Людина в суспільстві
- 17-11-2022, 22:50
- 521
5 Клас , Вступ до історії та громадянської освіти 5 клас Власов, Гирич 2022
§ 27. Людина в суспільстві
Міркуємо
Роздивіться реконструкцію трипільського поселення. Що привертає увагу в його забудові? Поміркуйте, що вплинуло на виникнення таких поселень
Реконструкція трипільського поселення
Реконструкція трипільського житла в Державному історико-культурному заповіднику «Трипільська культура» на Черкащині
Читаємо
Дайте відповіді на запитання до тексту.
Становлення людини відбувалося у взаємодії з природою, адже існувало безліч природних небезпек, які треба було долати. Виживання залежало від уміння людей об’єднатися, налагодити життя в гурті. Ці перші об’єднання називають первісним людським стадом. Згодом, з розвитком знань і вмінь людей, набуттям ними досвіду співжиття, формувалися нові спільноти - родові громади. Це були групи з 25-40 родичів, які проживали разом і спільно розпоряджалися здобиччю та майном. Достеменно невідомо, за якими правилами жили перші спільноти, утім учені припускають, що їхнє життя було пов’язане з полюванням, рибальством, підтриманням домашнього господарства, піклуванням про дітей, приготуванням їжі тощо. Керували общинами досвідчені члени роду - старійшини.
З часом, вдосконалюючи знаряддя праці, люди навчилися обробляти землю, а приручивши тварин - займатися скотарством. Життя людей змінювалося: складнішими ставали відносини всередині громади, деякі сім’ї почали жити й господарювати окремо. На одній території сусідили сім’ї, які могли бути або й не бути родичами. Так виникли територіальні (сусідські) громади. Саме тоді, на думку вчених, для окремої людини зростає значення її сім’ї. Прикметно, що назви спорідненості та свояцтва (батько, матір, брат, син, дочка, сестра та ін.) належать до найдавніших у кожній мові і є спорідненими для різних сучасних мов.
Хоча людей і поєднувало життя в громаді, з часом між ними виникала майнова нерівність. Люди почали ворогувати за землі, пасовиська, корисні копалини. Задля захисту своїх володінь громади поступово гуртувалися в племена, а ті своєю чергою за спільністю мови, території та способу життя об’єднувалися в племінні союзи. Плем’я мало свій центр - укріплене поселення, де проводили збори, на яких вирішували важливі питання життя племені, жили старійшини та вождь, наділені владою. Згодом такі центри ставали укріпленими поселеннями - городищами, а ті з часом перетворилися на міста. Подальше зміцнення племінних союзів призвело до появи держави.
Держава - форма організації суспільства (людських спільнот) на певній території, визначеній кордонами, має сформовану владу (апарат управління) і керується одним правом (тобто обов’язковими для всіх правилами поведінки).
Рівень розвитку людського суспільства, за якого постають міста, винаходять писемність, з’являється держава, в історії називають цивілізацією.
Робота в парах
Чому шлях від первісних громад до появи держави має характер припущення? На підставі тексту розкажіть про історію понять «рід», «сім’я», «держава».
Робота в парах
Дайте відповіді на запитання до тексту.
Слово «суспільство» означає «спільнота людей». Ми живемо серед людей, тобто в суспільстві. Це виявляється у взаєминах з іншими людьми. З одними людьми ми пов’язані родиною, з іншими - спільними справами (наприклад, навчанням у школі, заняттями спортом, спільними інтересами). З багатьма людьми ми пов’язані місцем проживання (місто чи село, певний регіон), належністю до одного народу. Тож наші взаємини ґрунтуються на зв’язках, які пов’язують нас з іншими членами суспільства. Як ви знаєте з уроків етики, ці взаємини мають ґрунтуватися на повазі до кожної особистості, до її індивідуальності. Спільноти, учасниками яких є знайомі одне одному люди, які безпосередньо спілкуються, називають малими групами. Малою групою є, наприклад, сім’я або шкільний клас. Водночас кожна людина належить і до більших спільнот, об’єднаних за певною ознакою - приміром, за віком, місцем проживання, професією тощо. Такі групи називають великими. Особливості життя соціальних груп у різні історичні періоди досліджують історики.
Особистість - конкретна людина з погляду її культури, особливостей характеру, поведінки тощо.
Індивідуальність - це те, що є в кожному з нас особливого, неповторного.
Тож суспільство на певній території існує як сукупність малих і великих груп, члени яких пов’язані між собою численними зв’язками. На певному етапі розвитку людського суспільства виникає держава як спосіб організації суспільного життя.
Держави не були однаковими впродовж історії. Проте за всім розмаїттям простежуються риси, за якими їх можна порівнювати. Держави, найвища влада в яких належить верховному правителю - королю, князеві, хану, цареві, називають монархіями. Володар-монарх отримує і передає владу у спадок. По-іншому облаштовані держави, які називають республіками, - у них народ обирає найповноважніших осіб на певний час. На підставі можливостей людей впливати на формування влади одні держави називають демократіями (від грецького слова «народовладдя»), а інші - деспотіями (з грецької «господар дому»).
Робота в парах
Що таке суспільство? У чому виявляється належність людини до суспільства? На підставі яких ознак ми пов’язані з іншими людьми у суспільстві? Наведіть приклади малих і великих соціальних груп.
Робота в групах
Оберіть одну з картин та складіть за нею розповідь, використовуючи слова родина, рід, громада, суспільство, держава. Що довідалися з творів митця про суспільство XVI ст.? Які деталі дають підстави для висновку, що воно відрізнялося від сучасного?
Дитячі ігри. Художник П. Брейгель Старший. 1560 р.
Селянське весілля. Художник П. Брейгель Старший. 1567 р.
Досліджуємо
Обговоріть у парах, членами яких груп ви є. Наведіть приклади малих та великих груп, до яких ви належите. Укладіть схему «Мої соціальні зв’язки», вписавши над стрілочками групи, до яких ви можете себе віднести. Порівняйте свою схему зі схемами ваших однокласників та однокласниць. Що означає вислів «розвивати соціальні зв’язки»?
Історію роду, родинні зв’язки між членами сім’ї схематично показують у родинному, або генеалогічному, дереві. Щоб створити родинне дерево, потрібно довідатися про найближчих родичів своїх батьків (як звати їхніх батьків, братів та сестер, роки їх життя чи дати народження, імена їхніх дітей та ін.). Добре мати фотографії цих родичів. Генеалогія (від грецького слова «родовід») - спеціальна історична наука, що вивчає походження та родинні зв’язки людей, історію окремих сімей.
Робота в парах
Скориставшись поданим зразком, намалюйте родинне дерево в зошиті та спробуйте заповнити віконечка (якщо якось інформації вам бракує, завершіть роботу вдома, розпитавши дорослих).
ІСТОРИЧНА ГРА
Розгадайте ребус. Позмагайтеся, яка з команд складе впродовж 2 хвилин із зашифрованим словом більше речень.
ЧИТАЙЛИКАМ
Перейшовши за посиланням https://cutt.ly/jOOzPAr або кодом, прочитайте листи Лесі Українки до рідних. Поділіться в загальному колі враженнями про взаємини в родині видатної української поетеси.
Рефлексія
Скориставшись уявним мікрофоном, завершіть речення.
На сьогоднішньому уроці я довідався / довідалася..., навчився / навчилася..., замислився / замислилася про...
Оцініть себе
Дайте відповіді на запитання, винесені на початок уроку.
Перейдіть за посиланням https://cutt.ly/nUB5ojx або кодом та виконайте завдання онлайн, щоб перевірити, як засвоїли матеріал параграфа. За потреби, поверніться до тих його частин, які варто опрацювати ретельніше.
Домашнє завдання
Завершіть укладати родинне дерево. Напишіть розповідь про те, що довідалися про історію своєї родини, виклавши відомості в есе «Цікаві факти про мою родину» (порадьтеся зі своїми близькими з приводу такої інформації, адже оприлюднювати її можна лише за згодою).
Коментарі (0)