Населення. Найбільші держави Європи — Україна, Німеччина, Франція, Велика Британія, Італія
- 25-01-2022, 12:30
- 484
7 Клас , Географія 7 клас Масляк, Капіруліна
§ 59. Населення. Найбільші держави Європи — Україна, Німеччина, Франція, Велика Британія, Італія
- 1. Якими мовами розмовляють мешканці материка?
- 2. Які релігії сповідують мешканці Євразії?
Населення Євразії становить майже 5 млрд осіб, що набагато більше, ніж на інших материках планети.
Більшу частину населення становлять представники трьох основних рас — європеоїдної, монголоїдної, екваторіальної. Середня густота населення на материку найбільша у світі — понад 90 чол./км2. Розміщено воно територією материка вкрай нерівномірно. Майже незаселені північні і північно-східні, гірські та пустельні території континенту. Найвища густота населення у Східній і Південній Азії та Європі (від 600 до 10 тис. чол./км2).
Поясніть, як у Європу потрапили представники екваторіальної раси.
П’ять із семи найбільш економічно розвинутих країн світу знаходяться в Євразії: Німеччина, Великобританія, Франція, Італія і Японія.
Підпишіть назви цих країн на карті, вкажіть їх столиці та кордони.
На політичній карті Євразії налічується 93 держави і 8 невизнаних територій. Це майже половина всіх держав світу.
Україна. За даними статистики іноземці все частіше відвідують нашу країну. Що їх сюди приваблює (мал. 255)?
Україна — типова рівнинна країна з найбільшою площею в Європі. Рельєф і родючі землі спричинили зменшення недоторканих ділянок природи. В усіх природних зонах і гірських регіонах з метою збереження природи створено природоохоронні території-заповідники: Карпатський, Шацький, «Синевир», Азово-Сиваський, «Подільські Товтри» тощо. Надбанням всього людства є біосферний заповідник в Херсонській області «Асканія-Нова», створений у 1898 р.
Мал. 255. Виставка квітів у Києві до дня Незалежності України
Визначте за картою, в яких природних зонах розташована Україна.
Населення країни формувалося впродовж багатьох віків під впливом різних історичних подій і народів, які створювали на території сучасної України свої держави — кіммерійці, скіфи, сармати, греки, слов’яни... Мабуть, тому населення країни є багатонаціональним.
У ХХ ст. стало відомим, що надра України мають найбільші в світі запаси самородної сірки та другі в світі запаси кіноварі (ртутної руди). Найбільшими в Європі є запаси кам’яного вугілля, залізної та марганцевої руди, кам’яної солі.
Багато в Україні історичних пам’яток: фортеці і замки ХІІІ-XVI ст. у Мукачевому, Хотині, Збаражі, Луцьку, Кам’янці-Подільському, Білгород-Дністровському, Ужгороді. Багато зруйнованих замків, монастирів і фортець, які чекають своєї відбудови.
Які цікаві міста України ви відвідали? Поділіться своїми враженням з однокласниками.
Німеччина — країна, в якій у 1881 році було відкрито першу трамвайну лінію, а у 1931 році проведено першу телевізійну трансляцію. Сьогодні тут найбільш розвинена економіка Європи, найвища в світі продуктивність праці, високоякісне медичне обслуговування, високий рівень життя населення.
Природа країни надзвичайно багата і різноманітна. Тут є гори, найвища точка — гора Цуґшпітце (2963 м), просторі рівнини, Балтійське море, повноводні річки — Рейн, Ельба, Дунай, Одер, Везер, ліси, серед яких один з найбільших лісових масивів Європи — Баварський ліс.
Тут небагато великих міст із хмарочосами. Німці віддають перевагу невеликим містечкам, які зовні виглядають іграшковими, з маленькими будиночками, чистенькими вулицями, які влітку потопають у квітах (мал. 256).
Мал. 256. Типове німецьке містечко
Друга за територією країна Європи — Франція. Її природа — багата і різноманітна. На сході розкинулися Альпи з найвищою їх вершиною — горою Монблан (4807 м), на кордоні з Іспанією — Піренеї з найвищою їх вершиною — пік де Новель (3091 м), в центрі країни розкинувся невисокий Центральний Французький гірський масив з конусами згаслих вулканів заввишки до 1886 м. У Франції багато річок: Рона, Сена, Ґаронна, Луара — найдовша з них.
Розкажіть, що ви чули, читали чи бачили по телевізору про Францію.
Територія країни має комфортний клімат. Тут рідко буває дуже спекотно або вкрай холодно. В горах узимку випадає сніг і приваблює любителів гірськолижного спорту. На узбережжі Середземного моря літо і зима є найтеплішими. В країні багато туристів впродовж усього року.
Найбільше приваблює туристів столиця країни Париж з його відомим усьому світу собором на острові Сіте. Він був збудований на місці стародавнього римського храму Юпітера (мал. 257).
Природа Франції зазнала значних змін під впливом господарської діяльності людини. Недоторкані колись ліси і степи сьогодні вирубані і розорані.
Зараз на них росте запашна лаванда, дозріває виноград, цвітуть абрикосові сади, наливається зерно, пасуться численні стада корів та отари овець. Країна повністю забезпечує себе сільськогосподарською продукцією. Крім того, Франція відома в світі як виробник автомобілів, літаків, парфумів тощо.
Велика Британія — країна, якою править справжня королева, де з’явився хлопчик-чаклун Гаррі Поттер, «народився» перший в світі клон ягняти Доллі і побудовано перший у світі метрополітен (1863 рік).
Клімат країни помірний морський, тут рідко взимку буває менше 0°С, а влітку вище +25°С, часто ідуть дощі і бувають густі тумани.
Мал. 257. Нотр-Дам де Парі
Країна поділяється на Високу й Низьку Британію. Пагорбисті рівнини переважають на півдні та південному сході, невисокі нагір’я — на півночі. Найвища точка країни пік Бен-Невіс (1344 м) знаходиться на Північно-Шотландському нагір’ї. Річки — невеликі, з численними порогами та мальовничими водоспадами.
У давнину тут жили племена піктів, а за ними кельти та брити. Підкорити Британію намагалися римські легіонери. Після них з’явилися германські племена англів, ютів, саксів, пізніше вікінгів. Саме вони склали основу сучасної англійської нації. У наш час Велика Британія є багатонаціональною, оскільки з розпадом її величезних колоніальних володінь в країну-метрополію поринув потік іммігрантів з колишніх колоній.
Велика Британія має найвищий науково-технічний потенціал в Європі. Вона входить до переліку світових лідерів за запасами енергоресурсів, випуском літаків і ліків, верстатів і вантажних машин. Лондон має титул «фінансової столиці» планети.
Велика Британія має значні доходи від туризму — понад 8 млрд доларів на рік! Люди з усього світу їдуть сюди, аби ознайомитися з пам’ятками архітектури, історії та природи світового значення. Зокрема, такими є руїни замку Карлеон в Уельсі. За однією з версій, його назва була Камелот і він належав легендарному королю Артуру Пендрагону.
Яку інформацію про країну ви здобули на уроках англійської мови?
Мабуть, немає в світі людини, яка б не чула про університети Оксфорд і Кембридж. Оксфордський університет є найстарішим. Його засновано у ХІІ столітті (мал. 258).
Італія. Спагеті, піца, «Феррарі», «Ламборджині», Арман і... Ці та інші слова прийшли в наше життя з Італії. Країна також відома в світі як виробник побутової техніки, взуття, одягу, хімічної продукції, автомобілів, фруктів, овочів, оливкової та ефірної олії, макаронів, сиру, вина тощо. Тут вирощують цитрусові, оливи, мигдаль, гранат, інжир, корковий дуб (мал. 259).
Мал. 258. Оксфорд
Задовго до Різдва Христового люди жили на Апенінському півострові. І це не дивно, адже природа тут чарівна. Дві могутні гірські системи — Альпи та Апенніни є природним бар’єром, що зберігає субтропічний клімат від впливу на нього помірних повітряних мас з півночі та заходу. Італійський «чобіток» з трьох боків омивається водами Адріатичного, Іонічного, Тірренського та Лігурійського морів.
Це сейсмічно активна зона. Тут часто відбуваються землетруси, є діючі вулкани. Етна — найвищий діючий вулкан Європи (3340 м), Везувій — єдиний діючий вулкан континентальної Європи (мал. 260).
Колись майже усю Паданську рівнину і Апеннінський півострів вкривали ліси, але їх винищили, використавши на паливо і будівництво. Тепер вони є лише в горах. Італія була б ще більш безлісою, якби не лісопосадки, що ведуться понад 200 років. Рівнини Італії є густо населеними.
Мал. 259. Овочевий ринок у Римі
Мал. 260. Вид на вулкан Везувій із Неаполя
У горах Італії чітко простежується висотна поясність. У Апеннінах, на висоті 500-800 м, вічнозелена субтропічна рослинність змінюється невеликими острівцями листопадних широколистих лісів. Ліси з дуба, каштана, граба, ясена, бука перемежовуються з садами, виноградниками та ріллею. Далі починається пояс хвойно-букових лісів, потім хвойних лісів із сосни, ялини, модрини, ялиці. Вище розкинулися субальпійські високотравні, а потім альпійські луки, і, нарешті, до самих вершин або льодовиків йдуть схили, покриті мохами і лишайниками.
Знайдіть та підпишіть на контурній карті країни, з якими ми познайомилися, вкажіть їх столиці та кордони.
У Європі розташовані чотири із семи найбільш розвинутих країн світу.
Населення Європи за тисячоліття свого існування перетворило ліси та степи на сади, виноградники, пасовища та ріллю.
Людські цивілізації створили в Європі чимало пам’яток історії та архітектури, які приваблюють туристів, створюють нові робочі місця та приносять прибуток державам.
ЗАПИТАННЯ Й ЗАВДАННЯ
- 1. Назвіть країни, які, крім описаних в підручнику, є в Європі.
- 2. Як господарська діяльність людини змінила природу країн Європи?
- 3. Які особливості притягують до Європи туристів з усього світу?
- 4. Які міста Європи Ви хотіли би відвідати разом зі своїми рідними?
- 5. Чи є у вас вдома товари, виготовлені в країнах Європи? Які саме і в яких країнах вони виготовлені?
Коментарі (0)