Особистий і громадський простір
- 15-11-2022, 21:33
- 836
5 Клас , Вступ до історії та громадянської освіти 5 клас Гісем, Мартинюк 2022
§ 7. Особистий і громадський простір
ОПРАЦЮВАВШИ ЦЕЙ ПАРАГРАФ, ВИ ДІЗНАЄТЕСЬ:
- що таке особистий, публічний і громадський простір;
- коли і як вони виникають;
- чому вони важливі для розвитку сучасної людини й суспільства.
ПРИГАДАЙТЕ
- 1. Що таке історія?
- 2. Яку роль відіграє суспільство в житті людини?
- 3. Що впливає на розвиток особистості?
1. Особистий простір.
• Чому особистий простір важливий для людини?
Особистим простором називають невелику область, яка оточує ваше тіло та нібито є його продовженням. Ця зона має умовні межі. Ви можете виміряти ваш особистий простір, якщо розставите руки або витягнете їх перед собою. Простір між тілом і рукою є вашим особистим простором.
Словник
Особистий простір — умовна область навколо людини, яку вона вважає своєю та захищає від зовнішнього вторгнення.
У кожного з вас час від часу виникає бажання побути наодинці та відчути себе господарем своїх думок і свого часу.
До поняття особистого простору людини належать: почуття, тіло, емоції, думки, дії. Також є окремі речі особистого матеріального простору — зубна щітка, улюблена чашка, білизна, іграшки, речі пов’язані з хобі, власна кімната тощо. Чим ширше межі особистого матеріального простору, тим більш захищеною від зовнішнього світу почувається людина. Наприклад, у чужій квартирі людина від напруження швидко втомлюється, а у своїй домівці їй комфортно. Крім того, до особистого простору відносять місця, де людина може побути на самоті й набратися сил.
Умовна лінія особистого простору
Цікаво знати
Вчені виділяють психологічний особистий простір. Його наявність можна зрозуміти, наприклад, якщо людині ставлять запитання особистого характеру, що викликають дискомфорт. Особливо прикро буває, якщо на внутрішній світ посягають близькі.
З особистим простором також пов’язаний особистий час — час, який можна присвятити тільки собі, а не займатися справами. Це час, коли людина може залишитися наодинці зі своїми думками й почуттями, зайнятися хобі.
Кожна людина також має особистий інформаційний простір — право на таємницю.
Межа особистого простору в кожної людини своя. Вона залежить від низки чинників — типу стосунків з іншими людьми, статі, віку, особливостей і культурних традицій, які склалися в оточенні, тощо.
Цікаво знати
Вчений Едвард Голл розділив простір навколо кожної людини на чотири зони різного розміру. До цих зон допускаються інші люди залежно від близькості стосунків:
- 1) інтимна зона — до неї можуть увійти лише близькі (сім'я, найближчі друзі);
- 2) особиста зона — для друзів і близьких знайомих;
- 3) соціальна зона — охоплює повсякденні соціальні взаємодії з новими знайомими або незнайомими людьми;
- 4) публічна зона — доступна майже для всіх.
Особистий простір
Незалежно від розміру особистого простору людини та допустимої відстані для близьких або незнайомих людей порушення особистих меж спричиняє дискомфорт, роздратування, посилює відчуття небезпеки.
• Вам доводилося відчувати дискомфорт, коли незнайома людина перебувала надто близько до вас? А коли хтось із рідних обіймає вас або тримає за руку, у вас виникають інші відчуття?
Зіткнутися з порушенням особистого простору можна майже в будь-якому громадському місці: у супермаркеті, коли хтось стає поряд із вами в черзі; у транспорті, коли хтось штовхає вас, торкається руки тощо; на вулиці, коли хтось заважає пройти, тощо.
Збереження особистого простору — це реальна потреба кожної людини.
Матеріальне втілення особистого простору
• Розгляньте фотографію. Чи змогла зображена людина захистити свій особистий простір за допомогою такого обмежувального кола?
Як захистити свої межі? Що робити, якщо хтось порушує їх? Небажану поведінку іншої людини щодо вас потрібно зупиняти одразу, не чекаючи, поки людина сама зрозуміє, що її дії неприйнятні. Не можна терпіти грубого втручання в особистий простір.
Вчені вважають, що відчуття особистого простору в людини починає формуватися у віці трьох-чотирьох років і зміцнюється вже в підлітковому віці
Дотримуватися норм культури й відстоювати свої межі потрібно твердо, але не забуваючи про ввічливість. При цьому слід поважати інтереси й цінності інших, адже кожна людина, так само як і ви, має особистий простір.
2. Поняття громадського простору.
• Яку роль відіграє громадський простір у місті?
У сучасному світі більшість населення проживає в містах. Розвиток цивілізації зараз найбільше залежить від розбудови міського життя — публічного простору. Фактично він є показником якості життя в місті.
Коли ми живемо або буваємо в місті, подорожуємо різними країнами, то перше, що впадає в око, — як влаштоване те або інше місто, чи приємне воно для нас, чи почуваємо ми себе тут у безпеці. Таке враження справляють місця, які мають назву громадський простір.
Словник
Публічний простір — будівлі, вулиці, площі, парки тощо, які відображають міське життя в усіх його різновидах.
Громадський простір — простір, пов'язаний із певними типами громадської діяльності, такими як спілкування, дозвілля; простір, що створює умови для прогулянок і відпочинку, творчості й освіти, громадської активності, є місцем висловлення власної позиції тощо.
Громадський простір — це частина міста, яка перебуває в спільному безкоштовному користуванні всіх людей. Тобто супермаркет, ресторан та інші комерційні території не є громадським простором лише з тієї причини, що ви не можете собі дозволити просто прийти та посидіти, нічого не замовивши (не купивши), активно висловити свою громадянську позицію. Проте деякі комерційні установи спеціально влаштовують місця громадського простору, щоб привернути до себе більше людей. Громадський простір створює культурний осередок і неповторну атмосферу міста, яка приваблює не лише місцевих жителів, але й туристів.
Пересувні вуличні меблі дають можливість людям власноруч формувати їхній простір
Іспанські сходи — приклад традиційного публічного простору. Рим (Італія)
«По газонах ходити дозволяється!». Будапешт (Угорщина)
«Куток оратора» в Гайд-парку. Лондон (Велика Британія), 1970-ті рр.
Газон біля бібліотеки як невід'ємна частина громадського простору. Мельбурн (Австралія)
Індивідуальні місця для сидіння на площі. Будапешт (Угорщина)
Фонтан у Києві біля станції метро «Арсенальна»
Слід зазначити, що в наш час не тільки міста мають громадський простір, але й деякі села, громада яких облаштувала такі місця (площі, парки тощо).
Організація громадського простору
3. Ознаки громадського простору.
• За якими ознаками можна визначити, де в місті (селі) громадський простір?
На перший погляд здається, що будь-який міський простір можна назвати громадським (вулиця, парк, площа тощо). Проте громадський простір має поєднувати сукупність ознак:
- бути доступним для всіх;
- надавати можливість для спілкування, ігор тощо;
- бути безкоштовним (за перебування в місцях громадського простору та користування ним не потрібно платити);
- бути захищеним від транспортного руху, міського галасу, забруднень;
- бути безпечним, тобто охороняти від злочинності, добре освітленим;
- не має містити значних вертикальних перешкод: бордюрів, сходинок тощо (це робить простір зручним для людей із фізичними обмеженнями);
- мати можливість для прояву творчості (виступи на вулиці музичних та акторських колективів тощо);
- бути комфортним — обладнаним місцями для сидіння, безкоштовними громадськими санвузлами; забезпечувати можливість перебувати там за будь-якої погоди;
- ураховувати інтереси людей різного віку, статусу, бажано, щоб цей простір відображав місцеву культуру та історію;
- надавати більше свободи (можливість ходити й сидіти на трав’яних покриттях та газонах, активно висловлювати свої думки тощо).
Зверніть увагу
Громадський простір залежно від його призначення може вирішувати різні завдання:
- задовольняє потреби в різних сферах громадського життя людей;
- створює зручні умови перебування, щоб людина почувала себе важливою;
- створює комфортні умови для тимчасового перебування, відпочинку на тривалому шляху переміщення;
- є місцем, де зосереджені історичні або культурні пам'ятки, які важливі для громади, держави.
4. Історія появи громадського простору.
• Що зумовило появу громадського простору?
Громадський простір — це не сучасна тенденція. Він існував ще за часів Стародавньої Греції.
Історично склалося, що громадський простір був невід’ємною складовою міського способу життя, де громадяни брали активну участь. У грецьких містах роль громадського простору виконувала центральна площа — агора. Вона була місцем для спілкування та взаємодії людей. Легендарний давньогрецький поет Гомер, який започаткував європейську літературу, вважав агору однією із головних складових ідеального міста.
Агора в Афінах. Сучасна реконструкція
Існував громадський простір і в Стародавньому Римі, де бурхливо розвивалося громадське життя.
У державах, де панувала влада однієї особи, місць, які можна було назвати громадським простором, не існувало. Парками, садами могли користуватися лише правитель і його наближені.
У Середні віки й Ранній Новий час у європейських державах лише завдяки наявності в містах прав самоврядування існував невеликий простір, який можна було назвати громадським, — це площа біля ратуші або собору.
Словник
Агора (у перекладі з давньогрецької — місце зборів, площа) — ринкова площа й місце для народних зборів у давньогрецьких містах, осередок суспільного життя. Навколо агори розташовувалися храми, державні установи, майстерні й крамниці.
Ратуша — будівля, у якій розташовується міська влада.
Давньогрецький поет Гомер. Бюст у Музеї копій класичної скульптури. Мюнхен (Німеччина)
Тільки у XVIII ст. у деяких державах Європи почали облаштовувати громадський простір для широких верств суспільства.
Площа Рима. Сучасна реконструкція
Цікаво знати
Історія перших скверів столиці Великої Британії Лондона є прикладом того, як загальнодоступний безкоштовний простір може приносити значні прибутки.
У 1775 р. англієць Френсіс Рассел на території, що належала його родині, облаштував сквер. Велика зелена зона в міському середовищі виявилася настільки популярною, що в околицях скверу миттєво зросли ціни на житло.
Пізніше Ф. Рассел створив поряд ще одне місце громадського простору, яке отримало назву Рассел-сквер. Навколо нього згодом розмістилися готелі, ресторани та інші громадські будівлі.
Так було започатковано традицію заснування скверів у Лондоні. Район Блумсбері, у якому розташовано безліч скверів, що виникли на межі XVIII і XIX ст., досі залишається одним із найбільш престижних і комфортних для життя районів міста.
Рассел-сквер. Лондон (Велика Британія)
Цікаво знати
Україна має давні традиції громадського простору. Ще за часів існування Русі на центральних площах міст зосереджувалося громадське життя. Тоді панував звичай проведення віча — вирішення важливих справ на народних зборах.
Пізніше громадський простір залишався в тих містах, що мали самоврядування. Тільки приблизно з XVIII ст. громадський простір став невід'ємною частиною міст на землях сучасної України.
Віче на площі давнього Києва. Сучасний малюнок
Площа Ринок у Львові як приклад громадського простору: 1) у минулому; 2) сучасний вигляд
Чи погоджуєтесь ви з тим, що...
• Кожна людина має свій особистий простір. Він забезпечує комфортні стосунки між людьми.
• Із розвитком світу почав формуватися публічний простір та його невід'ємна частина — громадський простір.
• Громадський простір охоплює сфери життя людини, які пов'язані зі спілкуванням, дозвіллям, творчістю, освітою, громадською активністю.
Запитання і завдання
1. Що таке особистий простір людини? Чому він важливий для людини?
2. Яку відстань між людьми можна вважати припустимою та безпечною, а яка є неприйнятною? Що впливає на межі особистого простору?
3. Робота в групах. Обговоріть і сформулюйте правила, як захистити свої межі та як поважати особистий простір іншої людини.
4. Що означає поняття «громадський простір»? Із якими сферами життя суспільства він пов'язаний?
5. Про що свідчить збільшення місць громадського простору в населеному пункті?
6. Колективне обговорення. Чи є у вашому місті (селі) простір, який можна вважати громадським? Як ви це визначили?
7. Оберіть одне з місць громадського простору та охарактеризуйте його відповідно до його ознак.
8. Поміркуйте, як забезпечити доступність громадського простору для осіб з інвалідністю й маломобільних груп населення.
9. Скористайтеся додатковими джерелами та простежте етапи історичного розвитку громадського простору в містах на території України.
10. Робота в парах. Розподіліть обов'язки та підготуйте навчальний проект щодо облаштування одного з місць громадського простору. За необхідності зверніться по допомогу до вчителя/вчительки.
Коментарі (0)