Яка історія середньовічної україни?
- 19-11-2022, 20:51
- 402
5 Клас , Вступ до історії та громадянської освіти 5 клас Бакка, Желіба 2022
§ 29. Яка історія середньовічної україни?
Ключові поняття: князівство, королівство, соціальний стан.
Пригадай, на які століття припало середньовіччя.
Які асоціації в тебе викликає це поняття?
1. ЗА ЯКИХ КНЯЗІВ ДОСЯГЛА РОЗКВІТУ УКРАЇНА-РУСЬ?
Унаслідок союзу сарматів півдня і землеробів півночі сучасної України в середині І тисячоліття нашої ери постав новий народ, який називався «руси».
Першоджерело
«Було три брати: одному ім’я Кий, а другому — Щек, а третьому — Хорив і сестра їхня — Либідь. Зробили вони городок і на честь брата їхнього найстаршого назвали його Києвом. І був довкола города ліс і бір великий, і ловили вони тут звірину».
Як ви вже знаєте, саме таку легенду про заснування столиці України-Русі Києва повідомляє Нестор Літописець. Правителів країни називали князями, а державу — князівством. Перші князі свою владу передавали у спадок. Від князів держави назвали державу князівством. Князівство — держава, очолювана князем. Перші князі в ІХ—Х столітті об’єднали племена Русі й сусідніх народів у могутню державу, побудували багато міст. У Русі правили не лише чоловіки. У середині X століття державу очолила княгиня Ольга. Оскільки її правління було мудрим, то її нащадки часто називають Мудрою.
Орден княгині Ольги
Думай
- 1. Як літописець виводить походження столиці України?
- 2. Роздивися державну відзнаку «Орден княгині Ольги» на попередній сторінці. Як ти думаєш, кого і за що нею нагороджують?
Найбільший розвиток України-Русі був за часів князів Володимира Великого та Ярослава Мудрого.
Володимир Великий розширив і зміцнив кордони держави, будував нові міста, сам хрестився і хрестив русів, почав карбувати монети та відкрив першу школу.
Наступником Володимира був його син Ярослав. Князь продовжив засновувати нові міста та храми, створив першу на Русі бібліотеку. Саме за його часів було добудовано Софію Київську, укладено першу писану збірку законів — «Руську правду».
Першоджерело
Коли краде в хліві чи в домі, то якщо буде один — платити йому 3 гривні і 30 кун, а буде злодіїв багато, то всім платити по 3 гривні й 30 кун.
Якщо буде на кого наклеп на звинувачення в убивстві, то треба мати 7 свідків, які і встановлять вірну провину
З «Руської правди»
Монети часів України-Русі
У країні були утворені соціальні стани. Соціальний стан — спільнота людей, які мають однакове майнове і правове становище. Так у часи Русі існували стани: селян, міщан, духовенства, бояр і князів.
Думай
- 1. Роздивися карту України-Русі в період розквіту (на с. 190). Порівняй із сучасною картою України.
- 2. Прочитай витяг з «Руської правди». Як ти розумієш ці статті закону? Чи актуальні вони сьогодні?
- 3. Опиши монети Володимира Великого та Ярослава Мудрого (див. с. 191).
- 4. Поміркуй, які особливості може мати кожний соціальний стан України-Русі.
- 5. Перейди за QR-кодом і виконай завдання.
https://cutt.ly/2ONFWQ4
2. ЯК РУСЬ СТАЛА КОРОЛІВСТВОМ?
Кожний князь наділяв своїх синів частиною території держави. Так країна стала поділена на великі й малі князівства, яких об’єднувало походження від князя Ярослава Мудрого.
Думай
- 1. Роздивися карту, подану на попередній сторінці. Які князівства виникли на території сучасної України?
- 2. Поміркуй, які були наслідки поділу Русі на дрібні держави.
Роздроблена Русь не витримала нападу кочовиків-монголів, які у XIII столітті з’явилися на її кордонах. Князі мусили визнати залежність від монголів.
Проте частині Русі вдалося відновити єдність. Ще до нападу монголів волинський князь Роман 1199 року взяв під контроль Галичину, а згодом і Київщину. Розквіт об’єднаних князівств відбувався за правління Данила Романовича. Князь заснував ряд нових міст, зокрема і Львів, названий на честь його сина. Данило мав тісні стосунки з європейськими володарями, одружував з ними своїх дітей. Аби залучити сусідні країни до спільних дій проти монголів, 1253 р. він став королем, а країна — королівством. Королівство — держава, яку очолює король. Воно вважається більш впливовим, ніж князівство. Незважаючи на посилення Руського Королівства, воно залишилося залежним від монголів.
Реконструкція корони Данила Романовича
Думай
- 1. Опиши корону, що на світлині (с. 191). Як ти думаєш, у яких випадках її надягав король?
- 2. Чому розбудова міст посилювала державу Данила Романовича?
- 3. Чому польські королі перетворили Руське королівство на провінцію польського королівства.
3. У СОЮЗИ З ЯКИМИ НАРОДАМИ ВСТУПАЛИ УКРАЇНЦІ-РУСИ?
Нащадки Данила правили країною до середини XIV століття. У ті часи держава вважалася власністю не народу, а володарів і передавалася у спадок. Після смерті в 1340 р. короля Юрія II почалися війни за землі королівства між його родичами, які були правителями сусідніх держав. Місцеві жителі підтримували в цих війнах тих правителів, які їм подобалися.
Думай
- 1. Чому князівства та королівства не можна назвати демократичними державами?
- 2. Роздивись карту (с. 193). У складі яких держав були українські землі?
У XIII ст. на півночі від руських князівств утворилася нова держава — Велике князівство Литовське. Воно було союзом литовських і слов’янських племен. Литовські князі діяли за правилом «нового не вводимо, старого не змінюємо», зберігаючи місцеву мову, закони, традиції, релігію. Частина руських князівств визнала владу литовських князів і звільнилася від влади монголів. Після перемоги над кочовиками в битві під Синіми Водами 1362 р. влада Литви поширилася на Поділля, а згодом — на степи до Чорного моря.
Думай
- 1. Чим союз із Литвою був привабливим для русинів?
- 2. Чому після приєднання руських князівств Литва почала називатися Великим князівством Литовським і Руським?
Польський король теж обіцяв русинам широкі права, якщо вони визнають його своїм королем. Тому галичани вирішили, що їм вигідніший союз із Польщею. 1385 року внаслідок шлюбу королеви Польщі й князя Литви постав союз двох держав. На частині галицьких земель, де серед русинів проживали волохи (румуни), постало Молдавське князівство. Закарпатські русини в ці часи перебували під владою Угорського королівства.
Свято-Покровська церква в Сутківцях на Поділлі (1476 р.)
У 1449 р. на півдні України й у Криму з’являється нова держава — Кримське ханство. Її утворили кримські татари, що за допомогою Литви відділилися від Золотої Орди. Засновником Кримського ханства був правитель Газі І Ґірей. Згодом Кримське ханство стає залежним від Османської імперії і перетворюється із союзника Литви на її ворога.
Думай
- 1. Поміркуй, що могло привабити галичан у союзі з Польщею.
- 2. Чому польські королі поступово обмежували права Руського воєводства під своєю владою?
- 3. Розглянь світлину на попередній сторінці. Чому церква мала такий вигляд?
Запитання та завдання
І. Розумію
- 1. Що таке «князівство» і «королівство»?
- 2. За правління яких князів відбулося піднесення Русі як князівства і як королівства?
- 3. У складі яких держав перебували українські землі в XIV—XV ст.?
II. Дію
- 1. Опиши одну з пам’яток архітектури часів середньовіччя.
- 2. Досліди, які населені пункти, крім Львова, виникли в X—XIV ст.
- 3. Дізнайся більше про проєкт «7 чудес України». Організуй опитування серед друзів і родичів. Визначте свій рейтинг пам’яток історії.
Поштова марка «7 чудес України»
Групуйся
Об’єднайтеся в групи та складіть мапу думок про українського історичного діяча часів доби середньовіччя.
Коментарі (0)