Природні зони субтропічного й тропічного кліматичних поясів
- 25-01-2022, 12:23
- 383
7 Клас , Географія 7 клас Масляк, Капіруліна
§ 55. Природні зони субтропічного й тропічного кліматичних поясів
- 1. Які повітряні маси формують клімат субтропіків?
- 2. Чому в тропічному поясі впродовж року сухо та спекотно?
Твердолисті вічнозелені ліси та чагарники середземноморського типу. Узбережжя Середземного, більша частина узбережжя Чорного, південне узбережжя Каспійського моря — зона твердолистих вічнозелених лісів і чагарників. В умовах сухого, спекотного літа і вологої, дощової зими сформувалася зона субтропіків середземноморського типу.
Влітку тут панує тропічне повітря і середньомісячна t °C сягає вище +20-24 °С. Взимку панує повітря помірного кліматичного поясу і середня t °C вища +4 °С. Інколи випадає сніг, який одразу ж тане. Трапляються короткочасні, до -10°С, морози. Східне узбережжя Чорного моря знаходиться в зоні вологих субтропіків, де випадає багато опадів, в тому числі і влітку.
У минулому майже вся зона була вкрита густими лісами з вічнозелених дубів, сосен-піній, кипарисів, суничних дерев тощо. На сході Середземного моря росли знамениті ліванські кедри. Тепер більшість лісів вирубали і на їхньому місці виросли вічнозелені зарості чагарнику — маквіс. Він складається з мирту, ялівцю, терену та ін. До цієї зони належить і південне узбережжя Криму (мал. 236).
Тваринний світ густо заселених узбережних ділянок морів доволі бідний. Тварини пішли в гори, на непридатні для обробітку землі. В Іспанії живе схожа на кішку вівера, в Італії — дика кішка, кам’яна і лісова куниці, в Греції — шакал, лисиця, дикий лісовий кіт.
Мусонні ліси в минулому простягалися на сході субтропічного кліматичного поясу, долиною річки Янцзи на півдні Кореї та Японії. Сьогодні це одні з найгустіше заселених територій планети.
Мал. 236. Мирт
Які зміни відбулися тут через густу заселеність території?
Зимовий мусон формує тут суху, ясну погоду. Літній приносить з океану багато опадів. Природна рослинність фактично залишилася лише в горах. У минулому весь простір на південь від річки Янцзи був укритий субтропічними вічнозеленими лісами. Серед дерев переважали представники родин лаврових, камелій і магнолій. Серед тварин — багато тропічних видів: летяги, мавпи, мангусти, димчасті леопарди.
Пустелі і напівпустелі субтропічного кліматичного поясу. Іранське нагір’я, Західна Азія, південна частина пустелі Каракуми, високогірні пустелі східного Паміру й Тібету знаходяться в напівпустельній і пустельній зонах субтропічного поясу.
Клімат цих зон відрізняється спекотним літом і прохолодною зимою. У липні середні t °C повітря коливаються від +25 до +35 °С. Узимку — +5-15 °С. Річна кількість опадів — від 200 до 50 мм на рік.
Вода в руслах багатьох річок з’являється лише після рідких дощів. Тимчасові водотоки закінчуються в безстічних солоних озерах.
Рослинний світ пустель і напівпустель бідний. На глинистих ділянках росте полин, піщані масиви вкриті чагарниками, понижені частини — рослинами, які полюбляють засолені ґрунти.
Тварини пустельної й напівпустельної зон субтропічного кліматичного поясу добре пристосувалися до життя на відкритих посушливих просторах. Це тушканчики, піщанки, ховрахи, антилопи, численні ящірки, отруйні змії, скорпіони й фаланги тощо. Для них характерне жовто-буре забарвлення, що робить їх невидимими серед піску й глини.
У субтропічному кліматичному поясі Євразії знаходиться більшість найвищих гірських систем нашої планети: Памір, Гіндукуш, Кунь-Лунь, Каракорум, Тібет, північні схили Гімалаїв, для яких характерна висотна поясність.
Знайдіть на карті ці гірські системи.
Найбільшу площу займає Тібетське нагір’я, високогірна пустеля. Тут зустрічаються чагарники і зрідка трав’яниста рослинність. На землі багато подушечкоподібних рослин із жорстким листям. Тут мешкає кілька видів антилоп, баран аргалі, багато гризунів і плазунів, зустрічаються вовк і тібетська лисиця (мал. 237).
Мал. 237. Баран аргалі
Східні схили Тібету більш зволожені. Тут, у бамбукових гірських лісах, живе бамбуковий ведмідь або велика панда. Ця тварина має довжину до 1,5 м і вагу до 150 кг. Збільшення населення в Китаї призвело до господарського освоєння районів, де мешкає цей рідкісний звір. Його чисельність швидко зменшується. Велика панда харчується тільки молодими пагонами бамбука (мал. 238).
Пустелі і савани утворилися в межах тропічного кліматичного поясу і займають весь Аравійський п-ів, південь Ірану і нижню та середню частини долини річки Інд. В центральній частині Аравійського півострова t °C липня досягає +35-38 °С, а максимальна t °C перевищує +50 °С. Пісок удень нагрівається до +90 °С і на ньому можна смажити яєчню. Узимку t °С повітря знижується і становить +20-25 °С. Інколи можливі і заморозки. Випадає лише 50-100 мм опадів. В окремих районах їх не буває роками.
Мал. 238. Панда
Як пристосувалися тварини до життя в таких екстремальних умовах?
Пустеля Аравійського п-ова належить до пустель, які майже повністю позбавлені рослинності. Її можна побачити лише руслами тимчасових річок і біля підніжжя гір.
Тваринний світ у цих умовах нечисленний. На великі відстані у пошуку їжі та води пересуваються антилопи. Є шакали і різні гризуни, багато плазунів. Навколо пустелі Тар, яка тягнеться вздовж лівого берега річки Інд, сформувалися савани.
Знайдіть на карті Євразії пустелі, вкажіть їх назви, встановіть кліматичний пояс, в якому вони розташовані. Заповніть таблицю в зошиті:
Савани тропічного кліматичного поясу займають частину Пакистану, північ і північний захід Індії. Нині савана тут майже вся освоєна людиною. Біля поселень зростають плантації фінікової пальми, цитрусові, маслини, фруктові сади. Тваринний світ зберігся або в горах (леопарди, дикі барани, газелі) (мал. 239), або ближче до пустелі Тар (дикі віслюки, гієни, шакали, кабани). Скрізь є багато змій, у водоймах — крокодилів.
Мал. 239. Дикі барани
Природні зони субтропічного й тропічного кліматичних поясів Євразії не такі численні, як в помірному поясі, і не мають такого різномаїття флори і фауни.
Зона субтропіків середземноморського типу зазнала найбільших змін під впливом господарської діяльності людини через сприятливі природні умови.
Найвищі гірські системи планети (Памір, Гіндукуш, Кунь-Лунь, Каракорум, Тібет, північні схили Гімалаїв) мають високогірні пустелі та висотну поясність.
ЗАПИТАННЯ Й ЗАВДАННЯ
- 1. За даними попередньої таблиці встановіть кліматичний пояс, в межах якого утворилася переважна більшість (за кількістю та за площею) пустель Євразії.
- 2. Поясніть, чому тваринний світ зони твердолистих лісів і чагарників зараз доволі бідний.
- 3. Яка рослинність характерна для зони субтропічних мусонних лісів?
- 4. Як пристосувалися тварини до природних умов пустель і напівпустель?
Коментарі (0)