Структура світового сільського господарства, обсяги виробництва тенденції розвитку
- 5-01-2022, 20:00
- 374
9 Клас , Географія 9 клас Масляк, Капіруліна (поглиблений вивчення)
§ 26. Структура світового сільського господарства, обсяги виробництва тенденції розвитку
1. Назвіть основні галузі рослинництва і тваринництва України. 2. Які з них виробляють продукцію, що йде на експорт?
1. СТРУКТУРА СВІТОВОГО СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА.
Сільське господарство виникло приблизно 10 тис. років тому як новий етап розвитку людства. Від збирання дикорослих рослин люди перейшли до цілеспрямованого їх вирощування, а від полювання — до розведення тварин. Із того часу безперервно триває розвиток сільського господарства як важливої галузі світової економіки.
Сільське господарство поділяється на дві великі галузі — рослинництво (землеробство) і тваринництво. Рослинництво складається з рільництва, овочівництва, садівництва, виноградарства тощо; тваринництво — зі скотарства, свинарства, вівчарства, птахівництва, конярства тощо (мал. 1).
За допомогою схеми на мал. 1 назвіть продукцію, яку виробляє кожна складова галузь рослинництва й тваринництва. Поясніть, як використовують цю продукцію.
2. ГЕОГРАФІЯ ТА ОБСЯГИ ВИРОБНИЦТВА РОСЛИННИЦТВА СВІТУ.
Найважливішою галуззю рільництва є зернове господарство. Найбільші посівні площі займають три зернові культури: пшениця (230 млн га), кукурудза (180 млн га) і рис (140 млн га). Обсяги вирощування пшениці становлять понад 500 млн т. Найбільші її виробники — Китай, Індія, Росія, США, Канада. Країни ЄС, лідером серед яких є Франція, разом узяті випереджають найбільшого виробника пшениці — Китай. Україна в цьому списку посідає сьоме місце. Майже половина всієї кукурудзи світу вирощується в США. Основне виробництво рису (90 % ) зосереджено в країнах Південної, Східної і Південно-Східної Азії. Найбільші експортери зерна — США, Канада, Індія. Найбільші імпортери — Японія і Росія.
Поясніть більш низьку порівняно з іншими країнами світу врожайність пшениці й кукурудзи в Україні (мал. 2).
Мал. 1. Структура сільського господарства.
Вирощування зернобобових культур (соя, квасоля, горох, сочевиця) поширене в усьому світі. У країнах Азії вони й зараз відіграють велику роль у харчовому раціоні місцевого населення. Головним виробником соєвої олії у світі є США.
До технічних культур належать волокнисті, цукроносні, олійні, крохмальні, каучуконоси, тонізуючі й лікарські рослини. Серед розвинених країн технічні культури (соя, бавовник, цукрова тростина, тютюн) у великих обсягах вирощують тільки США. Залежно від природних умов ті чи інші технічні культури вирощують та експортують переважно країни, що розвиваються. Тонізуючі рослини — чай і каву — постачають майже до всіх країн світу. Найбільшими виробниками й експортерами кави є Бразилія, Колумбія та Індонезія. Основні виробники чаю у світі (вісім із десяти країн) розташовані в Азії (Шри-Ланка, Індія тощо).
Мал. 2. Урожайність пшениці й кукурудзи в окремих країнах світу (2015 р.).
Мал. 3. Тропічні фрукти: 1) драгон; 2) дуріан; 3) манго; 4) мангостін; 5) маракуя; 6) рамбутан.
Найважливішою волокнистою культурою є бавовник. Найбільші виробники бавовни — Китай (4,5 млн т), США (3,5 млн т), Індія та Пакистан (по 1,5 млн т).
Виробництво цукру у світі становить понад 110 млн т. Більше половини його виготовляється із цукрової тростини, яку вирощують у Бразилії, Індії, Китаї, Таїланді, США, Мексиці, ПАР, Австралії та на Кубі. Цукор із цукрового буряку виробляють переважно в Європі (Франція, Німеччина, Україна, Росія), а також у США та Туреччині.
Загальне виробництво олійних культур перевищило 200 млн т. Найбільше олії отримують із сої (100 млн т). Головним виробником та експортером олії із соняшнику у світі є Україна (60%). Маслинові дерева для виробництва олії вирощують у країнах Середземномор’я.
Серед крохмаленосів найвідомішою культурою є картопля. Валовий збір цієї рослини наближається до 300 млн т. Основні виробники — Польща, Україна, Білорусь, Росія, Німеччина, США.
Поясніть, що означає поняття «неврожайний рік». Які природні умови спричиняють це явище? Як воно впливає на виробників сільськогосподарської продукції?
Із тропічних країн — Індонезії, Таїланду та інших — надходять різноманітні тропічні фрукти (мал. 3).
3. ГЕОГРАФІЯ ТА ОБСЯГИ ВИРОБНИЦТВА ТВАРИННИЦТВА СВІТУ.
Тваринництво тісно пов’язане з рослинництвом та харчовою промисловістю. Світове поголів’я великої рогатої худоби перевищує 1,3 млрд голів. Найбільшим є поголів’я в Індії, Китаї та США. Найбільше молока виробляють Індія і США. Близько 30% припадає на країни Європи.
У структурі світового виробництва м’яса перше місце сьогодні посідає м’ясо птиці (куряче, гусяче, страусяче, індиче, качине тощо), на другому місці — свинина; далі йдуть яловичина, баранина, інші (кенгуру, коней тощо) (мал. 4).
Мал. 4. Споживання м'яса в окремих країнах та регіонах світу.
Свинарство найбільшого розвитку набуло у Східній Азії, Європі та Америці. Світове поголів’я свиней становить 1 млрд. Найбільше свинини виробляє Китай. На цю країну, а також Японію та Південну Корею припадає половина всього світового поголів’я свиней. Значну кількість продукції свинарства дають також США та Таїланд.
Вівчарство поширене майже повсюдно. Світове поголів’я досягає 1,2 млрд. Основні види продукції — м’ясо та вовна. Найбільшими виробниками як вовни, так і баранини є Китай (30% світового виробництва), Австралія (майже 15%), Нова Зеландія, Велика Британія, ПАР, Аргентина, Судан, Туреччина, Індія.
Птахівництво є однією з галузей тваринництва, що стрімко зростають. Це пов’язано зі швидкорослістю птахів, а також можливістю галузі перейти на майже повну механізовану й навіть автоматизовану роботу. Поголів’я птиці становить понад 12 млрд, із них понад 2 млрд припадає на Китай. Найбільше вирощують птиці й отримують м’яса та яєць США, Китай, Італія, Франція, Україна, Японія, Канада, Росія. Основними експортерами бройлерів є США, Нідерланди, Бельгія, Франція, а яєць — США, Бельгія, Нідерланди.
Поясніть, чому поголів'я птиці більше за поголів'я свиней та великої рогатої худоби.
За допомогою мал. 4 порівняйте дані щодо споживання м'яса в окремих регіонах і країнах світу. Зробіть відповідні висновки.
4. ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ СВІТОВОГО СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА.
Сільське господарство світу інтенсивно розвивається. Воно вже пережило так звану «зелену революцію», тобто здійснило докорінні зміни на основі сучасної агротехніки. Зараз відбувається наступний етап змін у цій галузі, що дістав назву «біотехнологічна революція». Вона полягає в широкому впровадженні в сільське господарство біотехнологій, генної інженерії, нових засобів захисту рослин від шкідників, новітніх технологій обробітку ґрунтів тощо. Цей процес триватиме й надалі, залучаючи все більшу кількість країн, що розвиваються.
СЛОВНИК
Біотехнологія — міждисциплінарна галузь, що виникла на стику біологічних, хімічних і технічних наук, побудована на використанні біологічних процесів і живих організмів у виробництві. Із розвитком біотехнології вчені пов'язують вирішення глобальних проблем людства: поліпшення стану охорони здоров’я та якості навколишнього середовища, ліквідацію нестачі продовольства, енергії, мінеральних ресурсів.
Початок розвитку сільського господарства вчені відносять до періоду неолітичної революції. Знайдіть інформацію про події, які відбувалися на нашій планеті в ті часи.
ВИСНОВКИ
• Сільське господарство — одна з провідних галузей світової економіки — поділяється на рослинництво і тваринництво. Найважливішою галуззю рільництва є зернове господарство.
• Тваринництво тісно пов'язане як із рослинництвом, так і з харчовою промисловістю. У структурі світового виробництва м'ясо птиці посідає сьогодні перше місце, на другому місці — свинина.
• У світовому сільському господарстві відбувається так звана «біотехнологічна революція» — широке впровадження біотехнологій, генної інженерії, нових засобів захисту рослин, новітніх технологій обробітку ґрунтів тощо.
• Незважаючи на сучасні досягнення технологій ведення сільського господарства, на його результативність значно впливають кліматичні зміни та погодні умови.
• Окрім безпосередньо продуктів харчування сільське господарство дає сировину для розвитку інших галузей: харчової, легкої, хімічної та фармацевтичної промисловості. Його відходи використовуються як паливо та органічні добрива.
ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ
1. Охарактеризуйте структуру рослинництва і тваринництва. Назвіть країни-лідери з виробництва окремих видів продукції цих галузей. Знайдіть їх на відповідній карті атласу.
2. Назвіть країни-лідери з виробництва окремих видів сільськогосподарської продукції рослинництва і тваринництва. Знайдіть їх на відповідній карті атласу.
3. Назвіть основні центри походження культурних рослин та країни, у межах яких вони розташовані. Чи відповідають ці центри показникам сучасного виробництва окремих сільськогосподарських культур?
4. Поясніть чинники та особливості розміщення рослинництва і тваринництва в окремих країнах світу на прикладі США й Індії.
Коментарі (0)