Войти
Закрыть

Загальна характеристика країн із перехідною економікою

9 Клас , Географія 9 клас Масляк, Капіруліна (поглиблений вивчення)

 

§ 59. Загальна характеристика країн із перехідною економікою

Як ви розумієте поняття «перехідний вік»? Опрацювавши матеріал параграфа, спробуйте пояснити, чи подібне до нього поняття «перехідна економіка».

1. СОЦІАЛІСТИЧНА ТА КАПІТАЛІСТИЧНА СИСТЕМИ ГОСПОДАРЮВАННЯ.

 

Економічне змагання між соціалістичною та капіталістичною системами господарювання наприкінці 1980-х рр. виграла остання. Ніби спеціально, із метою виявлення більш ефективної моделі економічного розвитку, після Другої світової війни деякі країни були розділені на дві частини (Корея, В’єтнам, Китай, Німеччина) (мал. 1). Ці різні частини однієї нації почали реалізовувати різні принципи розвитку суспільства — соціалістичні (комуністичні) і капіталістичні (ринкові). Протягом дуже короткого періоду часу стало зрозуміло, що соціалістична система програє капіталістичній. Наприкінці 1980-х — на початку 1990-х рр. соціалістична система зазнала остаточної поразки й розпалася. У деяких соціалістичних країнах, наприклад у Китаї, із метою збереження влади комуністичний режим почав будувати капіталізм (ринкову систему).

СЛОВНИК

Перехідна економіка — особливий стан національного господарства (економічної системи) на етапі його становлення (еволюції до зрілого врівноваженого стану) і реформування (еволюції до нової економічної системи, нового врівноваженого стану). Тривалість переходу від однієї економічної системи до іншої може тривати від кількох років до кількох століть.


Мал. 1. 1) Північна та Південна Корея; 2) Північний та Південний В'єтнам; 3) ФРН та НДР.

Знайдіть на політичній карті світу країни, які після Другої світової війни були розділені на дві частини. Чи змінилася ситуація сьогодні та як саме?

Розпад соціалістичної системи супроводжувався зростанням кількості країн на політичній карті світу. Так, на території колишнього Радянського Союзу виникло 15 незалежних держав, колишньої Югославії — шість, Чехословаччина розпалася на Чехію та Словаччину. Німецька Демократична Республіка увійшла до складу Федеративної Республіки Німеччина.

Знайдіть на карті країни, які входили до складу колишньої Югославії.

Ураховуючи особливості становлення суверенітету молодих незалежних держав, своєрідність динаміки й рівня завершеності економічних реформ, а також політико- та економіко-географічне положення, ступінь інтеграції до ЄС і НАТО, виділяють дві групи постсоціалістичних країн перехідної економіки.

До постсоціалістичних країн Євразії в Центральній Європі належать Польща, Чехія, Словаччина, Угорщина, Румунія, Болгарія, Сербія, Чорногорія, Хорватія, Словенія, Боснія і Герцеговина, Македонія, Албанія; в Азії — Монголія.

Знайдіть ці країни на політичній карті світу.

Молодими незалежними державами на території колишнього СРСР стали Україна, Білорусь, Росія, Литва, Латвія, Естонія, Молдова, Грузія, Вірменія, Азербайджан, Казахстан, Узбекистан, Туркменистан, Таджикистан, Киргизстан. Останнім часом три країни Балтії (Литва, Латвія та Естонія), увійшовши до складу ЄС і НАТО й успішно здійснивши реформи, перейшли до першої підгрупи країн із перехідною економікою.

Знайдіть на політичній карті світу країни Балтії.

2. ОСОБЛИВОСТІ КРАЇН ІЗ ПЕРЕХІДНОЮ ЕКОНОМІКОЮ.

Головні особливості країн із перехідною економікою характеризуються наявністю цілком сформованого господарства, яке за структурою мало чим відрізняється від структури господарства економічно розвинених країн. Майже всі вони є індустріальними або аграрно-індустріальними країнами. На сучасному етапі розвитку постсоціалістичним країнам не вистачає капіталу, іноземних інвестицій для розвитку найсучасніших галузей господарства. Більшість галузей промисловості працюють на застарілій, спрацьованій техніці, яка не здатна виробляти сучасну, конкурентоспроможну на світовому і внутрішньому ринку продукцію. Недостатнім є й рівень упровадження новітніх технологій у виробництво.

У цих країнах тільки формуються сучасні організаційно-управлінські структури ринкового господарства. Тут розпочалася доволі складна й нерідко суперечлива економічна перебудова на ринкових засадах. Деякі країни на цьому шляху досягли значних успіхів, наприклад Словенія, Чехія, Словаччина, Угорщина тощо. В інших країнах реформи штучно гальмуються, що призводить до кризових явищ у їхньому соціально-економічному розвитку.

Таблиця

КРАЇНИ СВІТУ ЗА ВВП НА ОДНУ ОСОБУ (ПКС) (за даними МВФ на 2016 р.)

У найменш сприятливій ситуації в цій групі країн опинилися пострадянські держави, що не зуміли швидко інтегруватися до міжнародних структур, які вже проявили свою ефективність і перспективність. Усі вони характеризуються внутрішньою політичною нестабільністю.

На практиці розвиток країн із перехідною економікою значно різниться. Деякі країни експериментують із ринковою реформою протягом декількох десятиліть, у той час як інші, що здобули незалежність не так давно, здійснили цей перехід значно швидше (наприклад Македонія, Сербія і Чорногорія). У деяких випадках реформи супроводжувалися значними політичними змінами, такими як повалення диктатора в Румунії або інтеграція з іншими країнами — об’єднання двох частин Німеччини. В інших випадках економічні реформи були прийняті діючими урядами (Китай, Лаос, В’єтнам).

У пострадянських країнах із перехідною економікою існують впливові сили, які свідомо гальмують перебудову суспільства, де влада належить злочинним олігархічним кланам, поширена корупція. Тут значну роль відіграє тіньовий капітал, а внутрішній ринок належить іноземним компаніям.

ВИСНОВКИ

• Розпад соціалістичної системи супроводжувався збільшенням кількості країн на політичній карті світу.

• Особливості становлення суверенітету молодих незалежних держав, своєрідність динаміки й рівня завершеності економічних реформ, політико- та економіко-географічне положення, рівень інтеграції до ЄС і НАТО дозволяють виділити дві групи постсоціалістичних країн перехідної економіки. Перша група — постсоціалістичні країни Євразії, друга — молоді незалежні держави на території колишнього СРСР.

• На сучасному етапі розвитку постсоціалістичним країнам не вистачає капіталу та іноземних інвестицій для розвитку господарства. Найменш сприятлива ситуація склалася в пострадянських державах, де сучасні організаційно-управлінські структури ринкового господарства ще тільки формуються.

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

1. Наведіть приклади та покажіть на карті країни з перехідною економікою, а також їхні столиці.

2. Назвіть ознаки країн із перехідною економікою.

3. Охарактеризуйте географічну специфіку та сучасні риси господарства країн із перехідною економікою.

4. Поясніть, що необхідно для проведення сучасного реформування господарського комплексу в країнах із перехідною економікою.

5. Проаналізуйте дані таблиці (с. 180) і зробіть відповідні висновки.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 9 клас Масляк, Капіруліна (поглиблений вивчення)", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація