Людина в спільноті
- 18-11-2022, 18:32
- 373
5 Клас , Вступ до історії та громадянської освіти 5 клас Хлібовська, Крижановська 2022
§ 26. Людина в спільноті
Розгляньте картину. Прочитайте її назву. Що пригадуєте ви при слові «сім’я»?
«Сім’я». Художник Федір Кричевський
1. Людські спільноти: від первісних громад до держави
Від часу появи на планеті Земля люди не могли вижити поодинці в суворих умовах дикої природи. Добувати їжу, захищатися від хижих звірів значно легше було колективом. Так виникали людські спільноти — об’єднання людей, котрі проживають в одній географічній місцевості, мають спільні інтереси та завдання. Для них властиві також певна структура і взаємозв’язок. Спільноти були різними, а їхній розвиток відбувався в напрямку від первісних громад до держав.
Першою громадою людей, на думку вчених, стало первісне людське стадо. Його початок — виокремлення людини із тваринного світу. В цей час людина навчилася виготовляти знаряддя праці. Археологи стверджують, що згодом у первісному людському стаді склалися родові відносини. Жителі, котрі мешкали тут, усвідомили, що більшість із них є родичами: батьками і дітьми, братами і сестрами. Так виник рід — об’єднання людей, котрі мали спільного предка. Зі збільшенням кількості людей рід поділявся на родові общини. Кілька родів, що проживали на певній території, зналися між собою, утворювали плем’я. Жителі племені розмовляли однією мовою, вели спільне господарство, мали свою особливу духовну культуру, вірування, традиції. Іноді траплялися такі ситуації, що окремі сім’ї — групи родичів — виділялися із родових общин. Вони утворювали сусідські общини.
Із розвитком господарства ускладнилися зв’язки між людьми. В їхніх колективах виникла майнова нерівність, тому деякі з людей стали заможнішими. Відповідно, ускладнилися форми існування людських спільнот. Виникли держави — особливий спосіб їхньої організації. Перед державою постали першочергові завдання: забезпечення умов для розвитку господарства, захисту населення від зовнішньої небезпеки. Її мешканці формували владу: можливість розпоряджатися, керувати за допомогою різних засобів: примусу інших осіб, права, авторитету. Зазвичай, до органів влади обирали заможніших людей. Розвиток людства визначався утворенням і розпадом різних держав. У сучасних демократичних країнах утвердився принцип народовладдя — їхні жителі обирають органи управління і контролюють те, як обрані ними посадовці виконують свої обов’язки.
- 1. Чому виникли людські спільноти?
- 2. Поясніть значення понять «рід», «родова община», «плем’я».
- 3. Що таке держава?
Барвограй ідей
Готуючись до тематичної конференції «Ми — спільнота», Кліо створила її емблему. Чи подобається вона вам? Запропонуйте свій варіант емблеми до цієї конференції.
2. Україна — сучасна європейська держава
24 серпня 1991 року проголошено незалежну Українську державу. Україна — республіка (з латинської — суспільна справа). Це форма правління, за якої верховна влада належить народу. Від імені громадян її здійснюють представницькі органи, які обираються населенням на певний термін.
Розгляньте документ і дайте відповіді на питання:
- 1. Яка його назва?
- 2. Коли він був прийнятий?
- 3. Про що в ньому йдеться?
Державна влада в Україні поділяється на законодавчу, виконавчу і судову. Так записано в Конституції України — Основному Законі держави, прийнятому 28 червня 1996 року. Законодавчу владу здійснює парламент — Верховна Рада України, виконавчу — Кабінет Міністрів України, судову — Конституційний Суд України, Верховний Суд України, апеляційні суди, місцеві суди. Глава держави — Президент України, котрий виступає від її імені, є гарантом державної незалежності, територіальної цілісності України, додержання прав і свобод людини і громадянина.
У 1992 році були затверджені державні символи України: Державний Прапор України (синьо-жовтий), малий Державний Герб — Тризуб, знак княжої держави Володимира Великого, Державний Гімн «Ще не вмерла Україна», авторами слів якого є історик, етнограф Павло Чубинський, музики — Михайло Вербицький.
Малий Герб України
- 1. Коли було проголошено незалежну Українську державу?
- 2. Який документ визначає функції органів державної влади?
- 3. Назвіть державні символи України.
Барвограй ідей
Кліо зацікавилася:
1. Чому саме такі кольори має Державний Прапор України? 2. Коли були написані слова і музика, які стали Державним Гімном?
Використовуючи додаткову літературу чи інтернет-ресурси, спробуйте дати відповідь Кліо на її питання.
З джерела народної мудрості
Прочитайте прислів’я: «На чужій стороні Вітчизна удвічі миліша», «Нема на світі другої України, немає другого Дніпра». Чи погоджуєтеся ви з висловленим у них? Своє судження сформулюйте за алгоритмом: «Варто сказати ...», «Пам’ятати ...», «Отже, ...».
3. Особистість, сім’я, громада
Із часом з’явилися нові поняття, які характеризують місце людини у спільноті. Людина відображає спільні риси, властиві людському роду. Представника людського роду, якому притаманні неповторні риси, називають індивідом. Особу, яка усвідомлює свої якості, свою унікальність, свої вади та переваги, посідає певне місце у суспільстві і виконує ту чи іншу функцію, визначають як особистість. Особистістю не народжуються, а стають у процесі спілкування і спільної діяльності з іншими особистостями. Бути особистістю означає мати активну життєву позицію, свободу вибору. Одним із засобів формування особистості є навчання у школі, сумлінне відношення до своїх обов’язків школяра.
Значний вплив на формування особистості має сім’я — об’єднання людей на основі шлюбу або кровної спорідненості, котрі пов’язані між собою спільним побутом і мають взаємні права та обов’язки. Згідно із законодавством України, шлюбом називають сімейний союз жінки і чоловіка, зареєстрований в органі державної реєстрації актів цивільного стану. Шлюбний вік для чоловіків і жінок у нашій країні становить вісімнадцять років. Обов’язок подружжя — піклуватися про сім’ю не тільки матеріально, але й насамперед побудувати сімейні відносини на почуттях взаємної поваги, взаємодопомоги, відповідальності за свою поведінку.
Люди створюють громади, усвідомлюючи себе частиною своєї малої батьківщини. Громади — це об’єднання мешканців певної території, які мають спільні інтереси, власну структуру. Людина стає членом громади за народженням у певному населеному пункті, або ж коли там оселяється. Проте брати участь у вирішенні справ громади можуть громадяни України лише при досягненні вісімнадцяти років. Вони обирають представницькі органи місцевого самоврядування — ради, очільників міст, селищ, сіл. Місцеве самоврядування є важливим чинником існування держави. Краще знаючи потреби жителів громади, органи місцевого самоврядування займаються благоустроєм, будівництвом і ремонтом доріг, створенням парків і скверів, облаштуванням прибудинкових територій, збереженням пам’яток культури.
- 1. Визначте зміст понять «людина», «індивід», «особистість».
- 2. Що таке сім’я і шлюб?
- 3. Вирішенням яких питань займаються органи місцевого самоврядування?
Барвограй ідей
Розмірковуючи над тим, кого називають особистістю, Кліо прочитала такий вислів: «Особистість — це те, що людина хоче (її потреби), те, що людина може (її здібності), і те, що вона собою являє (її спрямованість, характер)». Чи погоджуєтеся ви з таким визначенням особистості? Сформулюйте свою думку: «Особистість — це ...».
Острів цікавинок
Найважливіший документ про місцеве самоврядування для країн Європи — Європейська хартія місцевого самоврядування, ухвалена Радою Європи в 1985 році. Вона гарантує права органів місцевої влади, утверджує єдині принципи місцевого самоврядування. Ставши членом Ради Європи в 1995 році, Україна визнала положення Хартії.
Поміркуйте, чому Рада Європи прийняла такий документ.
Галявина творчості
Підготуйте повідомлення до телевізійної передачі «Новини» на тему: «Один день із життя моєї громади» за алгоритмом: назва і географічне положення громади, кількість жителів, їхнє заняття, що цікавого в громаді відбулося сьогодні.
Коментарі (0)