Рудні та нерудні корисні копалини. Гідромінеральні багатства України
- 17-01-2022, 09:04
- 367
8 Клас , Географія 8 клас Топузов, Надтока, Покась
§ 19. Рудні та нерудні корисні копалини. Гідромінеральні багатства України
- Що належить до рудних та нерудних корисних копалин?
- Яке значення вони мають для розвитку промисловості України?
РУДИ ЧОРНИХ ТА КОЛЬОРОВИХ МЕТАЛІВ. Рудні корисні копалини — основне багатство надр України. Наша держава має значні запаси залізних, марганцевих, титанових, ртутних, уранових руд, золота (табл. 7).
Основні запаси залізних руд зосереджені в центральних і південних районах країни. Це Криворізький і Керченський басейни та Кременчуцький і Білозерський залізорудні райони. Поклади залізних руд сконцентровані в 52 родовищах, 28 з яких розробляється.
Україна і світ
Україна входить у десятку світових лідерів за запасами кам’яного вугілля, залізних, марганцевих та уранових руд, графіту. Славиться Україна не лише видобуванням, а й збагаченням гірничої продукції, посідаючи четверте місце у світі за виробництвом титанових концентратів.
Криворізький басейн, де зосереджено більшість родовищ залізних руд, розташовується мередіонально. Він завширшки лише 2-7 км; простягається на 100 км. Основні родовища розташовані вздовж річок Інгулець, Саксагань. Жовта. Найбільші з них: Новокриворізьке, Первомайське, Валявкінське, Інгулецьке, Рахманівське, Ганнівське.
Промислові запаси Криворізького басейну сьогодні становлять 18 млрд тонн, розвідані запаси є значно більшими. Руда в ньому залягає горизонтами, вміст заліза в яких коливається від 25 до 42 %. Залежно від особливостей родовища, кількість горизонтів у ньому може сягати семи. У наш час у басейні діючими є 18 родовищ, на половині з них руду видобувають шахтним способом, на інших — відкритим.
У надрах України міститься 20 % світових запасів маранцевих руд. Здебільшого вони розташовані в межах Придніпровського марганцево-рудного басейну, до якого входять Нікопольське, Інгулецьке, Великотокмацьке родовища, що в Запорізькій та Дніпропетровській областях. Видобувають марганцеві руди відкритим способом, що часом призводить до значних змін природних ландшафтів. Інколи утворюється так званий місячний ландшафт, або бедленд (від англ. bed land — погана земля) (мал. 67).
Мал. 67. Краєвид, змінений людиною під час видобування залізних руд
Мал. 68. Відроджена природа у відпрацьованому кар’єрі
• Як, на вашу думку, можна уникнути значних змін ландшафтів у процесі видобування корисних копалин (мал. 67, 68)?
Сама природа створила умови для використання та видобування марганцевих руд в України. Адже ніде у світі вони не розташовані так близько до багатих залізорудних басейнів і районів, у безпосередній близькості до родовищ кам’яного вугілля. Таке ідеальне поєднання родовищ є одним із чинників розвитку чорної металургії в нашій країні.
Руд кольорових металів в Україні розвідано не так багато. Промислове значення мають уранові, титанові, ртутні, мідно-нікелеві та алюмінієві руди. Світове значення мають запаси уранових руд, які зосереджені в Кіровоградській, Дніпропетровській та Запорізькій областях: Новоконстянтинівське, Мічуринське, Ватутінське, Інгульське, Жовторічинське родовища. У Донбасі розробляється родовище кіноварі — ртутних руд (Микитівське). На Поліссі та Придніпров'ї є ресурси титану: родовища Іршанське (Житомирська область) та Самотканське (Дніпровська область). Кіровоградщина, у межах Побузького хромітно-нікелеворудного району, має поклади нікелевих, а Закарпаття — поліметалічних руд. Останнім часом триває вивчення території України на наявність у її надрах золота. Зокрема, виявлено три золотоносні райони: Український щит (орієнтовні запаси 620 т), Донбас (400 т), Карпатський вулканогенний (60 т).
Таблиця 7. Основні родовища рудних корисних копалин
НЕРУДНІ КОРИСНІ КОПАЛИНИ. Із нерудних корисних копалин треба відзначити розмаїття родовищ хімічної сировини, будівельної сировини та дорогоцінного каміння. Хімічна сировина, що залягає в надрах України, представлена кам’яною, калійною (Калуське родовище) та магнієвими солями, фосфоритами, самородною сіркою (Яворівське родовище) та графітом. Україна забезпечена значними соляними ресурсами. Родовища кам’яної солі розташовані в Донбасі, Криму та Карпатському регіоні. Найпотужніші її запаси зосереджені в Артемівському, Слов’янському, Солотвинському родовищах. У Кіровоградській області розташоване найбільше у світі родовище графіту — Завалівське.
Серед родовищ будівельної сировини слід виокремити родовища граніту, кварциту, лабрадориту, габро та іншого каменю. Вони пов'язані з тектонічними структурами Українського щита. Їх багато в Житомирській, Київській, Вінницькій, Хмельницькій, Кіровоградській, Дніпровській та Запорізькій областях. Особливо цінними є червоні граніти Житомирщини. Родовища мармуру та туфу розташовуються в Закарпатській області та Криму. Цементну сировину видобувають майже в усіх регіонах країни, а найбільше — у Донецькій, Харківській, Львівській, Чернігівській областях та Криму. Черкащина відзначається унікальним родовищем бентонітових глин (Лисянка), а в Донецькій області є потужне родовище вогнетривких глин (Часів Яр).
В Україні наявні запаси дорогоцінного каміння: топазів, берилів, аметистів. Крім цього, наші надра багаті на агат, гірський кришталь й особливо — на бурштин. Великі родовища бурштину й топазів є на Поліссі та Волині. У Приазов'ї виявлені алмазоносні зони, пов'язані зі структурами Українського щита, проте потрібно ще перевіряти їх продуктивність.
Чи знаєте ви, що...
Завалівське родовище — поки що єдина база видобування графіту в Україні. Альтернативними є Балахівське, Західно-Інгулецьке та Троїцьке родовища, а також Буртинська група родовищ. У разі налагодження на них промислового виробництва Україна здатна стати одним з найбільших постачальників якісної графітової продукції у світі. У 2008 р. в Україні видобуто 184, 2 тис. тонн графітної сировини.
ГІДРОМІНЕРАЛЬНІ КОРИСНІ КОПАЛИНИ. Надра України багаті на мінеральні води та лікувальні грязі, які належать до гідромінеральних ресурсів. На території нашої країни є аналогічні гідромінеральні багатства, що й у Карлових Варах, Баден-Бадені, П'ятигорську та інших курортах світового значення. Проте здебільшого вони ще чекають на системне використання з лікувальною метою. Водночас марки мінеральних вод «Моршинська», «Лужанська», «Шаянська», «Драгівська», «Миргородська», «Плосківська», «Поляна Квасова», «Свалява», «Куяльник» відомі не лише в нашій країні.
Якість та призначення мінеральних вод визначається їх катіонно-аніонним складом. Чимало джерел мінеральних вод мають комплексний, тобто різноманітний склад, це лікувальні води Моршина (мал. 69), Олеська (Львівська область), Миргорода (Полтавська область) та Слов’янська (Донецька область). Подібні джерела наявні в Чорноморсько-Азовській зоні, що простягається узбережними ділянками Одеської, Миколаївської, Херсонської, Запорізької, Донецької областей та АР Крим.
• Пригадайте з курсів фізики та хімії, що означають терміни «катіон» й «аніон».
Мал. 69. Моршинський курорт
Своїми лікувальними властивостями славляться мінеральні води типу нафтуся. Їхні джерела поширені в районі міст Трускавця, Східниці (Львівська область) та Сатанова (Хмельницька область).
До лікувальних грязей належать ропа, мул, сопкова грязь, лікувальні торфи. Вони поширені як у безпосередній близькості до Чорного та Азовського морів, так і на значній відстані від них, зокрема в Дніпропетровській та Полтавській областях. Найвідомішими грязьовими здравницями є Гола Пристань (Херсонська область), Євпаторія та Саки (АР Крим).
ЩОДЕННИК ДОСЛІДНИКА
1. Україна має високий ступінь забезпеченості рудними та нерудними природними ресурсами. Запаси руд чорних металів значно перевищують запаси руд кольорових металів.
2. Перспективними для господарства України є родовища уранових руд, які розташовані в межах Українського щита: у Кіровоградській, Дніпропетровській та Запорізькій областях.
3. Серед нерудних корисних копалин важливе значення має хімічна та будівельна сировина.
4. Мінеральні води та лікувальні грязі — одне з багатств України.
ЗНАЮ, РОЗУМІЮ, ВМІЮ ПОЯСНИТИ
1. Які рудні та нерудні корисні копалини є в Україні? Позначте основні їхні родовища на контурній карті.
2. Доведіть, що надра нашої країни багаті на руди чорних металів.
3. Чи є на території України родовища дорогоцінного каменю?
4. Скориставшись географічними картами атласу, знайдіть основні джерела мінеральних вод та родовища лікувальних грязей, зазначені в підручнику.
Коментарі (0)