Войти
Закрыть

Історія України в пам’ятках і пам’ятниках

5 Клас , Вступ до історії та громадянської освіти 5 клас Власов, Гирич 2022

 

§ 22. Історія України в пам’ятках і пам’ятниках

Міркуємо

Роздивіться фотографії та прочитайте коментарі до них. Коли було створено книгу, сторінки якої зображено на фото? Пам’ять про яку епоху вона береже? На честь кого споруджено пам’ятник, який бачите на ілюстрації? Що знаєте про цих діячів? Як пов’язані поняття «пам’ятка», «пам’ятник», «пам’ять»?

Аркуш із заставкою та мініатюра з Остромирового Євангелія. 1056-1057 рр.

Пам’ятник Кирилу та Мефодію в Мукачевому

Читаємо

Дайте відповіді на запитання до тексту.

Однією з найвідоміших пам’яток України княжих часів є Софійський собор у Києві. Собор святої Софії збудовано в часи розквіту держави з центром у Києві. Володарював тоді син Володимира Святославовича князь Ярослав. Він залишився в пам’яті нащадків миролюбним, розважливим і тихим князем, який до книжок виявляв завзяття, часто читаючи їх і вдень і вночі, за що й був пошанований іменням Мудрий. Про історію храму довідуємося з літопису «Повість минулих літ», де під 1037 р. є запис: «Заложив Ярослав город - великий Київ, а в города сього ворота є Золоті. Заложив він також церкву святої Софії, премудрості Божої».

Софійський собор був найвеличнішою спорудою Києва часів Ярослава Мудрого. Споруджену з каменю церкву увінчували 13 бань, оточували з трьох боків два ряди відкритих галерей. Із заходу до собору було прибудовано дві башти з широкими гвинтовими сходами на другий поверх храму. Собор був однією з найбільших будівель свого часу. Загальна ширина храму - 54,6 м, довжина - 41,7 м, заввишки він сягав 28,6 м.

Грандіозні розміри пояснюються тим, що Софійський собор споруджували як головний храм держави. У ньому мали відбуватися не лише богослужіння, а й найурочистіші державні церемонії: сходження на великокнязівський престол, посвячення в митрополити, проведення церковних соборів, зустрічі чужоземних послів тощо. Собор був осередком літописання, тут створено першу бібліотеку.

Внутрішній вигляд Софійського собору

Упродовж своєї історії собор пережив кілька пограбувань, пожежі, багаторічні запустіння, ремонти й перебудови. Унаслідок перебудов XVII—XVIII ст. храм змінився ззовні. Над давніми одноярусними галереями надбудували другі поверхи, а галереї перетворили на закриті приміщення. Над собором звели шість нових бань, і їх стало дев’ятнадцять. Баням надали грушоподібної форми. Фасади потинькували й побілили, бані позолотили. Внутрішнє опорядження собору лишилося майже без змін. Саме таким зберігся він донині.

Архітектура - (від грецького «будівничий») мистецтво будівництва споруд.

Софійський собор належить до складу Національного заповідника «Софія Київська». Він є одним з найбільших музейних закладів України. Славетну пам’ятку архітектури внесено до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, що свідчить про її цінність для всього людства.

Робота в парах

Про яку пам’ятку довідалися? • Коли й за чийого князювання її було споруджено? • Які елементи в будівлі найбільше вражають?

Досліджуємо

Роздивіться ілюстрації. Знайдіть 5-7 відмінностей між сучасним виглядом собору та його реконструкцією. • Якими словами-прикметниками можете описати зображену споруду? • Як ви думаєте, яке враження справляв собор на наших предків? • Поміркуйте про те, що повинні були знати й уміти давні будівничі, щоб спорудити Софію Київську. Де вони могли здобути цей досвід? • Розкажіть про Софійський собор як про пам’ятку архітектури, скориставшись порадами.

Софійський собор у Києві. Сучасний вигляд та реконструкція вигляду будівлі XI ст.

Як характеризувати пам’ятку архітектури

• Коли, ким, за яких обставин було збудовано архітектурну пам’ятку?

• Як склалася доля історичної пам’ятки (чи збереглася вона неушкодженою, чи реставрована, чи цілком відновлена; яку роль відігравала пам’ятка в історії (яке її призначення); як охороняється сьогодні)?

• Який вигляд пам’ятки ззовні та всередині?

• Що вразило в пам’ятці найбільше?

Читаємо

Дайте відповіді на запитання до тексту.

Для увічнення пам’яті про видатних людей та важливі події споруджують пам’ятники - скульптурні групи, статуї, бюсти, колони, обеліски тощо. Визначні пам’ятники належать до культурного надбання людства, оскільки є мистецькими творами.

Засобом збереження пам’яті про історичні події чи видатних постатей є меморіальні дошки. Слово «меморіальний» походить від латинського пам’ятний. Так називають металеві, мармурові, гранітні плити з написом (інколи із зображенням), які встановлюють на стінах будівель, де жила або працювала знаменита особа або в яких чи біля яких відбувала я важлива подія.

Робота в парах

Позначте в тексті слова, про значення яких довідалися. • До яких різновидів належать зображені на малюнку пам’ятники?

Робота в групах

Роздивіться ілюстрації. Чи доводилося вам бувати біля цих пам’ятників? Який з них вам найбільше подобається? Чим саме? • Як ви думаєте, чи може пам’ятник бути пам’яткою? Відповідь обґрунтуйте.

Пам’ятник князеві Володимиру Святославовичу в Києві. Архітектор О. Тон. Споруджено в 1853 р.

Пам’ятник Лесі Українці в Білгороді-Дністровському на Одещині. Скульптор В. Федьків. Споруджено в 2012 р.

Пам’ятник Богданові Хмельницькому в Києві. Скульптор М. Микешин. Споруджено в 1888 р.

ПІЗНАЙКАМ

Перейшовши за посиланням https://cutt.ly/eOh6QYM або кодом, поділіться в загальному колі враженнями про внутрішнє опорядкування Софійського собору.

ЧИТАЙЛИКАМ

Перейшовши за посиланням https://cutt.ly/DIFsL5l або кодом, прочитайте довідку та історичне оповідання про славетну пам’ятку України - Пересопницьке Євангеліє.

Порівняйте інформацію текстів із відеосюжетом (щоб переглянути його, перейдіть за посилання https://cutt.ly/BIFdf8E або кодом) та поділіться враженнями в загальному колі. Яку роль у долі пам’ятки відіграв гетьман Іван Мазепа?

ІСТОРИЧНА ГРА

Проведіть вікторину «Упізнай пам’ятку». Погортайте опрацьовані сторінки підручника та, переглянувши ілюстрації, оберіть речове історичне джерело, яке справило на вас найбільше враження. Підготуйте усну характеристику цього джерела 1-2 реченнями, вказавши в ній: 1) про який період історії України свідчить; 2) для чого слугувала ця річ (не називаючи саму пам’ятку); 3) як і коли її було знайдено. Ставте по одному питанню для кожної команди. Переможцем стане та команда, яка визначила за коротким описом найбільше речових пам’яток.

Рефлексія

Яка інформація на уроці видалася вам найцікавішою? Про що хотіли б дізнатися докладніше?

Оцініть себе

Дайте відповіді на запитання, винесені на початок уроку.

Перейдіть за посиланням https://cutt.ly/XUB7Yez або кодом та виконайте завдання онлайн, щоб перевірити, як засвоїли матеріал параграфа. За потреби, поверніться до тих його частин, які варто опрацювати ретельніше.

Домашнє завдання

Оберіть одну з пам’яток вашого рідного краю. Складіть текст для меморіальної дошки, що інформуватиме гостей вашого міста (села) про цю пам’ятку.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду