Українські землі на картах упродовж історії
- 18-11-2022, 18:25
- 594
5 Клас , Вступ до історії та громадянської освіти 5 клас Хлібовська, Крижановська 2022
§ 17. Українські землі на картах упродовж історії
Разом із Кліо пригадайте, як потрібно працювати з історичною картою. Сформулюйте правила роботи з історичною картою, скориставшись словами-підказками.
Слова-підказки: назва, легенда, умовні позначення, міста, кордони, території, битви, напрямки, кольори.
1. Україна на старовинних картах
Як люди, так і країни проживають етапи свого становлення. На формування особистості впливає спадковість, виховання, оточення. А на формування територій і кордонів країн — загальні історичні процеси такі як: Велике переселення народів, Великі географічні відкриття та індивідуальні: територія, на якій проживає народ, відносини з сусідами, особливості характеру народу.
На кожному етапі зростання України як країни по-різному нас називали сусіди: сарматами, росами, українцями. Стародавні карти є тим історичним джерелом, яке допомагає нам дізнатися про свою минувшину. Українські території від Дніпра на схід і на південь до Чорного й Азовського морів вперше були зображені на навігаційній морській карті Чорного моря, що була укладена італійським картографом Аньєзе Баттістою в середині XVI століття.
У XVII столітті французький інженер і картограф Гійом де Боплан створив «Загальну карту України». Карта охоплює практично всі території сучасної України. Гійом де Боплан першим представив нас європейцям з однойменною назвою «Україна».
- 1. Що впливає на формування територій та кордонів країн?
- 2. Які території України зображені на карті італійського картографа Аньєзе Баттіста?
- 3. Хто першим у XVII столітті створив «Загальну карту України»?
Барвограй ідей
Попрацюйте в парах. Скористайтеся програмою для розпізнавання фото на своєму смартфоні та з’ясуйте, які карти перед вами: їх назви, авторів, час створення.
2. Українські землі на історичних картах
24 серпня 1991 року на карті світу з’явилася країна Україна. Сотні років тривав процес формування кордонів і становлення державності, українцям вдалося розвинути і зберегти свою мову, історію, традиції й об’єднати українські землі в єдину державу. В сучасному світі встановлено принцип непорушності державних кордонів. Проте в 2014 році цілісність державних кордонів України порушили російські війська. Росія підступно захопила Крим і частину східних областей. Хоч її дії засудили більшість країн світу, та війна на Сході триває, українські воїни мужньо захищають свою країну.
Давайте повернемося в минуле й за допомогою історичних карт з’ясуємо, як зародилася й формувалася Українська держава. Першою державою, від якої веде родовід сучасна Україна, була Київська держава (Русь-Україна), кілька назв використовують для її позначення: Куявія, Русь, Русь-Україна, Київське князівство, з незмінною столицею в місті Києві. Естафету державності підхопила Галицько-Волинська держава, яку після коронації Данила Галицького стали називати Королівство Руське. На ісландській карті XIII століття ми можемо прочитати назву Русь і віднайти серед нанесених міст і Київ.
Наприкінці XV століття з появою козацтва розпочався новий етап творення України. В XVI столітті козаки заснували свій центр — Запорозьку Січ. Богдан Хмельницький у 1648 році очолив боротьбу українців за свою незалежність і створив державу Військо Запорозьке. Козаки заселяли прикордонні зі степами Північного Причорномор’я землі, які разом з іншими українськими територіями відобразив на карті Гійом де Боплан.
- 1. Хто в 2014 році порушив цілісність державних кордонів України?
- 2. Від якої держави веде родовід сучасна Україна?
- 3. Яку роль у формуванні державності України відіграли козаки?
Барвограй ідей
Ознайомтеся з історичними картами. За допомогою карт дізнайтеся: територію яких державних утворень відображено на карті, коли вони існували, хто керував державами в той час, столиці державних утворень. Отриману інформацію запишіть у таблиці.
Національно-визвольна війна українського народу середини XVII ст. під проводом Богдана Хмельницького
3. Українці у світі
«Нашого цвіту по всьому світу», — так кажуть про українців, які були змушені з тих чи інших причин виїхати за межі українських земель. Західноукраїнські землі потрапили до складу Священної Римської імперії наприкінці XVIII століття. А у XIX столітті — відійшли до Австрійської імперії, а землі Наддніпрянщини — до Російської імперії. Важко жилося українцям: злидні й нестача землі штовхали їх покидати рідні домівки й виїздити до чужих країн.
Людей українського походження, що опинилися поза межами українських земель, які не втратили духовний зв’язок з Україною, тобто дотримуються українських традицій, розмовляють українською мовою, знають історію, називають українською діаспорою. Українців, які виїхали на Захід, тобто в США, Бразилію, Канаду, країни Європи називають західною діаспорою, а тих, хто переселився жити на Схід — до Росії, Білорусі, Казахстану, — східною діаспорою.
Масова еміграція українців в західні країни розпочалася наприкінці XIX століття. Виїздили із західноукраїнських земель в основному за океан — до Північної та Південної Америки. З українських земель, які належали Російській імперії переселялися до південних і східних районів Росії. В XX столітті після Першої і Другої світових воєн багато українців зі всіх регіонів України знову стали виїздити на Захід через політичні переслідування. Впродовж історії таких переселенських хвиль було чотири. Нині кількість людей українського походження, які проживають за межами України, становить від дванадцяти — до двадцяти мільйонів.
- 1. Чому й куди виїздили українці?
- 2. Кого називають українською діаспорою?
- 3. Куди переселялись українці?
Барвограй ідей
Розгляньте карту. Дайте їй назву. Запишіть країни відповідно до чисельності проживання в них українців від більшої до меншої кількості.
Галявина творчості
Перегляньте навчальне відео за посиланням: https://cutt.ly/oYkQESx
Напишіть твір на тему: «Мої побратими за межами України».
Коментарі (0)