Войти
Закрыть

Бразилія

9 Клас , Географія 9 клас Масляк, Капіруліна (поглиблений вивчення)

 

§ 57. Бразилія

Вам знайомий вислів, що «вологі екваторіальні ліси — це легені планети». Чи погоджуєтеся ви з ним? Порівняйте процеси роботи власних легенів та екваторіальних лісів Бразилії, зробіть відповідний висновок.

Офіційна назва — Федеративна Республіка Бразилія. Столиця — Бразиліа (понад 2 млн жителів). Площа — понад 8,5 млн км(п’яте місце у світі). Кількість населення — понад 211,5 млн осіб (п’яте місце). Державна мова — португальська. Грошова одиниця — реал (мал. 1).

Мал. 1. Державні символи країни: герб і прапор.

1. ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ.

Бразилія займає майже половину території материка Південна Америка, його східну й центральну частини. На сході країна має широкий вихід до Атлантичного океану. На півночі Бразилія межує з Венесуелою, Суринамом, Гаяною та Гвіаною. На північному заході має кордон із Колумбією, на заході — із Перу та Болівією. Південно-західним сусідом є Парагвай. На півдні країна межує з Аргентиною та Уругваєм. Величезна територія Бразилії не має однозначної оцінки рівня сприятливості різних її частин для розвитку господарства й життя населення. Найкраще географічне положення мають південно-східні приморські частини країни.

Знайдіть на політичній карті світу країни, які межують із Бразилією.

2. ІСТОРІЯ ВИНИКНЕННЯ ТА РОЗВИТКУ.

У давні часи територію Бразилії населяли різні індіанські племена. На початку XVI ст. вона була захоплена португальськими конкістадорами і до 1815 р. перебувала в колоніальній залежності від Португалії. У 1889 р. Бразилія стала республікою. Наприкінці XIX — на початку XX ст. до країни відбулися масові міграції населення переважно з Південної Європи. Протягом XX ст. Бразилія пережила політичну й соціально-економічну нестабільність, різні військові режими та спроби реформування економіки. Вона мала величезний зовнішній борг, пережила періоди «економічного дива» й занепадів, широкомасштабне освоєння внутрішніх районів Амазонії тощо.

3. ПРИРОДНІ УМОВИ ТА РЕСУРСИ.

Основними формами рельєфу Бразилії є Амазонська низовина на півночі та Бразильське плоскогір’я в інших частинах країни.

Бразилія розташована в чотирьох кліматичних поясах: екваторіальному, субекваторіальному, тропічному та субтропічному. Річкова мережа країни найгустіша у світі. Тут протікає велика кількість довгих і повноводних річок, у тому числі найповноводніша річка світу — Амазонка. У нижній течії її ширина досягає 80 км. Великих озер у країні немає.

Поясніть особливості клімату країни відповідно до кліматичних поясів, у яких розташована її територія. Спрогнозуйте його вплив на ведення сільського господарства.

Ґрунтовий покрив не дуже різноманітний. Переважають різні підвиди червоно-жовтих і червоних латеритних ґрунтів. Рослинний і тваринний світ Бразилії зараз масово винищується. Ліси навіть не вирубуються, а просто випалюються. Надзвичайна видова різноманітність лісів Амазонії, де й зараз відкривають нові види рослин, швидко зникає. Птахів, особливо папуг, масово вивозять, переважно до США, відстрілюють ягуарів і оцелотів заради цінного хутра, для акваріумів виловлюють екзотичних риб, навіть хижих піраній. Осушення боліт призводить до знищення анаконд. На Бразильському нагір’ї все ще можна зустріти пум, мурахоїдів, броненосців, гривастого вовка, страуса нанду.

Мал. 2. 1) Найбідніші райони міст — фавели; 2) карнавал у Ріо-де-Жанейро.

Значною є мінерально-сировинна база країни. Бразильське нагір’я багате на залізну, вольфрамову й марганцеву руди, боксити, олово, золото. Є унікальні родовища коштовного каміння та алмазів. На півдні розвідані поклади кам’яного вугілля, а на шельфі — нафти й природного газу.

4. НАСЕЛЕННЯ.

Середня густота населення в Бразилії невелика — 24,8 особи/км2. Однак нерівномірність його розміщення є однією з найбільших у світі. Майже половина всього населення країни проживає на 7 % території країни — вузькій смузі Атлантичного узбережжя.

Бразилія — одна з найбільш урбанізованих держав світу. У містах проживає понад 81% населення (мал. 2). Досить високим є природний приріст населення — 12 %о. У країні 15 міст-мільйонерів, зокрема Сан-Паулу (12 млн осіб), який належить до найбільших міст світу. Майже 55% населення становлять креоли (нащадки європейських переселенців), близько 40% — мулати й метиси, 5% — африканці, 0,7% — індіанці.

Знайдіть на карті найбільші міста Бразилії. Із додаткових джерел дізнайтеся, що таке фавели. Поясніть, чому вони утворюються в околицях великих міст. Які соціальні проблеми викликає існування фавел?

5. ГОСПОДАРСТВО.

Сучасна Бразилія за обсягом ВНП належить до десятки провідних держав світу. Вона стрімко перетворюється на постіндустріальну державу, де частка сфери послуг уже перевищила 50 %.

Мал. 3. Промислова продукція Бразилії: 1) газетний папір; 2) каучукове взуття.

Основними галузями промисловості є гірничодобувна, металургійна, машинобудівна, хімічна, деревообробна, легка й харчова (мал. 3). Машинобудування випереджає всі інші галузі: випускає автомобілі, морські судна, трактори, літаки, мікрокомп’ютери тощо (див. таблицю). Найбільшими центрами машинобудування є Сан-Паулу й Ріо-де-Жанейро. Сировиною його забезпечує власна чорна й кольорова металургія. За виробництвом спеціальних сталей і алюмінію Бразилія належить до провідних країн світу. Багатогалузева хімічна промисловість випускає добрива, синтетичні волокна, каучук, пластмаси, барвники, каустичну соду, кислоти. У країні працює потужна легка промисловість, особливо текстильна й шкіряно-взуттєва. Харчова промисловість представлена м’ясними консервами, які продаються навіть на європейському ринку.

Таблиця

ОБСЯГИ ВИРОБНИЦТВА АВТОМОБІЛІВ У БРАЗИЛІЇ

Мал. 4. Кавове дерево до збору плодів.

Мал. 5. Бразильська м'ясна порода корів зебу.

Мал. 6. Сучасна автомагістраль у Бразилії.

За допомогою статистичних даних підручника та додаткових джерел інформації порівняйте обсяги виробництва автомобілів у Бразилії та країнах-лідерах з автомобілебудування.

Сільське господарство Бразилії за деякими видами своєї продукції має світове значення. Країні належить перше місце у світі за вирощуванням кавових бобів (мал. 4), цукрової тростини та апельсинів, друге — за обсягами збору бананів, маніоку, сої, третє — кукурудзи тощо. За поголів’ям великої рогатої худоби Бразилія перебуває на другому місці у світі (мал. 5), свиней і птиці — на третьому.

Основним видом транспорту є автомобільний (мал. 6). Довжина автомобільних шляхів становить 2 млн км, залізничних магістралей — 130 тис. км. Широко використовуються річки для внутрішнього сполучення та океан — для зовнішнього. Переважно морським транспортом Бразилія експортує авіаційну техніку, сталь, транспортні засоби, електроапаратуру, залізну руду, продукцію сільського господарства (каву, сою) та харчової промисловості (тростинний цукор, апельсиновий сік) та інші товари. Постійно зростає значення авіаційного транспорту як у внутрішніх, так і в міжнародних перевезеннях.

Економіка країни має значні проблеми та потребує подальших реформ: скорочення державного боргу, боротьби з корупцією, розв’язання соціальних конфліктів, підвищення якості суспільних послуг тощо.

26 грудня 1991 р. Бразилія визнала незалежність України. 11 лютого 1992 р. між двома державами були встановлені дипломатичні відносини. У Києві працює посольство Бразилії.

ВИСНОВКИ

• Країна має різноманітні природні умови та ресурси, які інколи експлуатуються дуже нераціонально.

• Бразилія — одна з найбільш урбанізованих держав світу, заселена переважно нащадками європейських переселенців.

• Бразилія має розвинену промисловість і багатогалузеве сільське господарство та перетворюється на постіндустріальну державу, де частка сфери послуг уже перевищила 50%. За деякими видами продукції країна набула світового значення й відома не тільки у своєму регіоні.

• Подальший економічний розвиток країни пов'язаний із розв'язанням низки соціальних (низький рівень життя населення) та внутрішніх політичних проблем (скорочення державного боргу, боротьба з корупцією тощо).

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

1. Охарактеризуйте вплив географічного положення Бразилії на спеціалізацію її сільського господарства.

2. Поясніть і наведіть приклади нераціонального використання природних ресурсів країни.

3. Порівняйте економіки Бразилії та Китаю (або Індії). Зробіть відповідні висновки.

4. Які види транспорту забезпечують внутрішні й зовнішні перевезення країни? Укажіть перспективи їх розвитку.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 9 клас Масляк, Капіруліна (поглиблений вивчення)", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація