкає значна кількість переселенців з Європи та Азії. На материку утворилася велика українська діаспора.
ЗАПИТАННЯ Й ЗАВДАННЯ
- 1. Скільки країн розташовано у Південній Америці? Назвіть їх столиці.
- 2. Які народи мешкали на материку до приходу європейців? Поясніть, чому сучасне населення материка має дуже строкату етнічну структуру.
- 3. Поясніть, чим відрізняється природа Бразилії, Аргентини і Чилі.
- 4. Назвіть країни материка, які б Ви хотіли відвідати. Поясність, чому.
ПІВДЕННА АМЕРИКА
- «Впродовж чотирьох місяців ми ночували в лісах, оточені крокодилами і тиграми (які тут нападають навіть на човни), харчуючись тільки рисом, мурахами, маніоком, водою Оріноко і зрідка мавпами... У Гвіані, де доводиться ходити з закритою головою і руками внаслідок безлічі москітів, що переповнюють повітря, майже неможливо писати при денному світлі. Тому всі наші роботи доводилося здійснювати при вогні, в індіанській хатині, куди не проникає сонячне проміння.» З листа Александра Гумбольдта про дослідження природи Південної Америки.
- Чукікамата та Ескондіда — найбільші у світі відкриті копальні міді. Ескондіда видобуває 9% світової міді. Розташована копальня в Андах, на півночі Чилі, на відстані 160 км на південний схід від міста Антофаґаста, на висоті 3000 м над рівнем моря.
- На відстані 240 км на північний схід від цього ж міста, на висоті 2840 м над рівнем моря, розташована копальня Чукікамата. Впродовж багатьох років кар’єр був відомий через найбільші добові об’єми гірської маси, що видобувається й переміщується. Розміри копальні вражають: 4,3 км у довжину, 3 км завширшки і 850 м у глибину. Родовище розробляється з 1915 року.
- Квакання самця жаб коки найгучніше. Крихітна 3-х сантиметрова жаба квакає з гучністю 100 Дб. Це можна порівняти зі злітаючим пасажирським авіалайнером.
- У кінці XVIII століття група вчених і дослідників в тропічному лісі Венесуели застали великого павука за поїданням пташки колібрі. Назвали павука птахоїдом. Найбільший представник цього виду павуків, розмах ніг якого досягав 28 см, був знайдений у Венесуелі в 1965 році.
ЗАПИТАННЯ ДЛЯ ІНДИВІДУАЛЬНОЇ БЕСІДИ
- 1. Поясніть причину того, що річка Амазонка є найповноводнішою на Землі.
- 2. Південна Америка — материк рекордів. Які з них відомі Вам?
- 3. За яких умов на узбережжі Тихого океану утворилася найбезводніша пустеля світу Атакама?
- 4. Материк є батьківщиною багатьох культурних рослин. Яких саме?
ПИСЬМОВІ ЗАВДАННЯ
1. Запишіть у зошит відому вам кількість країн материка. Назвіть їх столиці. Атлас не відкривайте. Проведіть змагання й визначте переможців.
ВИКОРИСТОВУЄМО ДОДАТКОВІ ДЖЕРЕЛА ГЕОГРАФІЧНИХ ЗНАНЬ
1. Підготуйте інформацію про поширені у нас кімнатні рослини, які мають південноамериканське походження.
2. Підготуйте повідомлення про один з об’єктів спадщини ЮНЕСКО на материку.
ПРАЦЮЄМО В ГРУПІ
Практична робота №6
Тема: Визначення типів клімату за кліматичними діаграмами.
Завдання. Проаналізуйте кліматограми Південної Америки. Визначте, який тип клімату характеризує кожна з них. Результати роботи запишіть в зошит.
ПРОВОДИМО НАУКОВИЙ ТВОРЧИЙ ПОШУК
Дослідження на тему: «Природні унікуми Південної Америки».
Завдання.
1. Об’єднайте клас у декілька проектних бригад на чолі з бригадиром і його заступником (по 3-5 учнів).
2. Розробіть презентацію таких унікальних природних об’єктів материка, як водоспади Анхель та Іґуасу, гора Аконкаґуа та вулкан Льюльяйльяко, пустеля Атакама та Амазонська сельва.
3. Підготуйте до презентації малюнки, оформіть в кабінеті географії вернісаж: «Природні унікуми Південної Америки і мої уявлення про них».
Коментарі (0)