Під високочолим небом, або Україна незалежна
- 17-11-2022, 21:31
- 416
5 Клас , Вступ до історії 5 клас Власов 2018
§ 18 ПІД ВИСОКОЧОЛИМ НЕБОМ, або УКРАЇНА НЕЗАЛЕЖНА
Роздивіться фотографії. Чи знаєте, коли в Україні святкують День Незалежності? Як відзначають це свято у вашому місті (селі)? З якими державними символами України пов’язали свою святкову ходу громадяни на знімках? Що вони хотіли цим засвідчити? Складіть речення для смс-привітання з нагоди святкування Дня Незалежності.
Святкування Дня Незалежності в Одесі та Луцьку.
1. Коли Україна стала незалежною?
Ви вже знаєте, унаслідок яких подій українські землі опинилися у складі СРСР. Разом з іншими народами українці розбудували міста й великі промислові підприємства, витримали на своїх плечах тягар Другої світової війни, та не полишили надії на утвердження власної держави. Наприкінці 1950-х — на початку 1960-х років постало нове покоління борців за волю України — шістдесятники.
За щире вболівання за долю народу, його мову й культуру шістдесятники наразилися на переслідування та цькування. Наприклад, поет Василь Стус із 47-ми років життя 13 провів у радянських слідчих ізоляторах, карцерах, камерах-одиночках, мордовських таборах, на Колимі, на каторжній роботі в шахті. Партійні можновладці були байдужі до потреб людей, не дбали вони й про природу — однією з найтрагічніших подій історії України того періоду є катастрофа на Чорнобильській атомній станції. У 1970—1980-ті роки криза охопила всі сфери життя, і, зрештою, СРСР припинив своє існування.
24 серпня 1991 р. було ухвалено Акт проголошення незалежності України. Саме цей день святкуємо як День Незалежності. А 1 грудня 1991 р. документ отримав всенародну підтримку: під час референдуму за нього висловилося понад 90 відсотків населення, яке взяло участь в опитуванні.
Референдум — всенародне опитування способом голосування з найважливіших питань державного життя.
Ставши незалежною державою, Україна зобов’язалася подолати чимало труднощів, успадкованих від попередніх часів. Це й порушення прав та свобод людей, і незаможність більшості населення, і відставання від інших країн у розвитку господарства та науки. За недовгий час було створено нову систему державного управління, власні Збройні сили, органи безпеки й правопорядку. У вересні 1996 р. в Україні в обіг було запроваджену власну національну валюту — гривню. Від червня 2017 р. між Україною та Євросоюзом запрацював безвізовий режим. Щоб це стало можливим, Україні довелося впродовж трьох років істотно реформувати своє законодавство, наблизивши його до стандартів Євросоюзу.
Український поет-шістдесятник Василь Стус (1938—1985).
Мітинг під Верховною Радою. 24 серпня 1991 р.
Монумент Незалежності.
Тріумфальна колона в Києві, встановлена у 2001 р. в центрі майдану Незалежності на честь десятиріччя незалежності України. Колону увінчує фігура жінки в українському національному костюмі з калиновою гілкою в руках.
Щоб перевірити, чи добре ви орієнтуєтеся в подіях сучасної України, проведіть гру «Я знаю 5...». Для цього називайте по черзі по 5 слів за темами: «Події», «Імена», «Рекорди», «Досягнення», «Цікаві факти» тощо.
2. Що таке Конституція України? Коли її було ухвалено?
Проголошенням незалежності в 1991 р. розпочалася розбудова демократичної української держави. Про те, якою має стати в майбутньому Україна, ідеться в Основному Законі нашої держави — Конституції. Слово конституція походить з латини, де воно означає впорядкування, встановлення. Конституція визначає державний устрій та взаємовідносини громадян і держави. Свої конституції нині мають більшість держав світу. Конституцію України було ухвалено 28 червня 1996 р. Цей день проголошено державним святом.
За Конституцією України найвищою цінністю в державі визнано людину. Саме тому держава повинна захищати життя своїх громадян. Кожен має право на недоторканність житла, на таємницю листування, телефонних розмов. Не можна втручатися в особисте життя людини, перешкоджати їй подорожувати, висловлювати свою думку, відвідувати церкву. Усе це — особисті права громадян України. А ще Конституція проголошує право брати участь в управлінні державою: обирати й бути обраним на державні посади, бути членом будь-якої партії, об’єднання, організовувати збори, мітинги, демонстрації. Кожна людина має право на працю й відпочинок, на житло й охорону здоров’я, на безпечне для життя довкілля.
За Конституцією України главою держави є Президент. Закони ухвалює Верховна Рада — єдиний, законодавчий орган. Утілює закони в життя Уряд України, або Кабінет Міністрів. Уряд України відповідальний перед Президентом та Верховною Радою, керується Конституцією України та іншими законами нашої держави. Найвищий судовий орган — Верховний Суд. Він забезпечує однакове застосування законів усіма судами в державі.
Будинок Верховної Ради України.
Сформулюйте за текстом 4—5 запитань, які починаються словами Що? Хто? Де? Як? Коли?, і 1 запитання — Чому?, по черзі дайте відповіді на них.
Правами людини називають її можливості робити те, що вона хоче і що не заборонено законом і не завдає шкоди іншим людям. В основі прав людини лежить поняття свободи. До основних прав людини належать рівність усіх людей перед законом, право на життя і тілесну недоторканність, повага людської гідності, свобода від довільного, незаконного арешту або затримання, свобода віри і совісті тощо.
Інтеграція — поєднання будь-яких елементів у одне ціле. В історичній науці слово вживають для позначення зближення, об’єднання певних територій, держав, елементів господарського чи суспільного життя тощо.
3. Яка подія увійшла в історію як Революція Гідності?
Закріплені в Конституції України положення визначають життя в державі і стосуються як влади, так і громадян. Тож коли представники влади у 2013 р. вирішили, не спитавши в громадян, відмовитися від курсу на європейську інтеграцію, громадяни вийшли на протести. Акцію, що проходила на майдані Незалежності в Києві (і на центральних площах інших українських міст), називали Євромайданом, оскільки учасники, здебільшого молодь, студенти, віддавали свої голоси за інтеграцію України в Європу. Коли ж, знехтувавши конституційним положенням про найвищу цінність у державі людини, влада застосувала силу проти мирної акції студентів, протести стали масовими.
Євромайдан у Києві.
1 грудня 2013 р. на вулиці Києва вийшло кілька сотень тисяч людей, обурених побиттям студентів, що й поклало початок подіям, які увійшли в історію України як Революція Гідності. Протести, що переросли в протистояння, тривали до 22 лютого 2014 р.
Поняття гідність витлумачують як усвідомлення людиною своєї цінності через почуття власного благородства, скромності, відповідальності, повагу з боку інших. Кожна людина сама визначає, що є гідним або негідним її. Проте у відносинах людини і держави людська гідність — це визнання за кожним його цінності як людини взагалі.
Відлік жертв розпочався 22 січня 2014 р., у День соборності України, коли снайпери «Беркуту» застрелили на вулиці Грушевського в Києві трьох активістів Євромайдану. Загалом на центральних вулицях Києва загинуло 107 протестувальників, пізніше названих Небесною Сотнею.
У назві «Небесна Сотня» слово «сотня» вжите в значенні, відомому від княжих та козацьких часів, коли ним позначали військову одиницю. Зокрема, у козацькому війську із сотень складався полк, сотню очолював сотник. Під час Революції Гідності протестувальники на майдані Незалежності гуртувалися в сотні за територіальною ознакою (Львівська сотня) або за діяльністю (Медична сотня).
Головним місцем ушанування пам’яті загиблих під час Революції Гідності є майдан Незалежності та вулиця Інститутська (частину вулиці Інститутської перейменовано на Алею Героїв Небесної Сотні), де планують спорудити меморіал пам’яті Героїв Небесної Сотні. Меморіал закладено до другої річниці Революції Гідності — встановлено стенди з фотографіями загиблих.
Меморіал пам’яті Героїв Небесної Сотні.
Історію сучасної України творить кожен з нас. У яких галузях господарства, науки, освіти працюють ваші рідні? Про яку професію мрієте ви? Яким уявляєте майбутнє нашої держави?
ОЦІНІТЬ СЕБЕ
1—2. Складіть стислу розповідь про сучасну Україну за планом:
1) Коли наша держава здобула незалежність? За яких подій це відбулося?
2) Коли було ухвалено Конституцію України? Які найвищі органи влади в нашій державі?
3) Про які права та обов’язки громадян ідеться в Конституції України?
3. Накресліть лінію часу, позначте потрібні дати та розв’яжіть хронологічну задачу. Скільки минуло років між прийняттям Верховною Радою Акта проголошення незалежності України та ухваленням Конституції України? Яку річницю незалежності України святкуватимемо цього року?
4. Скориставшись картою на с. 38, дайте відповіді: 1) На які адміністративно-територіальні одиниці поділено Україну? Які з них мають найбільшу територію? 2) Якими областями протікає Дніпро? 3) З якими державами межує Україна?
Підготуйте відповідь на запитання.
1. Які державні свята пов’язані з подіями 20 ст.? Підготуйтесь до стислої розповіді про ті події.
2. Хто з видатних діячів, наших сучасників, своїми здобутками прославляє Україну?
Коментарі (0)