Тихий океан
- 25-01-2022, 12:33
- 483
7 Клас , Географія 7 клас Масляк, Капіруліна
§ 61. Тихий океан
- 1. Пригадайте гіпотезу Вегенера та розкажіть, як утворився Тихий океан.
Географічне положення. Тихий океан — найбільший океан Землі. Його площа — 179,0 млн км2. Це майже 49 % площі та 53% обсягу води всіх океанів разом узятих.
Водне дзеркало Тихого океану обмежене на заході Євразією й Австралією, на сході — Америкою, на півдні — Антарктидою. На півночі вузька Берингова протока з’єднує його із Північним Льодовитим океаном. На південному сході найбільший океан планети зв’язаний вузькою Магеллановою протокою і широкою протокою Дрейка з Атлантичним океаном. Найбільші зв’язки і водообмін Тихий океан має з Індійським на південному заході, найменший водообмін — з Північним Льодовитим океаном.
З півночі на південь та із заходу на схід океан простягається більш ніж на 17000 км.
Знайдіть природні кордони Тихого океану. Підпишіть їх на контурній карті.
Середня глибина океану досягає 3984 м, а максимальна — Маріанський жолоб (глибина 11 022 м) у західній частині Тихого океану, поблизу Маріанських островів.
Берегова лінія західної частини океану є сильно розчленованою. Тут є безліч заток, проток, морів, островів, яких позбавлена східна частина океану.
У Тихому океані налічується 25 морів і 3 великі затоки. Його західні моря, Берингове, Охотське, Японське, Східнокитайське та інші, відокремлені від відкритого океану острівними дугами. Серед островів, у різних частинах океану, багато великих і малих морів: Яванське, Коралове, Фіджі, Тасманове тощо. Два моря Тихого океану знаходяться поблизу Антарктиди. Найбільшим морем океану за площею й обсягом води є Філіппінське. Найменшим за площею є море Балі, а за об’ємом води — Жовте море.
Історія відкриття і дослідження. На берегах Тихого океану виникли давні цивілізації й держави. Здавна люди почали плавати прибережними морями. Вони пливли все далі і далі від берега, будували все досконаліші човни, вчилися боротися зі стихією, знаходили нові способи суднобудування, наприклад, катамарани. Плаваючи на катамаранах та інших човнах, жителі узбережжя Тихого океану заселили віддалені на тисячі кілометрів від материків острови.
У середні віки, в часи Великих географічних відкриттів, Тихий океан досліджували та описували експедиції під керівництвом Магеллана і Тасмана. У XVIII ст. тут плавали Беринг і Кук. Європейці намагалися вивчити практично кожний куточок Тихого океану.
Наприкінці XIX ст. почалися комплексні океанологічні дослідження. Організовувалися спеціальні експедиції, будувалися науково-дослідні кораблі, створювалися берегові й острівні станції. Найбільший внесок у дослідження Тихого океану зробили й продовжують робити держави, розташовані на його берегах — США, Японія, Росія, Китай, Канада та інші країни.
Знайдіть та підпишіть на контурній карті країни, що зробили найбільш вагомий внесок у вивчення Тихого океану.
Інтенсивний розвиток мореплавства в XX ст. супроводжувався створенням морських навігаційних карт Тихого океану. Проводилися різні біологічні дослідження, вивчалися течії тощо. Американські вчені здійснювали глибоководне буріння. Вивчення Тихого океану триває й до сьогодні (мал. 268).
Мал. 268. Сучасне німецьке океанологічне судно
Підпишіть на контурній карті моря, що відділені від океану острівними дугами.
Острови в океані. У Тихому океані розкидано безліч островів різного походження. Їх тут більше 10 тисяч, різних за площею, формою, походженням, рельєфом тощо. В західній частині океану є багато великих островів. Найбільшими з них є Нова Гвінея й Калімантан, які займають 2 і 3 місця за площею після Ґренландії. В центральній частині Тихого океану є безліч коралових островів. Деякі з них ледве піднімаються над поверхнею води.
Підпишіть на контурній карті найбільші острови океану.
Рельєф дна океану характеризується наявністю в західній і східній частині глибоководних жолобів глибиною понад 10 тисяч метрів. У центральній частині, де знаходиться ложе океану, на величезній площі глибини становлять 4000-6000 м. У районі Північного тропіка простягаються величезні вулканічні утворення Гавайських островів, що здіймаються над водою більше, ніж на 4000 м (мал. 269). Якщо брати до уваги їх підніжжя, розташовані глибоко під водою, то найвища із вершин островів — гора Мауна-Кеа із вершиною понад 10 тис. метрів. Отже, це найвища гора світу.
Мілководні шельфові ділянки займають лише 10 % площі океану. Майже всі вони зосереджені в західній частині. Ложе океану займає майже 65 % його дна. У західній частині океану є великі розломи.
Клімат і води. Кліматичні умови в різних частинах океану значно відрізняються, адже із півночі на південь він простягається майже через усі кліматичні пояси. До того ж, найширша частина океану знаходиться в районі екватора й тропіків. Величезні маси води тут отримують багато сонячного тепла. Звідси течіями воно розноситься в інші його частини і впливає на материки, що оточують океан.
Мал. 269. Гавайські острови
Наведіть приклади впливу теплих та холодних течій Тихого океану на материки, які він омиває.
Внаслідок руху повітря від поясів високого до поясів низького тиску і під дією обертання Землі навколо своєї осі над Тихим океаном дмуть постійні вітри. У тропічних та субтропічних частинах панують пасати помірної сили. В помірних широтах — сильні західні вітри. В західній частині тропічної зони з червня по листопад часто бувають тропічні урагани — тайфуни. Середня t °C повітря над Тихим океаном в районі екватора становить +26-28°С поблизу Антарктиди, взимку вона знижується до -25°С.
Хоча найбільший океан світу і носить назву Тихий, але ця назва оманлива. Тут часто бувають шторми й урагани.
Знайдіть на карті основні теплі і холодні течії Тихого океану.
Органічний світ і природні ресурси океану. Основою харчування більшості риб і тварин є планктон, який представлений одноклітинними водоростями і дрібними рачками. Найбільше планктону — в приантарктичних та помірних зонах, а також на заході екваторіальної зони, де знаходиться багата на кисень холодна течія. Велика кількість планктону є і в мілководних прибережних ділянках усіх частин океану. Найбагатший за чисельністю органічний світ існує у холодних північних і південних водах, а найбільш різноманітний — у теплих водах між двома тропіками.
У прибережних водах різних частин Тихого океану зустрічаються сотні видів водоростей. Серед них — велетень макроцистис. Він росте у Південній півкулі і досягає довжини 200 м.
На величезних площах тропічної зони, на глибині до 50 метрів, живуть колонії коралових поліпів, яких налічується близько 6000 видів. Їх вапняковий кістяк служить основою для утворення коралових рифів і островів, а найбільшим скупченням є Великий Бар’єрний риф поблизу північно-східного узбережжя Австралії. У Тихому океані існує багато ендеміків — тварин і рослин, які зустрічаються лише тут. Глибини океану все ще приховують багато таємниць і загадок. Наприклад, японські моряки виловили в океані новий вид акули, яка має незвичайний вигляд.
До ендемічних представників Тихого океану належать дюгоні, калани, сивучі, морські котики. Північна частина океану багата на велетенські мідії та устриці. В районі екватора загинуло чимало аквалангістів, потрапивши в «обійми» двостулкового молюска — тридакна, вага якого іноді перевищує 300 кілограмів. Людям не вдавалося витягти руку чи ногу зі стиснутих стулок. Піднятися ж на поверхню води з ним було неможливо (мал. 270).
З глибиною органічний світ океану стає біднішим. Але навіть риби пристосувалися до життя в умовах неймовірного тиску води і постійної темряви.
Мал. 270. Тридакна
Величезні природні ресурси Тихого океану використовуються все інтенсивніше. Виловлюють мільйони тонн цінних видів промислових риб: мінтай, хек, камбала, тріска, оселедець, анчоус, тунець, палтус, сайра. Росія, Канада і США ведуть масовий сезонний вилов лососевих риб і одержують з них червону ікру. Цінними продуктами океану є також креветки, краби, устриці, мідії, трепанги. Поблизу узбережжя добувають водорості й перли, які нині вирощують на спеціальних «фермах».
Яка країна посідає І місце за виловом риби та інших видів морепродуктів?
Тихий океан є багатим і на мінеральні ресурси, які знаходяться в надрах та на поверхні його дна, у водній товщі. У зоні шельфу виявлено багаті запаси газу й нафти, значна частка якої припадає на США, Австралійський Союз, Малайзію, Китай. Також діють шахти з видобутку із надр океану твердих корисних копалин. У морських розсипах, на прибережних ділянках океану, видобувають руди кольорових металів. У Китаї з морської води отримують кухонну сіль.
Величезний природний ресурс Тихого океану — перетворення енергії хвиль в електричну енергію. Особливо цей процес важливий для західних районів узбережжя Тихого океану, де характерні високі припливи, енергію яких можна використати на припливних електростанціях (мал. 271).
Мал. 271. Припливна електростанція в Південній Кореї
Охорона природи океану. Вчені стверджують, що близько 20% представників флори та фауни океану такі, що зникають. З метою охорони Світового океану прийнято багато регіональних угод, наприклад, Конвенція ООН з морського права (1982 р.), яка зобов’язує держави, що мають вихід до океанів, захищати та зберігати їх природне середовище: зменшувати викиди токсичних, шкідливих або отруйних речовин, забруднення з суден, забруднення від установок і пристроїв, що використовуються при розвідці і розробці природних ресурсів морського дна і його надр.
Вплив океану на життєдіяльність людей прилеглих материків. Тихий океан є місцем зародження найпотужніших тропічних циклонів або ураганів, які супроводжуються катастрофічними вітрами, зливами та хвилюванням води у відкритому морі, затоплюють прилеглі ділянки суші і мають важкі наслідки для людей.
Головні райони зародження ураганів розташовані східніше Філіппінських островів і біля західних берегів Центральної Америки, між Північним тропіком і екватором.
На Тихий океан припадає майже половина світового вилову риби, тому океан дає роботу та харчування значній частині мешканців прилеглих до нього країн.
Для океану також характерне явище, якого немає в інших частинах Світового океану. Це явище Ель-Ніньо, що спостерігається з другої половини XIX ст. Раз на 3 до 7 років воно порушує звичні природні умови і життя населення прибережних регіонів суші.
З додаткових джерел географічних знань дізнайтеся більше про це явище.
Тихий океан, найбільший на Землі, має практично безмежні енергетичні, мінеральні, водні, рекреаційні ресурси — природні умови та ресурси, які використовуються людьми для відпочинку й лікування. За своїм транспортним значенням Тихий океан поступається лише Атлантичному.
Рельєф дна Тихого океану характеризується наявністю в західній і східній частині глибоководних жолобів. Берегова лінія океану є значно розчленованою. Потужні океанічні течії впливають не тільки на формування його клімату, але й на клімат материків, що його оточують.
Комплексні океанологічні дослідження зробили й продовжують робити держави, розташовані на його берегах — США, Японія, Росія, Китай, Канада та інші країни.
ЗАПИТАННЯ Й ЗАВДАННЯ
- 1. Схарактеризуйте географічне положення Тихого океану.
- 2. Яка частина Тихого океану найменше, а яка найбільше розчленована морями, затоками, протоками?
- 3. Знайдіть на карті найбільші острови та глибоководні жолоби океану. В якій частині вони знаходяться?
- 4. Які морепродукти ми отримуємо з Тихого океану?
- 5. Яку роль у світовому господарстві відіграє Тихий океан як транспортна магістраль?
Коментарі (0)