Перші людські спільноти
- 26-11-2022, 14:03
- 880
5 Клас , Україна і світ: вступ до історії та громадянської освіти 5 клас Кафтан, Козорог 2022
§ 7. Перші людські спільноти
Якими були перші об'єднання людей — родова община, територіальна (сусідська) община, плем'я
Після ознайомлення з матеріалами параграфа та виконання завдань ти зможеш:
- розрізняти й пояснювати поняття "сім’я (первісна)’’, "община’’ ("родова община’’, "сусідська община’’) та "плем’я";
- пояснювати, як погляди й потреби людей у минулому були пов’язані з їхнім життям;
- наводити приклади змін у перших людських суспільствах;
- пояснювати важливість цих змін для історії людства.
1. Утворення перших громад
1. Наведи кілька прикладів, як і навіщо люди об'єднуються в спільноти в сучасному світі.
2. Чим відрізняються громада та спільнота?
Історикам непросто досліджувати найдавнішу історію людства. Адже писемності тоді ще не існувало, тож про первісних людей відомо мало. Усе, що вчені можуть досліджувати, це побут тих людей: як влаштовували собі житло, які мали знаряддя праці та як їх виготовляли, що їли.
На жаль, без машини часу ми так ніколи й не дізнаємося, як звали тих давніх людей, про що вони думали чи мріяли. Сучасні дослідження свідчать, що перші людиноподібні істоти з’явилися в Африці приблизно 2,5-3 мільйони років тому. Ці істоти повністю залежали від природи, вели тваринний спосіб життя, об’єднувались у зграї, у яких панувала жорстка конкуренція за виживання. Вигравали найсильніші.
Поступово, завдяки природній еволюції, формуються люди сучасного типу, які, на думку сучасних учених, з’являються приблизно 300 тисяч років тому. Згодом вони розселяються Євразією, придумують мову, приручають собаку та інших свійських тварин, починають об’єднуватися в перші сталі громади.
Спочатку це були невеликі групи родичів, наприклад, мама, тато, їхні діти та ще кілька осіб. Така родина могла разом полювати на дрібних тварин чи збирати щось їстівне, спорудити собі хижу. Але виживати було легше більшою громадою. Якщо кілька родин, пов’язаних між собою, об’єднувалися, вони могли вполювати більшу здобич, захиститися від хижаків, разом доглядати дітей і старих. Таку громаду називають родовою общиною.
Важливою частиною співіснування в таких громадах стає заборона брати шлюб між собою. У родовій общині всі члени є родичами й не конкурують, щоб із кимось побратися. Завдяки забороні на шлюб зменшилася кількість конфліктів у громаді, а отже, вона стала згуртованішою.
3. Роздивися джерело 1. Уяви, як жили люди, які виготовили таке житло. Хто міг жити в цій хижі? Скільки людей тут могло захиститися від холоду чи небезпеки? Які предмети побуту могли мати ці люди? Навіщо люди виготовили браслет і сокиру (джерела 2-3)? Про що свідчить поява таких предметів у давньої людини?
Джерело 1
Макет-реконструкція житла з кісток мамонта
У таких хижах могли жити люди на українських землях приблизно 20 тисяч років тому. Ця знахідка — зі стоянки давніх людей, знайдена археологами поблизу с. Мізин Чернігівської обл. Побачити реконструкцію можна в Національному науково-природничому музеї в Києві.
Джерело 2
Браслет із бивня мамонта. Мізинська стоянка, с. Мізин, Чернігівська обл.
Джерело 3
Сокира з полірованого каменю (без руків'я). Приблизно 5 тисяч років тому. З колекції Музею історії Лондона (Велика Британія)
2. Сільськогосподарська революція та зміни в житті людей
Родовими общинами люди жили тисячі років. Але в різних умовах різні людські спільноти шукали різноманітні способи пристосування до навколишнього світу. Результатом таких пошуків стало виникнення скотарства й землеробства. Ця зміна в житті людства настільки визначна, що науковці називають її сільськогосподарською революцією. Хоча революцією називають стрімкі зміни, сільськогосподарська була повільною, і зміни тривали тисячі років.
Згодом люди поступово починали жити великими сусідськими общинами на одній території. Такі общини об’єднували декілька родин, які господарювали поруч: спільно використовували землю, пасовища, ділянку лісу чи річки задля загального добробуту.
Поступово сусідські общини також об’єднувалися і ставали народом. Для управління спільними справами народу формувалися влада і держава.
Розберімося детальніше, як змінилося життя тих людей, які вирішили осісти на одному місці й вирощувати культурні рослини. Приблизно 14 тисяч років тому завершився останній льодовиковий період. У більшості регіонів погода змінилася, зими стали дуже м’якими, що сприяло гарним врожаям. Перші зміни в способі життя людей відбулися приблизно 12-13 тисяч років тому в місцевості на Близькому Сході, яку називають Родючий Півмісяць.
Карта 1. Землі Родючого Півмісяця на території Близького Сходу
Водночас відбулися зміни і в духовному житті людей. Важливу роль почала відігравати релігія. Дедалі більше розвивалися музика і мистецтва. Люди поступово почали винаходити нові знаряддя праці тощо.
Річка Тигр на землях Родючого Півмісяця (Близький Схід). Світлина Джейн Свіні
Учені досі сперечаються, навіщо люди взагалі почали вести осілий спосіб життя. Адже погіршувався їхній раціон (набір продуктів, які регулярно вживають). Тепер вони більше залежали від примх погоди та природи. Під час неврожайного року можна було померти з голоду.
Археологи часом знаходять черепи перших землеробів зі зламаними зубами. Люди тоді ще погано обробляли каміння, тому ступи, в яких товкли зерно, кришилися, а дрібні камінці потрапляли до їжі. Утім, люди продовжували вирощувати рослини та харчуватися ними. На думку археологів — тому що не мали вибору. Дичини на всіх не вистачало, тож скотарство й землеробство стало способом вижити.
Водночас деякі мандрівні общини вибрали інший спосіб життя. Вони й далі кочували, але регулярно приходили поклонятися до місць, важливих з огляду на їхні тогочасні релігійні уявлення. Потреба бути разом, спілкуватися, поклонятися божествам спонукала розбудовувати місця поклоніння. Тож із часом деякі люди почали жити там постійно, і поступово довкола таких місць поставали величезні міста. Саме в містах розвивалася культура, міцніла державна влада. Нашу цивілізацію вчені тому і називають "цивілізацією міст”, оскільки саме міста стають центрами всіх змін, прогресу та розвитку культури.
Цікавий факт
Єрихон — місто у Східному Середземномор'ї, яке існує від часу появи осілих спільнот і аж дотепер. Перші поселення тут з'явилися приблизно 10 тисяч років тому. Це місто згадується в Біблії — в оповіді про облогу міста та падіння його стін через неймовірно гучний звук труб, у які дмухали атакувальники. Відтоді вираз "єрихонська труба" означає дуже гучний голос або звук. Археологи вважають, що стіни міста могли зруйнуватися через землетрус.
Залишки вежі на схилі Тель-ес-Султан в Єрихоні. Їй понад 10 тисяч років! У місті також збереглися залишки споруд новіших часів
Єрихон. Краєвид зі схилу Тель-ес-Султан
Упродовж декількох тисяч років осілий спосіб життя поширився серед більшості тодішніх народів. Люди одомашнювали дедалі більше тварин, вирощували більше рослин, виводили нові сорти.
Наслідком сільськогосподарської революції стала поява великої кількості постійних людських поселень, почало розвиватися сільське господарство. Усе це привело до винайдення нових технологій — люди навчилися обробляти залізо, виготовляти бронзу. Боротьба за території (землі) спровокувала появу воєн. Виробництво речей і харчів зумовило появу торгівлі. Усе це стало основою нашого сьогоднішнього світу.
4. Як ти вважаєш, які переваги осілого способу життя перед кочівницьким?
5. Про що свідчить той факт, що місто Єрихон існує десять тисяч років?
3. Перші українські землероби та скотарі
Сільськогосподарська революція зародилася на Близькому Сході, у Родючому Півмісяці. Звідти землероби та скотарі переселялися спочатку на землі зі схожим кліматом, а вже пізніше — спочатку на територію сучасної Туреччини, а звідти на Балкани. Із Балканського півострова землероби та скотарі приблизно 8-7 тисяч років тому дісталися півдня України. Такі переселення відбувалися в кілька етапів. Перші археологічні пам’ятки, що залишили після себе землероби та скотарі, — це пам’ятки так званої буго-дністровської археологічної культури.
Археологічна культура — сукупність схожих знахідок на одній території, що належать до одного історичного часу. Така схожість свідчить про те, що давні люди мали подібне господарювання і спосіб життя. Оскільки про давні дописемні народи ми знаємо небагато, науковці розрізняють і групують їх за археологічними знахідками.
Остання потужна хвиля хліборобів-переселенців досягла території сучасної України 6-5 тисяч років тому. Вони розселилися між річками Дністер і Південний Буг, а також навколо Дніпра в середній його течії.
Археологи назвали цих людей племенами трипільської культури, оскільки вперше археологи визначили відмінність саме цієї групи землеробів та їхні поселення біля села Трипілля на Київщині.
Реконструкція житла трипільців, с. Легедзине, Черкаська обл.
6. Розглянь карту 2. Прослідкуй за пересуванням людності буго-дністровської археологічної культури. Які природні перепони люди долали на своєму шляху?
Підсумкові запитання і завдання
1. Як утворилися перші людські спільноти? З кого вони складалися?
2. Що спонукало людей обрати осілий спосіб життя?
3. Поміркуй, що та як впливало на життя людей до та після сільськогосподарської революції. Що змінилося, що залишилося, як було? У зошиті створи таблицю за зразком.
Зразок таблиці
4. Уяви, що ти живеш 10-12 тисяч років тому. Напиши невеличкий твір на тему "Як змінюється життя моєї родини з початком осілого життя і заняття землеробством".
Коментарі (0)