Яке значення родини в житті людини?
- 19-11-2022, 20:04
- 675
5 Клас , Вступ до історії та громадянської освіти 5 клас Бакка, Желіба 2022
§ 4. Яке значення родини в житті людини?
Ключові поняття: сім’я, родина, соціалізація, особистий простір, правила, традиція.
Прочитай прислів’я та приказки про родину. Про що говорили тобі ці прислів’я і приказки?
• Дерево тримається корінням, а людина — сім’єю.
• Дім зігріває не піч, а любов і злагода.
• Дружна сім’я не знає печалі.
• Сім’ї, де допомагають одне одному, біди не страшні.
• Без сім’ї і свого роду — немає нації, народу.
• Любов до Батьківщини починається з родини.
1. ЧОМУ ВАЖЛИВІ СІМ’Я ТА РОДИНА?
Сім’я, або родина — особи, які проживають разом, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права й обов’язки. Як правило, родина складається із чоловіка й жінки, власних або прийомних дітей та інших родичів. Сім’ї бувають різними, але головне, щоб у них було зручно й безпечно жити всім разом.
Думай
Розглянь малюнки. Які сім’ї на них зображені? Які ще бувають сім’ї?
Однією з важливих функцій сім’ї є народження дітей і продовження людського роду. Тут починається формування і виховання людини, тобто соціалізація — процес засвоєння людиною певних знань, норм і правил життя і поведінки, а також цінностей, що допомагають жити в суспільстві. Сімейні стосунки допомагають сформувати в дітей найкращі якості, такі як доброта, гідність, толерантність, ввічливість, повага, освіченість, виховується почуття любові до Батьківщини. З родинних стосунків починаються відносини із сусідами, суспільством, державою, і саме від родини, у насамперед, залежить, якими вони будуть.
«Селянська родина» (Тарас Шевченко, 1843 р.)
Родина, як і людина, не може повноцінно існувати одноосібно в ізоляції, вона потребує спілкування з іншими родинами та родичами. Родичі — особи, які перебувають у спорідненості. Родичі, що мають спільних предків, можуть бути схожими між собою зовнішньо, за характером, за стилем поведінки.
Думай
Розглянь репродукцію картини Т. Г. Шевченка. Опиши, що для тебе цікавого є на зображенні? Яку інформацію ти отримав/отримала із цієї картини? Чим відрізняється тогочасна родина від сучасної і що ти побачив/побачила спільного?
2. ЯК ПОБУДУВАТИ ДОБРІ ВЗАЄМОВІДНОСИНИ В СІМ’Ї?
Сім’ю можна вважати маленькою державою, адже кожна сім’я має свої традиції та цінності, місце проживання, правила, розподіляє права й обов’язки. Кожний член родини має право на довіру, турботу, підтримку, натхнення, повагу, співпрацю, задоволення своїх базових потреб. Кожна людина має право на свій особистий простір. Це та невелика область (часто її можна виміряти відстанню до пальців витягнутої руки), яку ми прагнемо зберігати тільки для себе. Для тебе це може бути місце чи кімната, де ти зберігаєш особисті речі, книжки, одяг. Це також можливість побути наодинці із собою та право недоторканності.
У сімейних взаємовідносинах важливо уникати конфліктів. Якщо ж такі виникли, то варто їх вирішувати миролюбним шляхом. Пам’ятай, що в сім’ї не може бути жодного насильства, воно заборонено законом.
Думай
- 1. Які почуття, емоції та потреби мають члени твоєї родини? Як ти допомагаєш їх задовольнити?
- 2. Чи відчуваєш ти негативні емоції, перебуваючи в родинному колі? Які способи опанування та реакції на них ти застосовуєш?
Родина має спільне майно та господарство, що поєднує харчування, покупки, облаштування житла, наповнення і розподіл сімейного бюджету. Кожний член родини має долучитися до спільного господарювання, мати свої обов’язки. До обов’язків у родині можна віднести приготування їжі, прибирання, догляд за іншими членами родини, організація дозвілля тощо.
Обов’язки важливо розподіляти разом, вони мають бути посильні. Добре, коли члени родини розуміють, хто що має зробити, і, залежно від вільного часу, допомагають одне одному. Це зміцнює родину.
Думай
- 1. Як господарює родина, зображена на світлині? Чим корисна така діяльність?
- 2. Обговори із сусідом чи сусідкою по парті, які у вас є обов’язки в родині. Чому важливо виконувати ці обов’язки? Поділися думками з класом.
Побудова взаємовідносин у сім’ї має відбуватися на договірних і рівноправних умовах. Родинні або сімейні відносини будують люди, які здатні домовлятися, контролювати свої емоції, проявляти внутрішню дисципліну та діяти за правилами.
Правило — вимога для виконання якихось умов усіма учасниками якої-небудь дії (спілкування, гри, діяльності). Сімейні правила — правила для сім’ї. Важливо, щоб ці правила обговорювалися всією родиною і приймалися спільно. Діти, незалежно від віку, теж є повноправними членами родини.
Думай
- 1. Які правила існують у твоїй родині? Чому вони важливі?
- 2. Роздивись постер. Запропонуй своє правило, яке б ти хотів/хотіла додати до записаних на ньому.
- 3. Вибери три правила із цього постера, які тобі найбільше подобаються. Поясни чому.
- 4. Поділися вдома своїми набутими знаннями про сім’ю. Якщо правил, які тобі подобаються, у твоїй родині не дотримуються, то запропонуй їх запровадили.
Гармонійні стосунки в родині дають змогу її членам разом насолоджуватися життям, переживати складні його моменти. Проте сімейні відносини не вибудовуються в усіх однаково. Вони можуть відрізнятися правилами, розподілом обов’язків, характером членів родини, світоглядними засадами. Люди самі обирають, як їм будувати своє спільне життя, як формувати правила та розподіл обов’язків.
3. ЯК СІМЕЙНІ ТРАДИЦІЇ ЗМІЦНЮЮТЬ РОДИНУ?
Кожна родина має своє місце не лише в суспільстві, а й в історії. Дослідити історію походження роду, скласти родовідне дерево, відшукати важливі факти життя сім’ї та її членів допомагає наука генеалогія. Досвід твого роду може вплинути на твоє виховання і становлення як особистості. Тому пам’ятай і шануй історію свого роду та його традиції.
Думай
- 1. Пригадай історію походження своєї родини, яку тобі розповідали батьки, бабусі й дідусі, інші родичі. Чим займалася твоя родина, чим вона відома?
- 2. Які відомі українські родини ти знаєш?
Традиція — елементи культури, що передаються від покоління до покоління і зберігаються протягом тривалого часу. До сімейних традицій належить святкування днів народжень, спільна вечеря, чаювання, читання, ігри, подорожі тощо. Сімейними традиціями можуть бути форми звертання одне до одного. Тобто це може бути щось просте, але важливе й особливе для родини, будь-які дії, яких вона дотримується. Традиції бувають не лише серйозними, а й веселими й кумедними. Вони можуть змінюватися. Сімейні традиції роблять життя цікавішим і затишнішим, а родину — міцнішою.
Думай
- 1. Яка сімейна традиція зображена на світлині? Чи є у твоїй родині схожа?
- 2. Які сімейні традиції є у твоїй родині? Навіщо вони потрібні?
- 3. Уяви ситуацію: до тебе звернувся твій одноліток, який не визначився, чи потрібні сімейні традиції. Він хоче почути твою думку щодо цього. Якою буде твоя відповідь і які ти наведеш йому аргументи?
Сімейні традиції згуртовують родину, роблять її дружною, особливою. Вони мають на меті посилювати спільні інтереси, творити спільні емоції для переживання, підвищувати радість від спільних результатів. Сімейні традиції підтримують зв’язки між поколіннями — таким чином продовжує формуватися історія роду.
Цікавинка
Герб Ваги
Герб — це символічний знак, емблема держави, міста, підприємства, роду або особи Герби та їхню історію вивчає геральдика.
Запитання та завдання
І. Розумію
- 1. Яку роль відіграє родина для дитини й суспільства?
- 2. Чому важливо дотримуватися права на особистий простір?
- 3. Які є способи співучасті в житті родини?
II. Дію
1. Прочитай уривок з пісні «Родина» на слова Вадима Крищенка.
Родина, родина — від батька до сина,
Від матері доні добро передам.
Родина, родина — це вся Україна
З глибоким корінням, з високим гіллям.
• Поясни, як ти розумієш вислів «родина — це вся Україна»?
2. Запропонуй три основні правила, які будуть сприяти покращенню взаємовідносин у сім’ї.
Групуйся
За допомогою членів своєї родини створи або відтвори, якщо він є, герб родини на аркуші.
За допомогою знаків і фігур герб відображає головні риси родини, показує цінності, які важливі для неї. У геральдиці не лише знаки, а й кольори мають значення. Символіку кольорів теж потрібно пояснювати.
Зробіть у класі виставку гербів, прикріпивши їх на на стіні чи десь в іншому місці. Розкажи про свій герб, послухай однокласників й однокласниць. Порівняйте, що в гербах спільне, а що — унікальне. Чому герби мають багато спільних рис?
Коментарі (0)