Словник термінів і понять
- 17-01-2022, 10:12
- 314
8 Клас , Географія 8 клас Топузов, Надтока, Покась
Словник термінів і понять
Агломерація — сукупність населених пунктів, між якими існують тісні зв'язки в транспортній, виробничій, трудовій, культурній та побутовій сферах.
Адміністративний центр — центр управління адміністративною одиницею.
Адміністративно-територіальний устрій — поділ території держави на частини з метою організації управління на місцях (адміністрування).
Аероторія — повітряний простір країни.
Акваторія — сукупність територіальних вод даної країни.
Антициклон — це атмосферний вихор з низхідними потоками повітря, яке рухається по спіралі, віддаляючись від центра вихору, де розташована область високого тиску.
Атмосферний фронт — це межа, що розділяє різні за властивостями повітряні маси.
Водний режим — це закономірна зміна в часі рівня води у водоймах. Тобто ці зміни відбуваються щорічно й супроводжуються то підвищенням, то зниженням рівня води.
Геополітика — визначення впливу географічних чинників на політичну ситуацію в регіоні або світі в цілому.
Геоторія — сукупність території суходолу, акваторії та аероторії даної країни.
Гідроніми — назви водних об’єктів.
Глобалізація — загальносвітовий процес поглиблення економічних, фінансових та соціокультурних зв'язків між усіма країнами світу.
Гравітаційний, або зсувний, — той, який формується від зміщення гірських порід на схилах під дією сили тяжіння.
Денудаційний тип рельєфу — той, що формується у процесі підняття земної кори та руйнування певних форм її з часом.
Депопуляція — процес скорочення кількості населення.
Державний кордон — це лінія й вертикальна площина, яка визначає межі держави в надрах, на поверхні суходолу, у водному та повітряному просторі.
Діаспора — сукупність населення, що проживає за межами території корінної країни.
Еміграція — це виїзд громадян зі своєї країни на постійне або тимчасове проживання.
Еоловий тип рельєфу — той, що сформувався у процесі видування гірської породи вітром, тобто вітрової ерозії.
Ерозійно-акумулятивний, або флювіальний, тип рельєфу — той, що формується під дією постійних чи тимчасових поверхневих водних потоків.
Етнос — це спільність людей, що історично сформувалася на певній території й характеризується єдиною мовою, спільними особливостями культури та рисами самосвідомості й самовираження.
Зелена книга України — список, до якого заносяться рідкісні й типові для певної місцевості рослинні угруповання, які потребують особливого режиму їхнього використання.
Імміграція — це в'їзд у дану країну на тимчасове або постійне місце проживання.
Ландшафтознавство — це розділ фізичної географії, який вивчає складні природні та природно-антропогенні системи як складові географічної оболонки планети.
Методи наукових досліджень — шляхи здобуття наукових знань.
Місцевий час — час на одному меридіані в даний момент.
Монархія — така форма правління, коли верховна державна влада належить монарху повністю або частково.
Моніторинг (англ. monitoring — контроль) — це система спостережень і контролю за станом природних й антропогенних ландшафтів, за процесами та явищами, що в них відбуваються, для раціонального використання природних умов і ресурсів та їх охорони.
Народність — історична форма спільності людей, що утворюється з племені й передує нації. Народність має всі ознаки нації, проте вони перебувають у зародковому стані.
Національна ідентифікація — свідоме відчуття належності до певного народу, країни в умовах сучасного світу.
Нація (від лат. natio — плем’я, народ) — конкретно-історична форма спільності людей, об'єднаних єдиною мовою та територією, сталими внутрішньоекономічними зв'язками, певними рисами культури та характеру.
Ойконіми — назви населених пунктів.
Ороніми — назви нерівностей земної поверхні.
Паводок — це короткочасне підвищення рівня води через тривалі дощі й танення снігів. У цей час спостерігається різке підвищення рівня води, що може повторюватися по сезонах.
Повінь — це довготривала фаза водного режиму, яка щороку повторюється в один і той самий сезон (весна, осінь) і відзначається найвищим підняттям води в річках, виходом озер зі своїх берегів.
Полонини — це безлісі вершини Карпат, що мають рослинність субальпійського та альпійського поясу. Вони часто використовуються як пасовища.
Поясний час — закріплюється на законодавчому рівні встановленням єдиного поясного часу, який дорівнює часу середнього меридіана.
Природний рух населення — це процес, що характеризується такими показниками, як: народжуваність, смертність, природний приріст.
Республіка — це така форма правління, за якої суверенні права на владу належать усім громадянам країни або їх більшості.
Столиця — головний адміністративний центр країни.
Суфозійний тип рельєфу — той, що утворюється у процесі просідання земної поверхні та ущільнення лесових порід на плоских вододілах.
Топоніміка — наука, що вивчає походження географічних назв.
Урбанізація — глобальний процес зростання міського населення і поширення міського способу життя, підвищення ролі міст у розвитку суспільства.
Урочище — це частина ландшафту, яка становить собою комплекс природних об’єктів, пов'язаних з окремими опуклими або ввігнутими дрібними формами рельєфу на однорідному субстраті й об'єднаних загальною спрямованістю процесів руху вод, перенесенням твердих частинок і міграцією хімічних елементів.
Циклон — це область зниженого тиску в атмосфері, яка має вигляд вихору, у середині якого розташована область високого тиску.
Червона книга України — ілюстрований перелік рідкісних видів тварин і рослин, що перебувають під загрозою зникнення.
Яйли — безлісі вершини Кримських гір, які характеризуються плосковершинним характером рельєфу та використовуються як літні пасовища.
Коментарі (0)