Міжнародне співробітництво у розв’язанні екологічних проблем. Міжнародні організації з охорони природи
- 25-01-2022, 13:03
- 393
7 Клас , Географія 7 клас Масляк, Капіруліна
§ 68. Міжнародне співробітництво у розв’язанні екологічних проблем. Міжнародні організації з охорони природи
- 1. Що таке «міжнародна організація»?
- 2. Для чого створюються міжнародні організації?
Міжнародне співробітництво в розв’язанні екологічних проблем. Поступово людство усвідомило, що без об’єднання зусиль усіх народів вирішити екологічні проблеми неможливо. Так почали виникати міжнародні урядові й громадські організації, які ставили за мету своєї діяльності охорону довкілля й боротьбу за прийняття суворих законів проти забруднення природи.
Які забруднювачі навколишнього середовища вам відомі?
Значний вплив на рівень і характер забруднення тієї чи іншої території в світі мають і особливості законодавства країн певного регіону та ефективність дії різних природоохоронних організацій. У розвинутих країнах діють жорсткі санкції проти підприємств і організацій, які порушують природоохоронне законодавство. Звичайно, в цих країнах рівень забрудненості довкілля невпинно зменшується.
У зв’язку з цим слід зауважити, що все частіше підприємства, які дуже забруднюють навколишнє середовище, з високорозвинутих країн переносяться в країни з відносно низьким рівнем розвитку, яких багато в Латинській Америці, Африці та Азії. Але все ж і донині найбільші забруднювачі довкілля знаходяться в Китаї, США, Європі, Японії, Росії тощо.
Розробіть ескіз власного екологічного плаката.
У розвинутих країнах потреби людей все більше зростають і перевищують життєво необхідний мінімум. Люди мають змогу купувати багато спеціально запакованої їжі, одягу, взуття, різних побутових товарів, декілька автомобілів на родину тощо. Споживання зростає з кожним роком. Утворюється безліч відходів людської життєдіяльності. Виникають величезні звалища отруйних речовин, які не встигають переробляти. Вони займають все більшу площу. Це стає однією з найбільших проблем охорони довкілля в розвинутих країнах. У країнах Африки, між іншим, ця проблема також стає актуальною (мал. 302).
Мал. 302. Сміттєспалювальний завод в Австрії
Міжнародні організації з охорони природи. Враховуючи той факт, що все більше екологічних проблем набувають глобального характеру, координатором міжнародних зусиль у справі охорони довкілля стала Організація Об’єднаних Націй, про діяльність якої ми вже говорили.
Створюється міжнародне природоохоронне законодавство. Початком широкого міжнародного співробітництва з охорони природи і раціонального використання природних ресурсів можна вважати 1972 рік. Тоді в столиці Швеції, Стокгольмі, почала роботу Конференція ООН із проблем охорони довкілля. На ній прийняли Декларацію, в якій проаналізовано глобальні екологічні проблеми і окреслено шляхи їх подолання спільними зусиллями світового співтовариства.
Чому вирішити екологічні проблеми неможливо зусиллями однієї конкретної країни?
Упродовж наступних років ООН та її різні підрозділи, зокрема ЮНЕП — міжнародна урядова організація з питань навколишнього середовища, розробили міжнародні правові норми використання Світового океану, повітряного басейну, космосу (мал. 303).
Для того, щоб здійснювати ефективні міжнародні заходи з охорони довкілля, необхідно постійно наукові дослідження нашої планети. Тому виникли міжнародні наукові організації, які оцінюють стан довкілля і пропонують свої шляхи вирішення екологічних проблем. До них належать: Інститут всесвітніх спостережень, який видає щорічник «Стан світу», Міжнародна рада наукових спілок із програмою «Глобальні зміни», Міжнародний географічний союз тощо.
Мал. 303. Емблема ЮНЕП
Значний внесок в охорону природи Землі робить Міжнародний союз охорони природи. Він здійснює широкі наукові дослідження і розробляє практичні програми збереження природи в різних куточках планети. До нього входять як урядові, так і громадські організації десятків країн світу.
У справі порятунку всього живого на Землі сьогодні дуже активними є незалежні від урядів держав міжнародні громадські рухи й організації. Найвідомішою серед них є організація «Зелений світ» («Ґрінпіс»). Засновники «Ґрінпіс» — Бен Меткаф і Девід Фрейзер Мак Таггарт. Їх називали «першими воїнами зеленого війська». Організація є відомою в усьому світі своїми конкретними справами. Її осередки існують і в Україні, яка все активніше бере участь в міжнародному природоохоронному співробітництві (мал. 304).
Мал. 304. Емблема «Ґрінпіс»
Екологічна ситуація в Україні є кризовою. Вона особливо загострилась після катастрофи на Чорнобильській АЕС. Значні території стали непридатними для життя людей. Жителі покинули ці землі, але життя продовжується в умовах, яких ще не знала наша планета. Тому вчені проводять у Чорнобильській зоні відчуження постійні спостереження й дослідження. В них беруть участь і зарубіжні колеги. В Україні також створено біосферні заповідники, які є природоохоронними науково-дослідними установами з міжнародним статусом.
Знайдіть на карті України та запишіть в зошиті назви біосферних заповідників України та області, в яких вони розташовані.
Україна разом із сусідніми державами, Словаччиною й Польщею, вперше у світі створила новий тип природоохоронної території. На прикордонних частинах трьох держав виник міжнародний біосферний заповідник «Східні Карпати».
Міжнародне природоохоронне співробітництво буде і надалі розширюватися й поглиблюватися. Це пов’язано з подальшою глобалізацією екологічних проблем.
Усвідомлення того, що без об’єднання зусиль усіх народів вирішити екологічні проблеми неможливо, призвело до створення міжнародних урядових й громадських організацій з охорони довкілля й боротьби за прийняття законів проти забруднення природи.
Координатором міжнародних зусиль у справі охорони довкілля є Організація Об’єднаних Націй.
Міжнародні наукові організації оцінюють стан довкілля і пропонують шляхи вирішення екологічних проблем.
З метою збереження природи створюються природоохоронні науково-дослідні установи з міжнародним статусом - біосферні заповідники.
ЗАПИТАННЯ Й ЗАВДАННЯ
- 1. Навіщо потрібне міжнародне співробітництво у справі захисту й збереження природного середовища?
- 2. Яка міжнародна організація і чому стала координатором зусиль людства з питань охорони природного довкілля?
- 3. Коли і чому почалося широке міжнародне співробітництво з охорони природи?
- 4. Назвіть основні міжнародні організації, метою діяльності яких є охорона природи.
- 5. Яку участь бере Україна в міжнародному природоохоронному співробітництві?
ВПЛИВ ЛЮДИНИ НА ПРИРОДУ МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ
- Близько 1 000 дітей помирають в Індії щодня від діареї та інших хвороб, що розвиваються від вживання забрудненої води.
- Священна для кожного індуса річка Ґанґ є однією з найзабрудненіших у світі. Її забруднюють каналізаційні стоки, сміття, залишки їжі і останки тварин. У деяких місцях Ґанґом пливуть наполовину кремовані тіла дорослих та загорнуті в покривала тіла померлих дітей.
- Річка Міссісіпі приносить в Мексиканську затоку близько 1,5 мільйонів кубометрів нітратів на рік. Кожне літо вона створює в затоці «мертву зону», яка за розмірами дорівнює штату Нью-Джерсі.
- Американці купують понад 29 мільйонів пластикових пляшок води в рік. З цих пляшок тільки 13% переробляється. Знадобляться віки, щоб пластикові відходи розкласлися, а якщо їх спалити, то важко уявити, скільки шкідливих речовин буде викинуто в повітря.
- У США щодня викидається приблизно 130 тисяч комп’ютерів, і більше 100 мільйонів мобільних телефонів щороку.
- Плавучий острів завдовжки в 70 миль з будинків, пластику, машин і радіоактивних відходів утворився після цунамі в Японії в 2011 році. Він дрейфує в Тихому океані. За розрахунками вчених через два роки він досягне Гаваїв, а ще через рік — західного узбережжя США.
- Після цунамі 2011 року японський уряд допустив скидання в Тихий океан близько 11 мільйонів літрів радіоактивної води. Через кілька днів на відстані 80 кілометрів від берега почали виловлювати заражену радіацією рибу.
- 7 мільярдів кілограмів сміття, в основному пластику, викидається у світовий океан щорічно.
- Одним з найбільш поширених і небезпечних забрудників довкілля є кадмій, який вбиває статеві клітини людських ембріонів. Кадмій поширився в довкіллі настільки, що став присутнім практично у всьому, що ми їмо і п’ємо.
- Стіни стародавнього грецького Акрополя за останні 40 років через кислотні дощі зруйнувалися більше, ніж за всі попередні 2,5 тисячі років існування.
- У Ботсвані живе всього 2 мільйони чоловік, але ця країна займає друге місце в світі за забрудненістю. Основними джерелами забруднення є гірничодобувна промисловість і лісові пожежі.
- Найбільший у світі комплекс з виплавки важких металів знаходиться в сибірському місті Норильськ. Очікувана середня тривалість життя тут на 10 років нижча, ніж в інших російських містах.
- Автомобілі 1985 року виробництва викидають в атмосферу приблизно в 38 разів більше чадного газу, ніж моделі 2001 року. Автомобілі з меншою витратою палива забруднюють атмосферу менше.
- Середня сім’я в Північній Америці, Європі і Австралії викидає більше 1 тонни сміття щорічно.
ЗАПИТАННЯ ДЛЯ ІНДИВІДУАЛЬНОЇ БЕСІДИ
- 1. Назвіть основні види природних ресурсів.
- 2. Які міжнародні організації з охорони природи вам відомі?
- 3. Наведіть приклади раціонального і нераціонального природокористування.
- 4. Які зміни природних комплексів відбуваються під впливом господарської діяльності людини?
- 5. Поясніть причини порушення при родної рівноваги.
ПИСЬМОВІ ЗАВДАННЯ
1. Назвіть основні типи ландшафтів та основні джерела забруднення. Заповніть в зошиті таблицю: «Типи антропогенних ландшафтів та основні види забруднення довкілля».
ВИКОРИСТОВУЄМО ДОДАТКОВІ ДЖЕРЕЛА ГЕОГРАФІЧНИХ ЗНАНЬ
1. Знайдіть та покажіть на карті відомі з розділу «Материки» природоохоронні території, райони екологічного лиха.
2. В додаткових джерелах географічних знань знайдіть інформацію про роль міжнародного співробітництва в розв’язанні проблем взаємодії природи і суспільства.
ПРОВОДИМО НАУКОВО-ТВОРЧИЙ ПОШУК
1. Запропонуйте шляхи усунення наслідків різних видів забруднення природи.
2. Назвіть екологічні проблеми материків і океанів та запропонуйте можливі шляхи їх розв’язання.
3. Складіть пам’ятку екологічно чистого громадянина.
ПРАЦЮЄМО В ГРУПІ
Дослідження: «Шляхи розв’язування екологічних проблем».
Об’єднайтеся в групи. Опрацюйте додаткові джерела інформації з питання «Причини і наслідки забруднення Землі» та заповніть таблицю в зошиті:
Зробіть відповідні висновки та внесіть пропозиції.
Коментарі (0)