Новітня історія України
- 18-11-2022, 20:29
- 475
5 Клас , Вступ до історії та громадянської освіти 5 клас Мокрогуз, Єрмоленко 2022
§ 32. Новітня історія України
Скільки часу триває період новітньої історії України?
1. Українська Народна Республіка
У 1914 р. розпочалася Перша світова війна. У неї були втягнуті 38 країн, які мали намір розширити свої території за рахунок інших. Бойові дії відбувалися в Європі, Африці та Азії. Російська та Австро-Угорська імперії воювали одна проти одної, тому українці, які служили в імперських арміях, змушені були вбивати один одного. Страждало й мирне населення, адже бойові дії точилися на території Західної України.
Війна завжди несе лихо людям, навіть якщо вони не воюють. Рівень життя в ті роки дуже погіршився. Людське невдоволення спричинило повалення імператорів і розпад імперій.
«Поміркуйте»
Чому Перша світова війна для українців була братовбивчою?
Багато українців зрозуміли, що, не маючи власної держави, вони мусять воювати і гинути за інтереси чужих держав. У 1917 р. у Києві було утворено представницький орган українських сил — Українську Центральну Раду (УЦР), метою якої було відновлення української державності. До неї входили представники всіх народів України. Її головою було обрано Михайла Грушевського. У листопаді 1917 р. УЦР проголосила створення Української Народної Республіки (УНР).
ЦІКАВО ЗНАТИ
Михайло Грушевський (1866-1934) — український історик, державний діяч. Автор понад 2000 історичних, літературознавчих праць, найвідоміша з яких — «Історія України-Руси».
Висловлювання М. Грушевського: «Завдяки історичній пам’яті людина стає особистістю, народ — нацією, країна — державою», «Український народ належить до... європейського кругу не силою тільки історичних зв’язків... а й самим складом народного характеру», «Тепер наше гасло — самостійність і незалежність».
Висловлювання про М. Грушевського: «Чоловік широкої освіти, незломної волі і невичерпаної енергії», «Була це людина великого масштабу, бистрого розуму, надзвичайно широких розумових зацікавлень. Він мав подиву гідну ерудицію... Працездатність мав колосальну».
«Поміркуйте»
1. Що об’єднує фотографію і плакат? Які думки вони в тебе викликають?
2. Яку територію займала УНР (див. параграф 21)?
3. Поясни наведені вище слова М. Грушевського. Чи згоден/згодна ти з ними?
4. Як сучасники характеризують М. Грушевського?
Унаслідок військового перевороту наприкінці 1917 р. владу в Росії захопили більшовики. Вони обіцяли поліпшити життя найбідніших за рахунок пограбування заможних людей. Право українців мати незалежну державу вони не визнавали і почали війну проти УНР. Українцям не вистачило єдності в ті грізні часи, чим скористався агресор.
На українських землях Австро-Угорщини 1918 р. було створено Західноукраїнську Народну Республіку (ЗУНР). Проти неї виступали Польща та Румунія, які поривалися поділити ці землі між собою.
22 січня 1919 року ЗУНР і УНР об’єдналися в одну державу, проте вороги були сильніші. Більшовики, прихильники небільшовицької Росії, Польща воювали проти УНР. У 1921 р. Україну поділили між собою сусідні держави. Отже, Українська Народна Республіка проіснувала у 1917-1921 рр.
«Обговоріть»
1. Що зображено на плакаті?
2. Яким було становище України в цей період?
3. Чому, на твою думку, у війнах 1917-1921 рр. за незалежність українці зазнали поразки?
2. Радянська окупація
«Поміркуйте»
1. Які держави захопили територію України в 1920-1930-ті роки (див. карту на с. 219)?
2. Опиши географічне розташування Української РСР.
Захопивши владу на більшій території України, більшовики проголосили Українську Радянську Соціалістичну Республіку (УРСР), встановили в ній жорстокі порядки. У 1922 р. УРСР стала частиною Радянського Союзу (СРСР). Політика СРСР у багатьох питаннях була продовженням політики Російської імперії. Радянська влада не допускала свободи слова, думки, зібрань, віросповідання. Вибори до органів влади не були вільними та демократичними, тому країною правили тільки більшовики та їх прихильники. Усіх невдоволених переслідували. Мільйони людей було ув’язнено. Такі дії мали залякати людей і спонукати їх до покори.
«Обговоріть»
1. Назвіть факти, які доводять, що УРСР не була демократичною державою.
2. Які права людини порушували в УРСР?
Відбулося масове пограбування людей. У них забирали підприємства, землю та іншу власність. Усе мало стати державним, тобто підконтрольним більшовикам. Люди ставали залежними від держави.
Більшовики намагалися поширити владу СРСР на весь світ. Для цього їм потрібна була велика і сильна армія, а їй — військове спорядження, техніка, зброя. У зв’язку із цим почалося будівництво тисяч нових заводів. Необхідні для цього ресурси насильно вилучали в селян, яких заганяли в підконтрольні державі колгоспи (колективні господарства). Тих, хто чинив опір, саджали в тюрми, вивозили з України, розстрілювали. Найжахливішим способом приборкання селян був голод. У них забрали зерно та інші продукти харчування. В 1932-1933 рр. мільйони їх померли голодною смертю. Ці трагічні події відомі всьому світові як Голодомор.
«Обговоріть»
1. Що символізує скульптура дівчинки перед входом на територію Національного музею Голодомору-геноциду?
2. Чому позаду неї є пам’ятник у вигляді свічки? Що означає для українців таке зображення? Як це може бути пов’язане із вшануванням жертв Голодомору?
З метою збереження в людській пам’яті важливих подій історії та видатних осіб установлюють пам’ятники.
«Варто запам’ятати»
Пам'ятник — архітектурна або скульптурна споруда в пам'ять про важливі події, на честь видатних осіб.
Пам’ятники бувають у формі статуї, бюста, меморіальної дошки тощо. Багато їх нагадує про трагедії Голодомору.
«Обговоріть»
1. Поясни символіку пам’ятника на фото.
2. Які пам’ятники є у твоїй громаді?
Пам’ятний знак жертвам Голодомору 1932-1933 рр. на Михайлівській площі в Києві
3. Боротьба за українську державність у XX столітті
1 вересня 1939 року нацистська Німеччина напала на Польщу. Так почалася Друга світова війна. Скориставшись цим, Радянський Союз заволодів землями Західної України і Білорусі. На цих територіях він здійснював жорстоку політику: людей позбавляли прав, власності, незгодних арештовували або знищували.
Кожен агресор прагне самостійно панувати — це було головною причиною німецько-радянської війни, яка почалася в червні 1941 р. Німеччина дуже швидко захопила значну територію СРСР, зокрема Україну. Нацистський «новий порядок» був не кращим за радянський. Позбавлення прав, пограбування, знищення українців продовжилося.
Українські патріоти об’єднувалися задля звільнення України від усіх окупантів і створення самостійної незалежної держави. Для цього було створено Українську повстанську армію (УПА).
Війська СРСР були підсилені допомогою США і Великої Британії. Упродовж 1943-1944 рр. їм вдалося вигнати нацистів з України, а в 1945 р. завершити війну.
Більшовицька влада і надалі не визнавала прав України. Як і раніше, вона переслідувала прихильників незалежності. Кримських татар було вивезено зі своєї батьківщини на інші території СРСР. Боротьба більшовиків з УПА тривала ще понад десять років після закінчення Другої світової війни.
«Обговоріть»
1. Чому між нацистською Німеччиною та Радянським Союзом почалася війна?
2. Чому українцям не сподобався новий нацистський режим?
3. Прочитай написи на листівках УПА. Які головні їхні ідеї?
У другій половині 1950-х рр. СРСР дещо зменшив військові витрати і послабив тиск на населення. Мільйони людей повернулися з ув’язнення додому. Активні громадяни, яких називали дисидентами (в перекладі — «незгідними»), виступали за поглиблення змін. Вони вимагали дотримання прав людини, вільних виборів, розширення прав УРСР, повернення кримських татар на рідні землі. Серед дисидентів були Левко Лук’яненко, В’ячеслав Чорновіл, Мустафа Джемілєв, Василь Стус та багато інших. Комуністичний режим жорстоко розправлявся з ними: засуджував на десятки років, відправляв у психічні лікарні, доводив до смерті.
«Робота із джерелом»
Воля народам, воля людині!
Громадянине!
Чи зробив ти висновок, що дав українському народові жовтневий переворот 1917 р.? Він зліквідував здобуту народами внаслідок повалення царизму волю, придушив молоду Українську народну республіку, принісши твоєму народові ще гірше рабство, ніж було царське. І він спричинив до загибелі кращих твоїх братів і друзів, до загибелі української культури і до знищення твого добробуту. Чи згоден ти й надалі терпіти більшовицьке ярмо?
Українські революціонери (листівка 1956-1959 рр.)
«Обговоріть»
1. Чому виник рух дисидентів? Чи були справедливими їхні вимоги?
2. Чому, на твою думку, влада СРСР не виконувала вимог дисидентів?
3. Про що йдеться у листівці? Чому її автори діяли таємно?
ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ
РОЗУМІЮ
1. Які причини війни більшовиків проти УНР?
2. З якою метою більшовицька влада створювала колгоспи?
3. Із чим були не згодні українські дисиденти? За що вони боролися?
РОБЛЮ
1. За допомогою пошукових систем випиши назви міст, де встановлено пам’ятники М. Грушевському.
2. Напиши три тези, які підтверджують думку про те, що Голодомор — приклад порушення прав людини.
3. Склади додаткові питання до параграфа, щоб поставити їх ученим-історикам.
ДУМАЮ
1. Чи погоджуєшся з думкою Л. Лук’яненка: «Незалежність в Україні прийшла — як результат впертої, послідовної, безупинної боротьби української нації»? Що підтверджує цю думку?
2. Чому влада в Радянському Союзі не допускала навіть появи думок про можливість незалежної України?
3. Що символізує пам’ятник героям Крут, які загинули в боях проти більшовиків узимку 1918 р.?
Коментарі (0)