Україна незалежна
- 18-11-2022, 21:02
- 438
5 Клас , Вступ до історії та громадянської освіти 5 клас Могорита, Савко 2022
§ 24. Україна незалежна
На уроці ви дізнаєтеся:
- Як українці й українки сприйняли відновлення незалежності України?
- З якими труднощами довелося зіткнутися в економіці?
- Які положення Конституції України потрібно знати?
- Які державні свята відзначають у нашій державі?
Творче завдання
Складіть запитання до поданого кросворда. Запишіть у зошит.
Робота в групі
• Пригадайте матеріал попереднього параграфа. Охарактеризуйте події нашої історії у XX ст. Розпочніть із речення «XX ст. було доволі складним і трагічним для українського народу». Потім кожний/кожна по черзі додає своє речення, щоб розповідь послідовно охопила всі історичні події.
• Покажіть на карті форзацу 1 державний кордон України, столицю держави, а також найбільші міста й річки.
1. Які зміни відбулися із часу проголошення незалежності?
24 серпня 1991 р. було ухвалено Акт проголошення незалежності України. Із цієї дати розпочався новий відлік нашої історії. Омріяна й вистраждана незалежність відродилася тільки наприкінці XX ст. Багато поколінь присвятили все своє життя наближенню цієї події.
Уже 1 грудня 1991 р. Акт проголошення незалежності України отримав всенародну підтримку. Під час референдуму його ухвалення підтримали понад 90 % громадян і громадянок країни. На референдумі було одне запитання: «Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?» Якщо учасники/учасниці референдуму не відповіли на це запитання, то їхній бюлетень вважали недійсним. У цей же день відбулися вибори Президента України. Першим президентом незалежної України було обрано Леоніда Кравчука.
Словник
Референдум — усенародне голосування громадян/громадянок щодо найважливіших питань державного життя.
• Розгляньте діаграму.
Результати всенародного референдуму 1 грудня 1991 р. щодо підтримки Акта проголошення незалежності України
• Який відсоток тих, що взяли участь у референдумі, підтримали Акт проголошення незалежності? Не підтримали? Чи можна порівняти ці величини? На скільки відсотків більше тих, хто підтримали Акт проголошення незалежності, ніж тих, хто його не підтримали?
Незалежній державі Україні довелося долати чимало труднощів, успадкованих від попередніх часів, зокрема відставання в розвитку господарства від інших країн, а також незаможність населення. Давалися взнаки також тривале порушення прав і свобод людей, багатовікове викорінення української мови та культури, відсутність досвіду самостійного управління країною.
Невтомно працюючи, наш народ досягнув значних успіхів. У промисловості України важливу роль відіграють металургія та машинобудування. Поступово розвиваються електронна промисловість, роботобудування, біотехнології. Як і раніше, багато важить для нашої економіки сільське господарство. Україна посідає чільне місце серед держав світу, які експортують сільськогосподарську продукцію.
Україна розвиває всі сучасні види транспорту: автомобільний, залізничний, повітряний, водний, трубопровідний. У трьох містах України — Києві, Харкові та Дніпрі — є метрополітен. Україна — морська держава, її південні кордони омивають Чорне й Азовське моря. Найбільші українські порти — міста Одеса, Миколаїв, Чорноморськ, Херсон, Маріуполь, Бердянськ, Феодосія.
Проте в господарському житті нашої країни залишається чимало проблем. Це й заміна застарілого устаткування та створення нових робочих місць, упровадження у виробництво сучасних наукових досягнень.
У вересні 1996 р. в обіг було введено національну валюту — гривню.
Історія навколо нас. Назва української національної валюти походить від слова гривна, що в часи Русі-України означало нашийну прикрасу. Це також була міра ваги. У XII—XIV ст. гривнами називали срібні зливки, які часто використовували для розрахунків. Київська гривна мала масу 150-160 г. За 2-3 гривни можна було купити бойового коня. Гривна залишалася грошовою одиницею на теренах України до XIV ст.
Срібна гривна Русі-України. ХІ—ХІІ ст.
Гривні повернулися на українські землі в часи Української народної республіки. Саме в 1918 р. було запроваджено в обіг власну національну валюту.
Банкнота УНР номіналом 100 грн
У 1996 р. було введено в обіг банкноти, надруковані в Канаді та Великій Британії. На той момент Україна не мала можливості самостійно друкувати гроші. Нині для друкування грошей використовують найсучасніше обладнання, а в сировину додають український льон, що робить банкноти довговічнішими.
Банкноти 1996 р.
• Уважно розгляньте банкноту часів УНР. Що на ній зображено? Портрети яких історичних діячів/діячок розміщено на сучасних банкнотах? Як ви думаєте чому?
У незалежній Україні розвиваються освіта й культура. Основною ланкою освіти в нашій державі є заклади загальної середньої освіти — школи, гімназії та ліцеї. Побільшало в Україні приватних навчальних закладів. Українська молодь має можливість навчатися в професійних училищах і коледжах. Вищу освіту здобувають в університетах, інститутах, академіях тощо.
Значними є мистецькі здобутки. Українських артистів та артисток знають далеко за межами нашої держави, а українське кіно, незважаючи на фінансові труднощі, збирає своїх шанувальників по всьому світу.
2. Що таке Конституція?
Конституція — Основний Закон держави. Що це означає? Слово конституція має латинське походження, як і більшість слів, пов’язаних зі сферою державного управління. У Стародавньому Римі цим словом позначали акти імператора, які потрібно було неухильно виконувати. Крім юридичного значення, конституція позначає будову, фізіологічні й анатомічні особливості живого організму. Цікаво, що слово конституція в українській мові має своїх «родичів»: споріднені слова константа — стала, незмінна величина; констатація — установлення існування певного факту, явища; а також чоловіче ім’я Костянтин.
28 червня 1996 р. Верховна Рада ухвалила Конституцію України. Відтоді ми відзначаємо цей день як державне свято — День Конституції.
Розділи Конституції визначають загальні засади функціонування Української держави, основні права, свободи й обов’язки людини та громадянина, завдання та повноваження Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України й інших органів виконавчої влади, засади здійснення правосуддя, територіальний устрій держави.
Мовою джерел
• Опрацюйте разом з учителем/учителькою подані статті Конституції України. Дайте відповіді на запитання.
— Що означає незалежна та демократична держава?
— Яка мова в Україні закріплена як державна? Що таке мови національних меншин і як держава гарантує їхній розвиток?
— Якими є Державні символи України? Що означають кольори Державного Прапора України?
Конституція України (1996)
Стаття 1. Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава.
Стаття 10. Державною мовою в Україні є українська мова.
Держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України.
В Україні гарантується вільний розвиток, використання і захист російської, інших мов національних меншин України.
Держава сприяє вивченню мов міжнародного спілкування.
Застосування мов в Україні гарантується Конституцією України та визначається законом.
Стаття 20. Державними символами України є Державний Прапор України, Державний Герб України і Державний Гімн України.
Державний Прапор України — стяг із двох рівновеликих горизонтальних смуг синього і жовтого кольорів.
Великий Державний Герб України встановлюється з урахуванням малого Державного Герба України та герба Війська Запорозького законом, що приймається не менш як двома третинами від конституційного складу Верховної Ради України.
Головним елементом великого Державного Герба України є Знак Княжої Держави Володимира Великого (малий Державний Герб України).
Державний Гімн України — національний гімн на музику М. Вербицького із словами, затвердженими законом, що приймається не менш як двома третинами від конституційного складу Верховної Ради України.
Опис державних символів України та порядок їх використання встановлюються законом, що приймається не менш як двома третинами від конституційного складу Верховної Ради України.
Столицею України є місто Київ.
3. Які свята вважають державними?
Державне свято встановлюють на честь події, яка мала виняткове історичне значення, вплинула на здобуття Україною незалежності. Згадаймо про деякі з них. Найважливіше з державних свят — День незалежності України. Його в Україні святкують 24 серпня, у день, коли в 1991 р. Верховна Рада ухвалила Акт проголошення незалежності України. Це свято об’єднує всіх громадян і громадянок держави, адже в нас усіх спільний дім — Україна. По всій країні проходять різноманітні урочисті заходи, зокрема покладання квітів до пам’ятників і на могили борців за свободу держави, різноманітні марші в національних костюмах.
Святкування Дня незалежності України
Важливим для кожного громадянина/кожної громадянки є також День Конституції України, який відзначають 28 червня. Це єдине державне свято, зазначене в самій Конституції. Ухвалення Конституції закріпило правові основи незалежності України.
Також ми відзначаємо свята, пов’язані з нашими державними символами: День Державного Герба України — 19 лютого, День Державного Гімну України — 10 березня, День Державного Прапора України — 23 серпня. Шанування Державних символів України — обов’язок не тільки громадян/ громадянок України, а й іноземців, що проживають чи перебувають у нашій державі. Кожна нація пишається символами своєї держави.
Державний Прапор України
Малий Герб України
День Гідності та Свободи в нашій країні відзначають 21 листопада на честь двох революцій: Помаранчевої революції (2004) і Революції Гідності (2013). Обидві революції були викликані потребою нагадати можновладцям, що саме народ в Україні має бути джерелом влади. На відміну від подій Помаранчевої революції, відстоювання власної гідності та свободи коштувало Україні багатьох життів — патріотів Небесної Сотні.
Меморіал на честь Героїв Небесної Сотні, м. Київ
• Як ви вважаєте, чому саме бруківку використано як своєрідні п’єдестали під світлинами Героїв Небесної Сотні?
Важливим святом у наші дні є День захисників і захисниць України, який відзначають 14 жовтня. Цей день обрано невипадково, адже його вважають Днем українського козацтва, Днем створення УПА та святом Покрови Пресвятої Богородиці — покровительки всього українського народу. Гасло свята — «Сила нескорених». Захист Вітчизни — справа всіх українців та українок. Свято має особливе значення у зв’язку з агресією Росії проти України, яка розпочалася у 2014 р., і захопленням Криму. Тисячі чоловіків і жінок щодня, щогодини та щохвилини ризикують власним життям заради того, щоб ми могли навчатися та працювати, щоб Україна відбулася.
Також в Україні відзначають свята, пов’язані з багатовіковими традиціями: Різдво Христове, Великдень, День Святої Трійці та ін.
На жаль, наше минуле сповнене трагічних подій. Саме тому в скорботні дні ми вшановуємо жертв цих подій: День пам’яті Героїв Небесної Сотні — 20 лютого; День чорнобильської трагедії — 26 квітня; День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу — 18 травня; День пам’яті трагедії Бабиного Яру — 29 вересня; День пам’яті жертв політичних репресій — третя неділя травня; День пам’яті жертв голодоморів — четверта субота листопада.
ВИСНОВКИ
24 серпня 1991 р. Українська держава відновила свою незалежність. Українці радо сприйняти цю подію. Молодій державі доволі важко було протистояти негараздам, успадкованим від попередніх часів, але заповзята праця кожного громадянина/кожної громадянки змінила ситуацію на краще.
Конституція — Основний Закон держави, що визначає засади її функціонування, права й обов’язки кожного громадянина/кожної громадянки.
В Україні відзначають свята, які покликані згуртувати націю, нагадати про славні події нашої історії. Водночас в Україні вшановують жертв трагічних подій.
Запитання та завдання
1. Розв’яжіть хронологічну задачу.
10 березня 1865 р. в польському місті Перемишлі вперше прозвучала пісня «Ще не вмерла України...» (слова П. Чубинського, музика М. Вербицького), яка стала гімном незалежної України. Саме тому в цей день ми відзначаємо День Державного Гімну України. Скільки часу минуло від тієї події?
2. Які події ознаменували початок незалежності України? Яку роль відіграв референдум 1 грудня 1991 р. в становленні нашої держави?
3. Що таке державна мова? Яка мова є державною в Україні? Розкажіть про становище української мови впродовж XIX та XX ст.
4. Які поняття зашифровані в «хмарі» слів? Про який важливий документ ідеться?
5. Творче завдання. 9 листопада в Україні відзначають День української писемності та мови. Складіть коротку розповідь про те, як відзначають це свято у вашій школі. Чи брали ви в ньому безпосередню участь? Про які свята, що відзначають на державному рівні, ви знаєте?
6. Робота в групі. Використовуючи матеріал параграфа, підготуйте 4-5 речень для гри «Правда/неправда». Пограйте в неї з однокласниками й однокласницями. Хтось зачитує твердження, а решта визначають, правда це чи ні. Виграє той/та, хто помилився/помилилася найменше.
Наприклад: Більшість громадян України на референдумі підтримала Акт проголошення незалежності України — правда. Конституція України не визначає права громадян в Україні — неправда.
Домашнє завдання
7. Розв’яжіть хронологічну задачу.
Першою Конституцією, яка визначала основи Української держави — Війська Запорозького, вважають Конституцію Пилипа Орлика (1710). На жаль, вона не була реалізована. Скільки років минуло із часу створення Конституції П. Орлика. Скільки часу відділяє Конституцію П. Орлика від ухвалення чинної Конституції України.
8. Підготуйте повідомлення про ваших рідних чи знайомих. У яких галузях господарства, науки чи освіти вони працюють? Пам’ятайте, що Україну творить кожний/кожна з вас своєю працею та наполегливим навчанням.
Коментарі (0)