Якими є відносини людини і держави. Що їх пов'язує
- 26-11-2022, 16:25
- 369
5 Клас , Україна і світ: вступ до історії та громадянської освіти 5 клас Панарін, Топольницька 2022
Урок 29. Якими є відносини людини і держави. Що їх пов'язує
Які бувають держави?
У чому різниця між підданством і громадянством?
Обговорення
Пригадайте, що таке держава.
Які бувають держави?
Ви вже знаєте, якими були найдавніші людські спільноти. З часом вони зростали чисельно, що вимагало змін в їхній організації. Так виникла нова форма організації суспільства - держава. Сьогодні у світі нараховують більш ніж 190 держав.
Держава - складне утворення. Серед перших ознак держави, яка впадає у вічі, є форма організації управління нею. Залежно від цього розрізняють монархії та республіки. У монархіях найвища державна влада належить одній особі - монархові. Найчастіше в монархіях владу успадковують. Якщо владу монарха ніщо не обмежує, таку державу називають абсолютною монархією. Якщо діють обмеження, яким підкоряється монарх то йдеться про конституційну монархію. Сьогодні прикладами абсолютної монархії є Саудівська Аравія, Об’єднані Арабські Емірати. Найвідомішими конституційними монархіями є Велика Британія, Іспанія, Швеція та чимало інших сучасних держав.
Прапор Об’єднаних Арабських Еміратів
Будівля парламенту Великої Британії
Королева Великої Британії Єлизавета II - найстаріший монарх британської імперії - посідає трон вже 70 років
На українських теренах у різні часи існували і монархія, і республіка. В добу середньовіччя - монархія Русь-Україна, спадкова влада в якій належала князеві. А на початку XX століття існувала Українська Народна Республіка (УHP), керівництво якою здійснювали колективні виборні органи влади.
Князь Ярослав Мудрий
Наша держава Україна є республікою. Це записано в нашій Конституції. У державах-республіках єдиним джерелом влади є народ. Народ здійснює свою владу безпосередньо, а також через органи державної влади та органи місцевого самоврядування, які обирає.
Республіки бувають парламентські, президентські та змішані. У парламентських республіках головну роль відіграє парламент, а в президентській - президент. Україна - парламентсько-президентська, тобто, змішана республіка.
Верховна Рада України
1. Доповніть схему.
За формою режиму держави можуть бути демократичні та недемократичні. Поняття «демократія» прийшло до нас від давніх греків. У перекладі це слово означає «влада народу». Україна є демократичною державою. Влада народу в нашій країні проявляється через вибори, референдуми та інші форми волевиявлення.
Закони - обов’язкові для всіх правила - забезпечують права громадян. Зокрема, виборче право, свободу слова, право на освіту і працю, соціальні права тощо. У недемократичних державах людина не має можливості реалізувати свої права і свободи та повністю підконтрольна державі.
2. Прочитайте уривок із книги «Я і Конституція». Доберіть із тексту приклади впливу держави на суспільство.
Я і Конституція
Конституція об’єднує установи та людей, які мають захищати та забезпечувати наші права. А це найперше Президент, парламент, уряд, суд.
Це також місцеві ради та міські або селищні голови, що допомагають залагодити всі проблеми в твоєму рідному селі чи місті. [...]
Але кожна людина на такій посаді має діяти відповідно до Конституції та забезпечувати захист твоїх прав та свобод.
Ці люди повинні пильнувати, щоб ти міг чи могла купатися у морі, гуляти чистим лісом, дихати свіжим повітрям. Вони мають дбати, щоби тобі ніщо не загрожувало:
- ні бомба чи природне лихо;
- ні агресивні військові або ж батьки, які завдають тобі болю;
- ні заборона говорити українською або мовою твоєї родини;
- ні закритий доступ до школи або неможливість вільно пересуватися вулицями твого міста;
- ні наступ на твою особистість і твою особливість;
- ні заборона висловлювати власну думку або ж поведінка окремої людини чи спільноти, що загрожує твоїм поглядам;
- ні забруднена вода чи повітря;
- ні бідність, епідемії, бездомність, безробіття.
Усі ці люди мають гарантувати тобі право на рівне ставлення, захищати твоє громадянство і твоє право бути собою.
Я і Конституція / Лариса Денисенко, Олександр Ільков, Андрій Стельмащук, Альона Шуліма. Львів: Видавництво Старого Лева, 2019.
СЛОВНИК
Громадянство - належність особи до складу громадян якоїсь держави, що обумовлює її права й обов’язки щодо цієї держави.
У чому різниця між громадянством і підданством?
Для батьків ви діти, для вчителів - учні та учениці. У державі ви - громадяни. Громадянство вказує на зв’язок держави і громадянина/громадянки. Усі громадяни України рівні між собою - тобто мають однакові права та обов’язки. Громадяни зобов’язані не порушувати закони, виконувати свої обов’язки перед державою. Держава мусить захищати своїх громадян всередині країни та за її межами.
Підданим чи підданою можна бути лише в монархічній державі. Підданство вказує на зв’язок людини і монарха. Піддані мусять шанувати монарха, а себе називати «підданим чи підданою Його чи її величності...». У сучасних монархіях, наприклад, Великій Британії, Японії та інших державах підданство і громадянство мають рівне значення.
3. Доповніть ментальну карту і обговоріть у групах, як особа, що є громадянином чи громадянкою, впливає на різні спільноти й державу своєю діяльністю.
ПІДСУМОВУЄМО
1. Сформулюйте по два-три запитання до понять «держава», «підданство», «громадянство».
2. Якими бувають держави?
3. Який державний лад має Україна?
4. За допомогою додаткових джерел інформації складіть список прав та обов’язків громадян України.
Коментарі (0)