Сполучені Штати Америки
- 5-01-2022, 20:32
- 334
9 Клас , Географія 9 клас Масляк, Капіруліна (поглиблений вивчення)
§ 49. Сполучені Штати Америки
1. Спробуйте пояснити, чому США навивають «країною рівних можливостей». 2. Що ви знаєте про досягнення представників української діаспори в США?
Офіційна назва — Сполучені Штати Америки (США) (мал. 1, 2). Столиця — Вашингтон (понад 400 тис. жителів). Площа — 9,4 млн км2 (четверте місце у світі). Населення — понад 325,5 млн осіб (третє місце). Державна мова — англійська. Грошова одиниця — американський долар.
Мал. 1. Державні символи країни: герб і прапор.
Мал. 2. Статуя Свободи — символ США.
1. ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ.
Географічне положення США не можна оцінити однозначно, оскільки територія країни складається з трьох несуміжних частин. Основна частина США площею понад 7,8 млн км2 розташована між Канадою на півночі й Мексикою на півдні. На заході її омивають води Тихого, а на сході — Атлантичного океанів, на південному сході — Мексиканської затоки. Друга за величиною частина — Аляска (площа понад 1,5 млн км2, межує з Канадою та омивається водами Північного Льодовитого й Тихого океанів). Третя частина США дуже віддалена від перших двох і розташована в центральній частині Тихого океану. Це Гаванські острови, загальна площа яких становить близько 17 тис. км2. США також належать володіння в Карибському морі (Пуерто-Рико та Віргінські острови) й острови в Тихому океані (Гуам, Мідвей, Вейк та ін.).
У цілому географічне положення країни дуже вигідне. Вона розміщена у сприятливих для життєдіяльності людини природних поясах, між двома основними за транспортним значенням океанами. США віддалені від основних регіонів політичної нестабільності та воєнних конфліктів.
Назвіть найближчі до США регіони політичної нестабільності та воєнних конфліктів.
2. ПРИРОДНІ УМОВИ ТА РЕСУРСИ.
Рельєф США надзвичайно різноманітний. У західній частині та на Алясці простяглися майже суцільні гірські системи Кордильєр із міжгірськими долинами, плато та плоскогір’ями. На Алясці розташована найвища точка США — гора Мак-Кінлі (6139 м). На сході США — середньовисотні гори Аппалачі. Між цими гірськими системами в центрі країни розмістилися рівнини. Гавайські острови є вершинами вулканів, які здіймаються над Тихим океаном до 4205 м.
Знайдіть усі зазначені географічні об'єкти на карті Північної Америки та США.
На основній частині території країни переважає помірний і субтропічний клімат: у Чикаго в січні середня температура становить -4 °С, у Лос-Анджелесі — +12,3 °С, у Маямі — +20 °С (клімат тропічний, як і на Гавайських островах). Більша частина Аляски розташована в субарктичному кліматі: тут взимку бувають морози до -65 °С. У Долині Смерті на південному заході США зафіксована одна з найвищих температур повітря у світі — +56,7°С (мал. 3). Кількість опадів на більшій частині території змінюється із заходу на схід від 300 до 1500 мм на рік.
У США багато великих багатоводних річок. Міссісіпі з притоками Міссурі та Огайо належать до найбільших річок на Землі. Великими річками є Юкон на Алясці, Колорадо, Колумбія, Ріо-Гранде. Залежно від режиму випадання опадів вони мають різну сезонну водність. У пониззях Міссісіпі трапляються катастрофічні повені. На півночі США розташовані великі судноплавні озера: Верхнє, Гурон, Мічиган, Ері та Онтаріо. їхня глибина сягає 300 м.
Мал. 3. Долина Смерті.
Знайдіть усі зазначені географічні об'єкти на карті Північної Америки.
Ґрунтовий покрив у США дуже різноманітний. Найродючішими є капітанові й чорноземні ґрунти в центральній частині країни. На сході переважають бурі лісові. На Алясці в зоні вічної мерзлоти розташовані бідні арктичні та тундрові ґрунти. На південному заході країни зосереджені жовтоземи й червоноземи.
Оцініть родючість ґрунтів США порівняно з Україною.
У минулому майже 50% території США було вкрито густими лісами, які характерні для помірних і субтропічних поясів. Зараз вони збереглися в горах, на півночі країни та на Алясці. На сході, в Аппалачах, ростуть ліси з клена, дуба, тюльпанового дерева. На півночі та сході Аляски переважають хвойні ліси (сосна, ялина, ялиця). На схилах Сьєрра-Невади в Каліфорнії ростуть гігантські секвої. На півдні біля кордонів із Мексикою багато велетенських кактусів.
У США вперше у світі були організовані національні парки. Зараз їхня загальна площа перевищує 30 млн га. Серед них всесвітньовідомі Йосемітський, Єллоустонський національні парки, Секвоя, Гранд-Каньйон.
Із корисних копалин у США значними є запаси нафти, природного газу й кам’яного вугілля.
Наявні практично всі руди металів: від залізної руди до міді, цинку, молібдену, вольфраму тощо. У надрах країни є золото й срібло. Величезними є поклади будівельних матеріалів, калійної та кухонної солей, сірки, фосфоритів тощо.
Земельні, водні, лісові, рекреаційні та інші природні ресурси США мають світове значення. Вони інтенсивно, раціонально й ефективно використовуються.
3. ІСТОРИКО- ТА ПОЛІТИКО-ГЕОГРАФІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ.
Сучасна територія США (основна частина) була заселена переселенцями з Азії 20—40 тис. років тому. У XVII ст. на континенті з’явилися європейські колоністи переважно з Великої Британії, що визначило панування тут англійської мови. Наприкінці XVIII ст. загострилися відносини між метрополією та її колоніями. 4 липня 1776 р. була проголошена Декларація незалежності Сполучених Штатів. Після цього відбулася швидка експансія на захід і південь. І зараз у США відчуваються регіональні відмінності в тих частинах, які колись належали Мексиці, Іспанії, Франції та Російській імперії.
За додатковими джерелами з'ясуйте, що це за території, де вони розташовані на карті.
У 1861 р. між північними й південними штатами спалахнула громадянська війна, яка закінчилася перемогою Півночі. Потім розпочався бурхливий економічний розвиток країни. Після закінчення Другої світової війни США перетворилися на найпотужнішу державу світу, якою вони залишаються й донині. Фактично всі новації сучасності створюються в США: посудомийна (1850 р.) та пральна (1851 р.) машини, холодильник (1851 р.), кондиціонер (1902 р.), комп’ютер (1945 р.), Інтернет (1968 р.), смартфон (1991 р.).
За додатковими джерелами з'ясуйте, як, де і коли з'явилися ці звичні нам сьогодні речі.
4. НАСЕЛЕННЯ.
Середня густота населення США ледве перевищує 30 осіб/км2. Воно розміщене по території дуже нерівномірно. Східне узбережжя заселене найбільше, подекуди до 400 осіб/км2. На Середньому Заході в аграрних районах густота населення зменшується до 2—5 осіб/км2. На майже безлюдній Алясці на одну особу припадає 3 км2.
США належать до найурбанізованіших країн світу. Міське населення тут перевищує 78%.
Мал. 4. Склад корпорації «Дженерал моторе».
Найбільші міста — Нью-Йорк (7,5 млн жителів), Лос-Анджелес (4 млн), Чикаго (3 млн). Ще вісім міст мають понад 1 млн жителів. При народжуваності 15 %о смертність у країні становить 9 %. Міграційний приріст населення країни — понад 1 млн осіб на рік.
Близько 74 % населення — євроамериканці, 13% — афроамериканці. У країні велика кількість латиноамериканців, понад 2 % індіанців та ескімосів. За релігійною належністю 58% є протестантами і 21% — католиками.
За даними Бюро перепису США, понад 80% населення вважають рідною англійську, а 12,5% — іспанську мови.
За додатковими джерелами дізнайтеся, які ще релігії поширені в США.
5. ГОСПОДАРСТВО.
США є найбільш економічно розвиненою постіндустріальною країною, понад 60% населення якої зайняте в нематеріальній сфері (фінанси, торгівля, послуги, управління тощо). В економіці гармонійно поєднуються державна, корпоративна (колективна) та приватна власність. Роль держави в житті країни дуже велика. Вона є найбільшим землевласником, а також власником усіх стратегічних об’єктів. У матеріальному виробництві переважають великі корпорації, які охоплюють своїми філіями майже весь світ. Найвідомішими серед них є «Дженерал моторс» (мал. 4), «Форд моторе», «Дженерал електрик», «Боїнг», «Філіп Моріс», «Мобіл», «Кока-Кола» тощо. У сфері торгівлі, обслуговування та харчування переважають приватні підприємства.
Що виробляють корпорації «Дженерал моторе», «Форд моторе», «Дженерал електрик», «Боїнг», «Філіп Моріс», «Мобіл», «Кока-Кола»?
Найпотужнішими галузями американської економіки є електроенергетика, машинобудування, чорна й кольорова металургія, хімічна, текстильна, харчова промисловість. На базі металургії працює багатогалузеве машинобудування: автомобілебудування, яке є галуззю-організатором не лише для металургії, хімії, легкої промисловості, але й для власне машинобудування. Сучасний автомобіль є надзвичайно складним агрегатом із гумовими покришками (хімія), оббивкою салону (легка промисловість), склом (скляна промисловість), фарбою (хімія) тощо. Цілеспрямовано розвиваючи автомобілебудування, США стимулюють розвиток майже всіх інших галузей промисловості, у тому числі й найсучасніших (електроніка та електротехніка).
Мал. 5. 1) Запуск космічного корабля «Шаттл» із мису Канаверал (штат Флорида, США); 2) салон американського автомобіля.
Корпорація «Дженерал моторе» є найбільшим виробником продукції військово-промислового комплексу США. Дізнайтеся з додаткових джерел, яку військову продукцію вона випускає.
6. МІСЦЕ КРАЇНИ У СВІТОВІЙ ЕКОНОМІЦІ.
Підприємства США виробляють п’яту частину всієї промислової продукції світу. За виробництвом електроенергії США належить перше місце у світі з великим відривом від усіх інших країн. За виплавкою металів країні належать такі місця: алюмінію — перше, сталі — третє, чавуну — четверте, срібла — третє, міді та золота — друге, цинку — п’яте у світі. США — світовий лідер авіаційної та аерокосмічної галузей (мал. 5).
США — один із найбільших виробників продукції хімічної промисловості, особливо пластмас і синтетичних смол. Потужними є деревообробна, паперова та промисловість будівельних матеріалів. Серед галузей легкої промисловості переважає текстильна. Харчова промисловість виробляє найрізноманітніші продукти харчування.
Мал. 6. Порівняння обсягів ВВП окремих штатів США та країн світу.
За картами атласу назвіть промислові центри США.
Розгляньте картосхему на мал. 6, проаналізуйте її та зробіть відповідні висновки.
Сільське господарство США багатогалузеве, високомеханізоване, високоефективне та високорентабельне. Країна не лише забезпечує власні потреби, а і є найбільшим у світі експортером сільськогосподарської продукції. їй послідовно належать такі місця у виробництві певної продукції: кукурудза і соя — перше, цитрусові — друге, пшениця та арахіс — третє, цукрові буряки й виноград — четверте, соняшник — шосте. У США добре розвинене тваринництво. Країна посідає друге місце у світі за поголів’ям свиней і третє — за поголів’ям великої рогатої худоби. Щорічно в США вирощують до 6 млрд бройлерних курей. СЛІА належать до найбільших риболовецьких країн світу.
За рівнем розвитку транспорту США тримають лідерство у світі. Тут найбільша у світі довжина залізничних шляхів. Перше місце у світі залишається за США і за довжиною автомобільних доріг — більше ніж 6,5 млн км. Тут уже почали будувати автошляхи на сонячних батареях. У країні налічується понад 200 млн автомобілів — це також найвищий показник у світі. Не має собі рівних й авіаційний транспорт США. У країні існують державна й приватна авіація, а також державне регулювання цін на авіаквитки. Жителі країни користуються авіаційним та автомобільним транспортом у кілька разів частіше, ніж залізничним. Найбільші аеропорти США працюють у Чикаго, Вашингтоні, Нью-Йорку, Маямі, Сан-Франциско та Лос-Анджелесі.
У США розвинений річковий і морський транспорт. Країна має найбільшу мережу нафто- і газопроводів.
За додатковими джерелами дізнайтеся, які туристичні об'єкти США є місцями світового паломництва туристів. Чим їх приваблюють Лас-Вегас, Діснейленд і Голлівуд?
26 грудня 1991 р. СЛІА визнали незалежність України, а 3 січня 1992 р. між країнами були встановлені дипломатичні відносини. У Києві працює посольство США, а також інші дипломатичні, культурні, економічні представництва.
ВИСНОВКИ
• США мають вигідне географічне положення. Країна розташована в сприятливих для життєдіяльності природних поясах, між двома океанами у віддаленні від основних регіонів політичної нестабільності та воєнних конфліктів.
• Природні умови й природні ресурси США надзвичайно багаті та різноманітні. Земельні, водні, лісові, рекреаційні й інші природні ресурси США мають світове значення.
• США — одна з найурбанізованіших країн світу. Це найбільш економічно розвинена постіндустріальна країна, понад 60% населення якої зайняте в нематеріальній сфері. Держава є найбільшим землевласником і власником усіх стратегічних об'єктів. У матеріальному виробництві переважають великі корпорації.
• Підприємства США виробляють 1/5 промислової продукції світу. Країна не лише забезпечує власні потреби, а і є найбільшим експортером сільськогосподарської продукції. Вона посідає перше місце у світі за рівнем розвитку транспорту.
ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ
1. Охарактеризуйте та оцініть переваги географічного положення США. Поясніть, як вони сприяли розвитку економіки країни.
2. За картами атласу оцініть природно-ресурсний потенціал США порівняно з країнами, які ми вивчили раніше.
3. Поясніть, чому населення країни розміщене її територією нерівномірно.
4. Охарактеризуйте роль США у світовому матеріальному виробництві.
5. Поясніть роль транспортної системи країни в її загальному розвитку.
6. Чому країна є світовим лідером у розвитку наукоємних технологій та продукції, що вимагає додаткових наукових капіталовкладень?
Коментарі (0)