Войти
Закрыть

Зайнятість населення в країнах різних типів

9 Клас , Географія 9 клас Масляк, Капіруліна (поглиблений вивчення)

 

§ 14. Зайнятість населення в країнах різних типів

У яких галузях господарства зайняті ваші рідні? Чи мають вони для цього спеціальну освіту?

1. ЗАЙНЯТІСТЬ НАСЕЛЕННЯ.

Зайнятість показує, наскільки працездатні громадяни будь-якої країни забезпечені робочими місцями та чи мають вони самостійні, незалежні від держави засоби існування для себе і своєї родини. Існують різні ознаки форм зайнятості (мал. 1).

Наприкінці XX ст. відбулися значні зміни в зайнятості населення світу. Значно зменшилася та продовжує зменшуватися кількість зайнятих у сільському господарстві. Зараз вона вже набагато менша за 50 %. В економічно розвинених країнах цей показник узагалі знизився до 2—8%. У країнах, що розвиваються, частка населення, зайнятого в аграрному секторі, теж упала до 50% і менше (у 1950 р. було 78%).

СЛОВНИК

Зайнятість — діяльність людини, пов'язана із задоволенням особистих і суспільних потреб, яка надає їй засоби до існування (заробіток, прибуток, дохід).

Іншою тенденцією є зменшення кількості зайнятих у сфері матеріального виробництва й натомість зростання у сфері послуг (фінанси, управління, наука, освіта, охорона здоров’я). Згідно з прогнозами, така тенденція збережеться й надалі. Це неодмінно відіб’ється на кількості робітників і селян. Збільшується також кількість дрібних і середніх підприємців.

У якій економічній діяльності ви бачите своє майбутнє? Хто допоміг вам зробити цей вибір?

Мал. 1. Класифікація ознак форм зайнятості.

У найрозвиненіших країнах відбуваються і структурні зміни в зайнятості робітників. Так звані «сині комірці», тобто робітники фізичної праці, за кількістю все більше поступаються «білим» і «золотим комірцям». Це робітники з вищою освітою, які зайняті обслуговуванням автоматизованих робочих місць, створенням програмного забезпечення, роботою з електронно-обчислювальною технікою тощо.

СЛОВНИК

«Комірцями» в західній соціології називають різні категорії осіб найманої праці. «Сині комірці» — робітники, зайняті переважно на великих підприємствах фізичною працею; «білі комірці» — працівники розумової праці (службовці, чиновники, працівники апарату управління, менеджери, інженерно-технічний персонал); «сірі комірці» — працівники галузей соціальної інфраструктури, сфери обслуговування; «золоті комірці» — висококваліфіковані науковці та фахівці, що мають підприємницькі здібності.

На вашу думку, які «комірці» є найбільш високооплачуваними у світі?

2. ОСНОВНІ СФЕРИ ДІЯЛЬНОСТІ НАСЕЛЕННЯ В КРАЇНАХ РІЗНИХ ТИПІВ.

Структура зайнятості віддзеркалює структуру господарства країни, рівень розвитку окремих виробництв, тенденції змін як в економіці, так і в суспільстві в цілому. У розвинених країнах рівень зайнятості в промисловості постійно знижується і вже не перевищує 40%. Нині основна частина зайнятих (понад 50%) у цих постіндустріальних економіках уже скрізь зосереджується на сфері послуг (пасажирський транспорт, роздрібна торгівля, комунальні послуги, банківська справа, логістика, рекреаційне готельно-туристичне та санаторно-медичне господарство тощо).

Складіть перелік професійних вимог до претендентів на здобуття посади продавця-консультанта, стюардеси, хірурга, керівника банківської філії. Чи будуть однаковими ці вимоги? Поясніть, чому.

Безпосередньою виробничою силою в постіндустріальних країнах давно стали наука й освіта. Суспільство висуває все вищі вимоги до кваліфікації фахівців, рівня їхнього інтелектуального розвитку, креативності (нестандартного мислення). Попереду в питомій вазі зайнятих у сфері послуг перебувають США та країни Західної Європи.

Розгляньте та проаналізуйте дані таблиці. Зробіть висновки про зайнятість населення у сферах економіки різних країн світу.

Таблиця

ЗАЙНЯТІСТЬ НАСЕЛЕННЯ В СЕКТОРАХ ЕКОНОМІКИ (2013 р.)

У країнах, що розвиваються, на другому місці після сільського господарства за зайнятістю робочої сили перебуває сфера послуг. А ось у Латинській Америці вона вже вийшла на перше місце. Швидке зростання зайнятості у сфері послуг у цих країнах пов’язане з поширенням дрібної торгівлі. У цілому в країнах, що розвиваються, промисловість і будівництво за часткою робочої сили перебувають на третьому місці.

ВИСНОВКИ

• Діяльність людини, пов'язана із задоволенням особистих і суспільних потреб, яка приносить їй засоби до існування, називається зайнятістю. Значні зміни в зайнятості населення світу відбулися наприкінці XX ст.: почалося зменшення кількості зайнятих у сільському господарстві й сфері матеріального виробництва та зростання зайнятості у сфері послуг.

• Структура зайнятості віддзеркалює структуру господарства країни, рівень розвитку окремих галузей, тенденції змін як в економіці, так і в суспільстві загалом.

• У розвинених постіндустріальних економіках основна частка зайнятих зосереджується у сфері послуг. У країнах Латинської Америки вона також уже вийшла на перше місце, а в країнах, що розвиваються, ця галузь перебуває на другому місці після сільського господарства.

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

1. Охарактеризуйте сучасну структуру зайнятості населення в країнах різних типів.

2. Оцініть роль населення в економічному розвитку суспільства.

3. Поясніть, чому у високорозвинених країнах найменша частка населення зайнята в сільському господарстві, а в тих, що розвиваються, навпаки, — найбільша.

4. За допомогою мал. 1 (с. 41) охарактеризуйте зайнятість одного з ваших родичів.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 9 клас Масляк, Капіруліна (поглиблений вивчення)", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація