Войти
Закрыть

Історія України 10 клас Власов, Кульчицький (рівень стандарту, нова програма)

10 Клас

 

Розділ 1. Україна в роки Першої світової війни

§ 1. Україна напередодні Першої світової війни. Початок воєнних дій на території України

§ 2. Україна в роки Першої світової війни

§ 3. Українські січові стрільці - перше в новітній історії національне військо. Практичне заняття № 1

§ 4. Зміни в повсякденному житті під впливом Першої світової війни. Практичне заняття № 2

Розділ 2. Українська революція

§ 5. Початок Української революції

§ 6. «Однині самі будемо творити своє життя»: проголошення автономії України

§ 7. Центральна Рада і Тимчасовий уряд: від протистояння до компромісу

§ 8. Утворення Української Народної Республіки. Протистояння національно-патріотичних сил і більшовиків

§ 9. Проголошення незалежності УНР. Брест-Литовський мирний договір

§ 10. Брестський мирний договір: політичні наслідки та реакція суспільства. Практичне заняття № 3

Розділ 3. Розгортання визвольних змагань

§ 11. Українська Держава гетьмана Павла Скоропадського

§ 12. Директорія УНР: у вогні війни та політичного протиборства

§ 13. Західноукраїнська Народна Республіка

§ 14. 1919 рік: встановлення УСРР та окупація України білогвардійцями

§ 15. Реставрація УСРР. Радянсько-польська війна. Розгром військ Петра Врангеля

§ 16. Портрет Симона Петлюри на тлі епохи. Практичне заняття № 4

§ 17. Культурно-освітнє життя

Розділ 4. Утвердження комуністичного тоталітарного режиму в Україні

§ 18. Внутрішнє і міжнародне становище радянської України на початку 1920-х рр. Утворення Радянського Союзу

§ 19. Упровадження нової економічної політики. Кампанія українізації в УСРР

§ 20. Форсована індустріалізація радянської України

§ 21. Суцільна колективізація сільського господарства в радянській Україні. Голодомор 1932-1933 рр.

§ 22. Історичні документи про витоки, причини та наслідки Голодомору. Практичне заняття № 5

§ 23. Масові репресії в радянській Україні

§ 24. Ідеологізація суспільного життя та репресії у радянській Україні. Практичне заняття № 6

§ 25—26. Освіта, наука, література та мистецтво в радянській Україні

§ 27. Повсякденне життя українців. Практичне заняття № 7

Розділ 5. Західноукраїнські землі в міжвоєнний період

§ 28. Українські землі у складі Польщі

§ 29. Українські землі у складі Чехословаччини та Румунії

Розділ 6. Україна в роки Другої світової війни

§ 30. Початок Другої світової війни. Німецько-радянські договори 1939 р.

§ 31. Початок радянсько-німецької війни. Окупація України військами Німеччини та її союзників

§ 32. Окупаційний режим в Україні

§ 33. Розгортання руху Опору в Україні

§ 34. Вигнання з України нацистських окупантів

§ 35. Завершення Другої світової війни. Ціна перемоги

 
 

Завантажити підручник з історії України 10 клас Власов, Кульчицький (рівень стандарту, нова програма)
 
 
 10-klas-istorija-ukrajini-vlasov-2018-stand.pdf [23.45 Mb] (cкачиваний: 3)
 

 

Вступ

Основні тенденції соціально-економічного, політичного та культурного розвитку

Україна і світ на порозі 20 ст.

19 ст. характеризувалось істотним прискоренням економічного розвитку провідних країн Західної Європи завдяки витісненню мануфактурного виробництва фабрично-заводським. За політичним ладом ці країни були або республіками, або конституційними монархіями, тож їхнє населення мало колективний суверенітет. Демократичні принципи, покладені в основу суспільно-політичного життя, забезпечували прискорений соціально-економічний і культурний прогрес. Вагомі переваги у розвиткові, які забезпечили насамперед військову могутність, дали змогу цим країнам разом із Північноамериканськими Сполученими Штатами перетворити майже весь інший світ на свої колонії та напівколонії.

Міждержавні суперечності, підсилювані боротьбою за колонії та залежні території, які давали метрополіям неабиякі додаткові ресурси, зумовили появу в самій Європі воєнно-політичних блоків, які протистояли одне одному. На правах другорядних членів цих блоків виступили дві імперії Центрально-Східної Європи - Австро-Угорська і Російська. Саме в їх складі перебували українські землі.

Скасування кріпосного права (1861) в Російській імперії зумовило швидке економічне зростання, передусім завдяки капіталам, запозичуваним із країн Західної Європи. Однак за політичним устроєм країна залишалася середньовічною монархією із самодержавним способом правління. Завдяки невичерпним людським та природним ресурсам царська Росія зберігала статус великої держави, але залишалася другорядним учасником коаліції, до якої входили Великобританія і Франція. Ці країни спромоглися подолати власні імперіалістичні суперечності й об’єдналися в Антанту, щоб протистояти Центральним державам - Німеччині та Австро-Угорщині.

20 століття у світовій історії

Для українців у складі Росії та Австро-Угорщини протистояння цих країн обернулося трагедією. Коли спалахнула Перша світова війна, вони були мобілізовані до царської й цісарської армій, щоб воювати одне проти одного й гинути не за свої, а за імперіалістичні інтереси.

Український народ не мав політичної перспективи у разі поразки або перемоги як однієї, так і іншої протиборчої сторони. Перемога Антанти забезпечувала Росії анексію західноукраїнських земель. Натомість перемога Центральних держав давала можливість Австро-Угорщині претендувати на Правобережну Україну. Однак результат світової війни виявився неочікуваним для деяких її учасників. Знекровлена війною економіка, соціальна криза і визвольний рух пригноблених націй спричинили розпад Російської та Австро-Угорської імперій.

Унаслідок їх розпаду в кінці Першої світової війни на карті світу з’явилися Українська Народна Республіка (1917) та Західноукраїнська Народна Республіка (1918), які проголосили утворення єдиної соборної України (1919). Однак визвольні змагання українського народу зазнали поразки, і українські землі поділили між собою чотири держави, які утворилися на уламках імперій: Росія, Польща, Румунія і Чехословаччина.

Два десятиліття між Першою і Другою світовими війнами в поглинутій Росією основній частині України будувався радянський комуносоціалізм. Й. Сталін не зупинився навіть перед геноцидом, щоб зламати опір українського народу насаджуванню протиприродних відносин між суспільством і державою. Здійснюючи денаціоналізацію на українських землях за межами радянської України на північному та південному сході на території Росії, тобто позбавляючи місцевих українців національної ідентичності, радянське керівництво одночасно приєднувало до неї західноукраїнські землі, відібрані у сусідніх держав. Отже, одним із наслідків територіальних змін, спричинених Другою світовою війною, була поява соборної України.

Під час Другої світової війни відбувся перехід найрозвинутіших країн Заходу від індустріального до постіндустріального суспільства. Радянський Союз перетворився на наддержаву і почав насаджувати комуністичні порядки в інших країнах, прагнучи світової гегемонії, але наразився на спротив спочатку з боку Югославії, а потім - червоного Китаю. Розв’язана СРСР холодна війна з країнами Заходу була приречена на провал унаслідок неефективності планово-директивної економіки й соціального устрою, заснованого на диктатурі.

Періодизація історії України в 20 - на початку 21 ст.

10 клас

Якщо в першій половині 20 ст. зазнали краху імперії традиційного типу, то в другій - зникли колоніальні імперії. Поразка СРСР у холодній війні зумовила розпад багатонаціональної імперії, реставрованої більшовиками на нових засадах, по периметру кордонів союзних республік.

Україна на початку 21 ст.

У 21 ст. у світі триває науково-технічна революція, яка набуває різноманітних форм. Зокрема, інформаційна революція, яка почалася у 50-ті роки 20 ст. з широкого використання засобів цифрової обчислювальної техніки, зробила можливою появу Інтернету та соціальних мереж у ньому, що істотно посилило вплив громадянського суспільства на всі сфери життя держави.

Провал «революції згори», яку Москва намагалася здійснити у формі «перебудови», і спричинений нею розпад Радянського Союзу забезпечили Україні справжню державність, включно з поверненням її народу колективного суверенітету. Проте реальне звільнення від радянських форм життя розтягнулося на цілі десятиліття. Сучасна Україна зупинилася на порозі тієї Європи, яка не зазнала деформуючого впливу радянізації. Євромайдан і Революція гідності стали точкою неповернення у «світле минуле» і гарантією входження українського народу в коло європейських народів.

11 клас


скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація