Історія України та Європи на шкалі часу
- 19-11-2022, 21:27
- 417
5 Клас , Вступ до історії 5 клас Щупак, Піскарьова 2018
§ 3 Історія України та Європи на шкалі часу
Чи замислювалися ви, як жили люди в далекому минулому?
1. КУЛЬТУРНІ ЕПОХИ ІСТОРІЇ
3 появою людини два мільйони років тому розпочалась найдовша історична епоха первісного суспільства. 5 тисяч років тому народилась нова доба — Античність. На зміну цій культурній епосі прийшли Середні віки. Усе більше використання механізмів і машин знаменувало прихід Нового часу. Ці культурні епохи стали сходинками в розвитку людства.
КУЛЬТУРНІ ЕПОХИ
ПЕРВІСНЕ СУСПІЛЬСТВО
АНТИЧНІСТЬ
СЕРЕДНІ ВІКИ
НОВИЙ ЧАС
Варто запам’ятати!
Культура — досягнення людства в матеріальному та духовному житті.
Культурні епохи — історичні періоди, які характеризуються певним рівнем матеріальних, технічних і духовних досягнень.
Діємо: практичні завдання
1. Накресліть у зошиті шкалу часу й позначте на ній згадані в параграфі періоди та події європейської історії й історії України. Проілюструйте їх малюнками та світлинами.
2. За матеріалами вашої шкали часу укладіть два-три завдання й запропонуйте своїм однокласникам поміркувати над ними.
2. ПЕРВІСНЕ СУСПІЛЬСТВО (2 МЛН РОКІВ — ІІІ ТИС. ДО Н. Е.)
Первісні люди жили в єдності з природою. Вони займалися полюванням і рибальством, збирали плоди дерев та їстівні корені рослин. Тобто перші люди брали від природи те, що їм було потрібно, у готовому вигляді.
З розвитком суспільства люди почали відтворювати необхідні їм продукти. Від полювання вони перейшли до скотарства, від збиральництва — до землеробства.
На землях сучасної України у другій половині VI — на початку III тисячоліття до н. е. жили племена Трипільської культури. Вони займалися, головним чином, землеробством і скотарством. Унікальною є трипільська кераміка. Її виготовляли вручну, без гончарного круга, й оздоблювали, як правило, геометричним орнаментом.
Трипільська кераміка
Чи доводилося вам бачити подібний посуд у побуті? Подумайте, чи зручним він є для сучасної людини.
Пофантазуймо!
Спробуйте придумати історію того, як люди винайшли скотарство та землеробство.
Пізнавально й цікаво
А чи знаєте ви, що саме в первісному суспільстві склалося піктографічне письмо (піктографія)? Зміст повідомлення передавали у вигляді малюнків або їхньої послідовності.
Піктографія існує і в наш час, наприклад, знаки дорожнього руху.
3. АНТИЧНІСТЬ (ІІІ ТИС. ДО Н. Е. — V СТ Н. Е.)
До епохи Античності належить культура стародавніх греків і римлян.
Греки створили досконалу систему освіти. Вони звертали увагу на гармонію фізичного розвитку та внутрішнього світу людини.
На теренах сучасної України, у Північному Причорномор’ї, стародавні греки заснували міста. У Криму найбільшими серед них були Херсонес і Пантікапей, у гирлі річки Південний Буг розташувалась Ольвія, а в гирлі Дністра — Тіра.
Аристотель — великий грецький учений, засновник логіки, фізики та інших наук
Пізнавально й цікаво
Логіка (у перекладі з грецької) — наука про правильне мислення.
Поміркуймо!
У перекладі з грецької Херсонес — півострів, Пантікапей — рибний шлях, Ольвія — щаслива. Чому греки давали такі назви заснованим містам?
У Північному Причорномор’ї жили племена скіфів, які мали тісні відносини з греками. В Україні досі збереглися скіфські кургани — поховання знатних скіфів. Під час розкопок знайшли предмети побуту скіфів, зброю, чудові прикраси. На мистецтво скіфів великий вплив справила грецька антична культура.
Золота пектораль (курган Товста Могила, Дніпропетровська область)
Золотий гребінь (курган Солоха, Запорізька область)
Що нам можуть розповісти знахідки зі скіфських курганів про природу, життя й заняття скіфів?
4. СЕРЕДНІ ВІКИ (СЕРЕДИНА V СТ. — КІНЕЦЬ XV СТ.)
У деяких старих містах України чи інших країн Європи ви могли звернути увагу на могутні старовинні замки, храми зі стрільчастими віконницями. Ці пам’ятки залишилися нам у спадок від епохи Середніх віків (або Середньовіччя).
Віра в Бога посідала важливе місце в житті суспільства. Будівництво величних християнських храмів — соборів — об’єднувало людей багатьох поколінь.
Більшість сучасних міст Європи беруть свій початок саме від доби Середньовіччя. У містах вирувало життя. Розвивалися ремесла й торгівля. Люди дедалі більше розуміли необхідність навчання — так виникли університети.
В епоху Середньовіччя на українських теренах протягом IX— XIII ст. існувала Київська держава (княжа Русь-Україна) із центром у м. Київ. До наших днів багато стародавніх міст України прикрашають величні споруди — пам’ятки архітектури давньоруських часів.
Спадкоємицею Русі-України стала Галицько-Волинська держава (її ще називають Королівство Руське). В українському народі живе пам’ять про короля цієї держави Данила Галицького.
Болонський університет — найстаріший університет Європи, заснований у 1088 р. на 1481/1482 навчальний рік Юрій Котермак із Дрогобича був обраний ректором цього навчального закладу
Пізнавально й цікаво
Чи знаєте ви, що слово «студент» походить від латинського «студере» — старанно навчатися?
5. НОВИЙ ЧАС
Новий час триває з кінця XV ст. до сьогодення. Протягом цього періоду сформувалося сучасне суспільство. Різноманітні технічні винаходи, як-от: машини, електрика, штучні матеріали — дали змогу зробити життя людей комфортнішим. Завдяки розвитку науки та техніки американці брати Райт змогли справдити мрію людини про політ у небо. У 1961 р. Юрій Гагарін здійснив перший політ людини в космос.
Поступово люди усвідомили цінність свободи, важливість поваги одне до одного. Щоправда, шлях до свободи пролягав через революції та війни.
Літак братів Райт
Для українського народу Новий час — це час боротьби за відродження своєї державності.
У результаті ослаблення Русі-України сусідні держави поглинули наші землі. Першими на боротьбу за волю стали козаки. Українське лицарство гуртувалось на Запорозькій Січі. До наших днів збереглася пам’ять про видатних козацьких гетьманів Петра Конашевича-Сагайдачного, Богдана Хмельницького, Івана Сірка, Івана Мазепу.
Минув час, і народні інтереси почали захищати видатні діячі української культури ХІХ ст. Вони відстояли право українців на розвиток власної культури, утвердження рідної мови.
Боротьба за волю загострилася в часи Української революції 1917—1921 рр. На жаль, тоді в жорстокому протистоянні з іноземними поневолювачами українцям не вдалося відстояти свою державу. Та мріяти про власну державу вони не припинили.
Перший космонавт Юрій Гагарін
Революція гідності
Козацькі клейноди
«Енеїда» — перший твір нової української літератури
1. Дізнайтеся дату або період історії, до яких належать подія, предмети і твір, зображені на ілюстраціях.
2. Розташуйте ілюстрації в хронологічному порядку.
У 1991 р. здійснилася мрія багатьох поколінь українців — було проголошено незалежність України.
Наш народ відстоював цінності свободи під час Революції гідності 2013—2014 рр. Після неї вороги окупували Крим, розпочали війну на Сході України. Сьогодні бійці на фронті та волонтери, люди різних професій, націй і релігій відстоюють свободу і незалежність нашої держави.
Отже, епоха Нового часу — це епоха творення нової України, вільної та незалежної європейської держави.
6. ІСТОРІЯ УКРАЇНИ НА ШКАЛІ ЧАСУ
Якою буває шкала часу? Комусь таке запитання може видатися дивним, тому що шкалу часу традиційно зображають у вигляді прямої лінії. Але простір може змінюватися, переломлюватися, округлятися. Те саме можна сказати і про час. Шкала часу може ставати колом, спіраллю, параболою. Наприклад, усім відома фраза, що все в цьому світі повторюється. Та насправді історія розвивається, тому ми маємо говорити не про рух по колу, а про розвиток по спіралі.
Уявімо історію України саме в такому вигляді.
ЗНАЮ й РОЗУМІЮ: запитання та завдання
I. Знаю нове
1. Поясніть значення понять: «культура», «культурна епоха».
2. Уважно розгляньте «Історичні хмаринки»: знайдіть помилки в їхньому змісті, розташуйте хмаринки у хронологічній послідовності.
3. Дізнайтеся, коли й де було засновано перший університет на українських теренах. Визначте, скільки років відділяє цю подію від заснування Болонського університету та від наших часів.
4. Коли було засновано перший вищий навчальний заклад у вашому регіоні? складіть задачу на лічбу часу з виявленою датою.
5. Представте у класі укладену за ходом роботи з текстом параграфа шкалу часу.
II. Обговорюємо в групі
1. Поясніть, як природа, клімат впливали на життя стародавньої людини.
2. Якими винаходами Античності, середньовіччя ми користуємося сьогодні?
3. Подумайте, чи можна на підставі знань про зміну історичних епох стверджувати, що історія рухається по колу.
4. На основі отриманої інформації про особливості культурних епох спробуйте довести, що історія України — це складова європейської історії.
5. Зіграйте в онлайн-гру «Історія України на шкалі часу» (посилання: https://goo.gl/WHqfb5).
III. Мислю творчо
1. Спробуйте за допомогою піктограм створити невеличку розповідь про життя трипільців.
2. Побудуйте шкалу часу за допомогою сучасної комп’ютерної гри «Майнкрафт» і позначте на ній за допомогою написів чи комп’ютерних образів історичні епохи.
Коментарі (0)