Пам’ять про події Другої світової війни
- 14-11-2022, 19:32
- 524
5 Клас , Вступ до історії 5 клас Мороз 2018
§ 20. ПАМ’ЯТЬ ПРО ПОДІЇ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ
1. Якими були наслідки другої світової війни для українського народу?
1 вересня 1939 р. з нападу нацистської1 Німеччини на Польщу розпочалася наймасштабніша війна в історії людства — Друга світова війна.
У роки Другої світової війни на території України велися криваві бої, наслідком яких були жахливі руйнування і загибель мільйонів воїнів і мирних жителів. Загалом було зруйновано близько 700 міст і понад 28 тис. сіл, більшість промислових підприємств, шкіл, лікарень та інших установ. Під час війни загинуло близько 8 млн українців — кожен п’ятий житель України. На примусові роботи до Німеччини було вивезено з території нашої країни понад 2 млн осіб.
Лише спільними зусиллями країнам антигітлерівської коаліції2 вдалося перемогти нацистську Німеччину та її союзників. Друга світова війна закінчилася 2 вересня 1945 р. капітуляцією Японії. В Європі війна завершилася раніше — 8 травня 1945 р., коли Німеччина визнала свою поразку і припинила воєнні дії. В Україні 8 травня відзначають День пам’яті та примирення, а 9 травня — День Перемоги над нацизмом.
1. Нацисти (від німецького скорочення — «наці») — члени націонал-соціалістичної партії в Німеччині та їхні прибічники, які вважали, що німецький народ на відміну від інших належить до вищої раси. Намагалися обґрунтувати права Німеччини на завоювання інших народів і на панування над світом. Їх вчення та погляди називають нацизмом.
2. Антигітлерівська коаліція — об'єднання держав, які під час Другої Світової воювали проти Німеччини та її союзників. В антигітлерівській коаліції провідну роль відіграли СРСР, США, Велика Британія та Франція.
Поміркуйте
Які факти в тексті підручника та ілюстраціях свідчать, що Друга світова війна є найкривавішою трагедією в історії людства?
Палаючі після бою хати в українському селі (Фрідлянд С., світлина 1943 р.)
Другова світова війна мовою цифр
Друга світова війна вплинула на життя людей більшості країн світу. За підрахунками істориків, у ній брала участь 61 країна. Загальні людські втрати в цій війні за різними підрахунками сягають від 50 млн до 70 млн осіб, з них загинуло на фронтах близько 30 млн Майже 7 млн українців воювали на фронтах Другої світової війни.
< Відправлення українців на примусові роботи до Німеччини (Київ. 1942 р.)
<span style="box-sizing: inherit; font-weight: 700;">> Німецькі солдати в селі під Харковом (17 травня 1942 р.)
2. Монумент «Батьківщина-мати» і Національний музей історії України у другій світовій війні» (м. Київ)
Аби повніше зрозуміти масштаби жахливих подій Другої світової війни варто відвідати меморіальний комплекс «Національний музей історії України у Другій світовій війні», який розташований на схилах правого берега Дніпра в м. Києві. Його музейна експозиція висвітлює події Другої світової війни та вшановує пам’ять мільйонів полеглих солдатів, офіцерів і простих людей.
Головну будівлю меморіального комплексу увінчує одна з найбільших скульптур у світі — скульптура-монумент «Батьківщина-мати».
У підмурівку монумента містяться зали музею.
Музей має величезну колекцію експонатів, що представлені в 16 залах. Це фотографії часів війни, військові мундири, справжні листи, зброя та багато іншого. Експонати дібрані так, що відвідувачі, переходячи з залу в зал, начебто переживають усі етапи війни. Відвідавши меморіальний комплекс можна побачити колекцію предметів із зони антитерористичної операції (АТО): це й автомобілі з подряпинами та слідами від куль; розписані побажаннями та іменами героїв синьо-жовті стяги.
Поруч із музеєм на спеціальному майданчику розташована виставка бойової техніки та озброєння де можна побачити відомі «Катюші» (реактивні установки), літаки, танки, артилерійські гармати і міномети, літаки тощо.
Обговоріть у класі
Які почуття викликають у вас експонати та пам’ятки музею? Чому важливо зберігати пам’ять про війну та її наслідки?
Монумент «Батьківщина-мати»
На головній площі меморіального комплексу встановлено скульптурні композиції: «Форсування Дніпра» та «Передача зброї». Саме на цій площі проводяться масові урочистості, пов’язані з подіями минулої світової війни.
Експонати музею
Виставка військової техніки
Скульптурна композиція: «Форсування Дніпра»
3. Меморіальний простір у Бабиному Яру (м. Київ)
Завдання: На основі тексту та ілюстрацій підготуйте відповіді на запитання: Про які трагічні події другої світової війни зберігає пам’ять меморіальний простір у Бабиному Яру (м. Київ)? Чому важливо шанобливо ставитися до пам’ятників жертвам війни?
Пам'ятник «Радянським громадянам і військовополоненим солдатам і офіцерам Радянської Армії, розстріляним німецькими нацистами у Бабиному Яру».
Поблизу скульптури-монументу знаходяться три металеві плити з написами українською, російською та ідиш: «Тут у 1941-1945 роках німецько-фашистськими загарбниками було розстріляно понад сто тисяч громадян міста Києва і військовополонених».
Одним з найвідоміших пам’ятних місць, пов’язаних із людською трагедією є Бабин Яр. Бабин Яр — це урочище, яке в роки війни було північно-західною околицею Києва. Воно стало місцем нацистського геноциду. Протягом двох років німецької окупації (з вересня 1941 до листопада 1943 року) тут нацисти розстрілювали й закопували цілі групи людей або окремих осіб, котрі вважалися їх ворогами — євреїв, військовополонених, громадських діячів, підпільників.
За підрахунками дослідників кількість жертв сягає понад 100 тис. людей, переважна більшість з яких були євреями. Тому Бабин Яр є символом Голокосту1 в Україні.
З метою донесення для наступних поколінь історії трагічних подій масового знищення нацистами жителів Києва й військовополонених у Бабиному Яру було створено Національний історико-меморіальний заповідник «Бабин Яр». Загалом у Бабиному яру та поблизу нього встановлено близько 30 пам’ятників та пам’ятних знаків на честь різних груп та окремих осіб, убитих або похованих у Бабиному Яру в різний час. Нині заплановано створення цілісного місця пам’яті — меморіального парку «Бабин Яр — Дорогожицький некрополь». Цей меморіальний парк має стати місцем для осмислення та віддання шани жертвам, що лежать там.
1. Голокост (від англ. the Holocaust, з дав.-гр. όλοκαύστος — «всеспалення») — переслідування і масове знищення євреїв нацистами в часи Другої світової війни. їх переслідували і вбивали лише з тієї причини, що вони були євреями, оскільки нацисти вважали їх своїми головними ворогами.
Пам'ятник «Менора» (світильник).
Встановлений на знак ушанування пам'яті вбивства мирного єврейського населення Києва у Бабиному Яру в роки Другої світової війни.
Поблизу пам'ятника дві кам'яні стели з написами українською та івритом «Голос крові брата твого волає до мене з землі».
Пам'ятник розстріляним у Бабиному Яру дітям. Напис на постаменті: «Дітям, розстріляним у Бабиному Яру. 1941 р.»
4. Права людини як найвища суспільна цінність
Коли після Другої світової війни стали відомі всі злочини нацистів проти людства, виникла потреба в прийнятті такого документа, який би визначив перелік прав людини і був би обов’язковий для дотримання всіма країнами світу. 10 грудня 1948 р. Генеральна Асамблея ООН1 ухвалила «Загальну Декларацію Прав Людини».
1 Генеральна асамблея ООН — один із головних органів Організації Об'єднаних Націй, який розглядає питання миру і безпеки в світі, охорони довкілля та ін.
Права людини — це основні права і свободи, які надаються всім людям, незалежно від національності, статі, походження, раси, релігії, мови або іншого статусу. До них належать такі права: на життя, тілесну недоторканість, повагу людської гідності, недоторканність приватного життя, свободу віросповідання та ін. Права людини вроджені, тобто належать людині від самого народження і не можуть бути відібрані іншою людиною, жодною організацію чи урядом.
Перевірте засвоєне на уроці
ЗНАЮ
Вкажіть роки початку та завершення Другої світової війни.
ЗВ'ЯЗОК ІЗ СЬОГОДЕННЯМ
Як вшановується пам'ять про події Другої світової війни у вашому населеному пункті, вашій родині? Чому потрібно пам'ятати про трагічні сторінки історії свого народу?
Коментарі (0)