Практичне заняття № 2. Входження Кримської області до складу УРСР: міфи та реальність (дослідження документів)
- 2-05-2022, 22:51
- 549
11 Клас , Історія України 11 клас Сорочинська, Гісем (рівень стандарту)
Практичне заняття № 2
Входження Кримської області до складу УРСР: міфи та реальність (дослідження документів)
Мета: на підставі здобутих знань, аналізу документів й ознайомлення з думками експертної спільноти визначити міфи і реальність цієї проблеми.
Пригадайте:
- 1. Якими були причини входження Кримської області до складу УРСР.
- 2. Коли Кримська область увійшла до складу УРСР?
- 3. Як відбулася ця подія?
- 4. Вкажіть наслідки приєднання Кримської області до УРСР.
Завдання для підготовки до практичного заняття
(теми розподіляє вчитель)
- 1. Здійснити дослідження наявної документальної бази стосовно входження Кримської області до складу УРСР. Визначити особливості процесу приєднання та його наслідки.
- 2. За Інтернет-ресурсами проаналізувати думки української експертної спільноти щодо цієї проблеми. Визначити, що об’єднує і в чому відмінність у позиціях експертів.
- 3. За Інтернет-ресурсами проаналізувати думки закордонної експертної спільноти щодо входження Криму до складу УРСР та його наслідки. Визначити, що об’єднує, а що відрізняє їхні позиції.
Хід роботи
- 1. Об’єднайтеся в малі групи за тематикою підготовчих завдань, обговоріть результати їх виконання й визначте найцікавіші роботи.
- 2. Представте класу спільні висновки, яких ви дійшли під час роботи в малих групах.
- 3. Презентуйте класу визначені в групах найцікавіші з підготовлених до уроку завдань.
- 4. Зробіть висновки відповідно до мети заняття.
Додатковий матеріал
Указ Президії Верховної Ради СРСР про передачу Кримської області зі складу РРФСР до складу УРСР (19 лютого 1954 р.)
Ураховуючи спільність економіки, територіальну близькість, тісні господарські й культурні зв’язки між Кримською областю та Українською РСР, Президія Верховної Ради Союзу Радянських Соціалістичних Республік постановляє:
Затвердити спільне подання Президії Верховної Ради РРФСР і Президії Верховної Ради УРСР про передачу Кримської області зі складу Російської Радянської Федеративної Соціалістичної Республіки до складу Української Радянської Соціалістичної Республіки.
Із Постанови Президії Верховної Ради УРСР про подання Президії Верховної Ради РРФСР щодо питання передачі Кримської області до складу Української РСР
...Президія Верховної Ради Української РСР висловлює сердечну подяку Президії Верховної Ради Російської Радянської Федеративної Соціалістичної Республіки за цей великодушний благородний акт російського народу.
...Український народ із почуттям глибокого задоволення і палкої вдячності зустріне рішення про передачу Криму до складу Української РСР як нове яскраве виявлення безмежної довіри і широкої любові російського народу до українського народу, нове свідчення дружби між російським і українським народами.
Уряд України подбає про подальший розвиток і процвітання народного господарства Криму...
- 1) Коли і як Крим опинився під російською владою?
- 2) У чому, на вашу думку, була доцільність передачі Криму Українській РСР?
Син Микити Хрущова, професор, доктор технічних наук, учении і публіцист Сергій Хрущов про передачу Криму Україні
«У передаванні Криму до складу УРСР у 1954 році не було політичного підґрунтя... Якщо ви подивитеся на карту, то побачите, що Крим до України пристебнутий. Коли там почали займатися економікою, будувати головний канал, який зараз, на жаль, ви закопали, то Держплан сказав: краще, якщо все це відбуватиметься під однією юридичною особою. І півострів передали Україні... Нічого того, про що в Росії зараз люблять говорити: мовляв, спроба догодити українській бюрократії або навіть подарунок моїй мамі, яка в Західній Україні народилася... Ні, це суто структурно правильне рішення. Крим почав відроджуватися, там насадили винограду...»
- 1) На якій причині передачі Криму Україні наголошує С. Хрущов?
- 2) Як входження до складу України вплинуло на розвиток Криму?
Шлюз на Північно-Кримському каналі (1960-ті). Гігантська іригаційна споруда, зведена у 1961-1971 рр., постачала дніпровську воду з «материка» в Крим
Зі статті в газеті «Кримская правда» 17 січня 1954 р.
«Не залишаються в боргу і українці. Вони діяльно допомагають кримчанам будувати прекрасні міста і курорти, розвивати промислове виробництво. На будовах міста-героя Севастополя, курортної Ялти безперервним потоком йдуть з України потужні вітчизняні механізми та обладнання.
Столиця України — Київ шле сюди потужні механічні навантажувачі, автоматичні дозаторні пристрої для бетонних заводів; Харків дає баштові й електромостові крани, трактори; Миколаїв — транспортери для бетонних заводів, бульдозери; Дніпропетровськ і Дебальцеве — корита-мийки для підприємств, які виробляють флюсовий вапняк; Осипенко (Бердянськ) — дорожні машини; Кременчук — асфальтно-бетонні змішувачі; Прилуки — розчиноноси для механізації штукатурних робіт; Мелітополь надсилає компресори останніх випусків».
- Яка роль українських підприємств у розвитку Криму?
Коментарі (0)