Українське козацтво у військовий та мирний час
- 28-11-2022, 00:21
- 499
5 Клас , Досліджуємо історію і суспільство 5 клас Мороз, Моцак 2022
§ 15. Українське козацтво у військовий та мирний час
Чергова зупинка нашої мандрівки історичним часом присвячена українському козацтву. Козацькою добою в історії України історики називають період кінця XV—XVIII ст.
1. Як і коли виникло українське козацтво?
Питання походження українського козацтва й досі є дискусійним. З цього приводу існує чимало версій. Більшість учених виокремлюють такі чинники, що вплинули на появу українського козацтва: 1) загроза постійних набігів із боку кочового чи напівкочового населення; 2) існування величезної території вільної землі, багатої на природні ресурси; 3) досвід освоєння цих територій уходниками; 4) прагнення людей до пошуку кращих умов для життя, самоствердження, збагачення. Спробуємо розібратися в цьому.
Перші згадки про українських козаків у писемних джерелах датуються кінцем XV ст. На той час південно-східна межа розселення українців сягала так званого «Дикого Поля» слабозаселеної території степів від річки Рось до Чорного моря. Ці багаті на природні ресурси землі фактично не належали жодній державі. Сюди з різних країв вирушали ватаги охочих займатися різноманітними промислами — мисливством, бортництвом, рибальством. На українських землях їх називали уходниками.
1. Дніпровські плавні поблизу Херсона (вигляд з висоти пташиного польоту); 2. Типовий ландшафт Дніпровських плавнів
Промислами уходники зазвичай займалися в Дніпровських плавнях, які було густо порослі лісом. Часто між уходниками і татарами, які займалися кочовим скотарством у степу, виникали сутички. Тому уходники гуртувались в озброєнні загони. У сутичках із татарами вони відточували свою військову майстерність у володінні зброєю, вчилися діяти в бою злагоджено, організовувати засідки і кругову оборону. Так у другій половині XV — на початку XVI ст. утворилися загони вільних озброєних людей, яких почали називати козаками.
Для допитливих! Слово «козак» походить від давньотюркського «кьоз-», що означає ходити, бродити, мандрувати. Козаками в татар називали степових вояків, які населяли безлюдні окраїни.
1. Вартові запорозьких вольностей. С. Морозський; 2. Сутичка козаків із татарами. Ю. Брандт
На думку багатьох істориків, важливим чинником появи козацтва була необхідність оборони українських земель. XV століття було часом постійних спустошливих набігів татар на українські землі. Зокрема, у 1482 р. війська Кримського ханства захопили і спалили місто Київ.
Козаки стали основною перешкодою для набігів татар на українські землі. Козачі загони створювалися та очолювались зазвичай урядовцями, старостами прикордонних земель та місцевою знаттю. Вони дбали про оборону південного прикордоння українських земель від татар, а козаки в цьому регіоні стали потужною військовою силою.
2. Що таке козацька Січ?
Практичне завдання. На основі аналізу тексту підручника та фотографій історико-культурного комплексу «Запорозька Січ» зробіть висновок про умови життя козаків на Запорозькій Січі.
Вигляд на Запорозьку Січ із висоти пташиного польоту
У XVI ст. основним центром розселення козацтва були землі в нижній течії Дніпра на південь від дніпровських порогів Запорожжя, або Низ. Звідси й походить назва козаків — запорозькі, або низові. Постійна загроза збройних нападів змушувала козаків зводити укріплені фортеці — січі. Згодом (у середині XVI ст.) утворився єдиний укріплений центр козаків — Запорозька Січ, яка стала сприйматись як символ козацької єдності.
Для допитливих! Першою відомою Січчю традиційно вважають фортецю, яку було зведено 1556 р. на о. Мала Хортиця під керівництвом українського князя Дмитра Вишневецького (козаки дали йому прізвисько Байда).
Сама назва «Запорозька Січ» означає, що вона розміщувалася за порогами Дніпра. Місце розташування Січі кілька разів змінювалося. Причини цього були різними: руйнування укріплень ворогами, міркування безпеки, епідемії. Часом козаки віднаходили зручніші місця для проживання.
Для зведення Січі обиралися зазвичай малодоступні острови чи півострови. Переважно вона розташовувалася у Великому Лузі або в безпосередньому сусідстві з ним.
Великий Луг — це історична назва місцевості дніпровських плавнів нижче острова Хортиця, яка з одного боку була малодоступною для татар і багатою на дичину та рибу. З XVI ст. ця територія вважалася символом вольності запорожців, які називали Великий Луг «батьком», тобто тим, хто давав їм життя. Звідси походить українське прислів’я: «Січ — мати, Великий Луг — батько, отам треба й умирати».
1. Укріплення Запорозької Січі; 2. Церква Покрови на острові Хортиця
Запорожці намагалися добре укріпити Січ: оточували її глибоким ровом і високим валом із дерев’яним частоколом. Для спостереження за ситуацією зводили кілька чатових башт. Козацька залога на Січі, що звалася також кошем, нараховувала кілька тисяч осіб (іноді її чисельність доходила до 10 тисяч).
1-2. Історичні реконструкції життя на Запорозькій Січі
3. За якого гетьмана козаки здійснили найуспішніші воєнні походи?
Особливої слави зажило запорозьке військо, яке відзначалося високою боєготовністю і військовою майстерністю. Козаки вміли успішно штурмувати ворожі фортеці, здійснювати морські походи на своїх суднах-чайках. Найуспішніші походи як на суходолі, так і на морі козаки здійснили під проводом гетьмана Петра Конашевича-Сагайдачного. Зокрема, у 1618 р. козацьке військо провело вдалий похід на Москву й захопило її.
Морські походи зазвичай відбувалися восени на невеликих морських суднах — чайках, що вміщували від 50 до 70 козаків. У 1615 р. запорожці під командуванням П. Сагайдачного на 80 чайках атакували столицю Османської імперії — Стамбул та її околиці. Наступного року козаки на 150 чайках вщент розгромили османський флот під Очаковом, здобули й спалили головний невільницький ринок у Криму — Кафу та визволили з неволі бранців.
Гетьман (з німецької - старший, головний) - головний командувач козацького війська, якого обирали на Січовій раді.
1. Петро Конашевич-Сагайдачний. Н. Павлусенко; 2. Козаки здобувають Кафу. А. Орльонов
4. Як виникла Українська козацька держава?
На початок XVII ст. майже всі українські землі перебували під владою Речі Посполитої7. Українське населення зазнавало утисків із боку польської влади: закривалися православні церкви, школи, селяни змушені були тяжко працювати на своїх панів, українці усувались від участі в управлінні власними територіями. Також польський король прагнув підкорити українське козацтво своїй владі. Все це викликало обурення й протести з боку українського населення.
7 Річ Посполита — назва держави, що виникла шляхом об’єднання Польського королівства та Великого князівства Литовського, до володінь якої належали українські землі. Існувала від 1569 до 1795 р.
Українські козаки і селяни неодноразово повставали проти польської влади. У 1648 р. розпочалося нове повстання, яке підтримали широкі верстви населення. Це повстання швидко перетворилося на всенародну війну. Історики її називають Національно-визвольною (1648-1657 рр.), тому що українці боролися за визволення своїх земель і можливість розбудувати власну державу. Очолив цю війну гетьман Богдан Хмельницький.
Богдан Хмельницькому вдалося сформувати одну з найкращих армій у тогочасній Європі. Український гетьман під час війни виявив себе як блискучий полководець.
1. Пам’ятник Богдану Хмельницькому в Києві; 2. В’їзд Богдана Хмельницького в Київ у 1650 р., після перемоги над поляками. В. Івасюк
Практичне завдання. Розгляньте пам’ятник Богдану Хмельницькому, та картину. Які риси українського гетьмана відображено в них?
На визволених з-під польської влади землях утвердилася Українська козацька держава, яка називалася Військом Запорозьким (або Гетьманщина). У період із 1648 по 1676 р. столицею Війська Запорозького було місто Чигирин, і там розмішувалася резиденція гетьманів. У гетьманській резиденції були зосереджені вищі органи влади та скарбниця Української козацької держави. Щоб налагодити відносини з новою державою в гетьманську резиденцію прибували посли з багатьох країн: Речі Посполитої, Московського царства, Австрії, Венеції, Швеції, Туреччини, Кримського ханства, Молдавії, Волощини, Трансільванії.
Після смерті Богдана Хмельницького Чигирин втрачає свій вплив та починається його занепад. У 1678 р. місто було зруйновано турецьким військом, а всі споруди резиденції було знищено.
Для допитливих!
Карта «Українська козацька держава — Гетьманщина за часів Богдана Хмельницького»
https://bit.ly/3H9E6n1
Богдан Хмельницький здобув незалежність і розбудував козацьку державу. На жаль, нащадки не змогли зберегти цілісність та незалежність Української козацької держави. Після його смерті почалася боротьба за владу. Цим скористалися сусідні держави - Річ Посполита та Російська імперія, які поділили й підкорили українські землі. У 1765 р. російська імператриця Катерина II знищила Запорозьку Січ.
ПЕРЕВІРТЕ ЗАСВОЄНЕ НА УРОЦІ.
Знаю: 1. Хто такі українські козаки? 2. На якій території виникло українське козацтво? 3. Коли і як виникла Українська козацька держава? 4. Які були основні заняття козаків?
ЗВ’ЯЗОК ІЗ СЬОГОДЕННЯМ
1. Підготуйте інформацію або презентацію про одну з історичних пам’яток свого краю XVI—XIX століть. Це можуть бути замки й палаци, фортеці, храми і монастирі, парки та сади, заповідники тощо. Зробити це можна самостійно або працюючи в малій групі. Визначте, яку роль відіграє ця пам’ятка в збережені пам’яті про минуле вашого краю.
2. Які ви знаєте фільми та книги, присвячені козацькій тематиці? Чим вони цікаві?
Для допитливих!
https://bit.ly/3nnD3HU
Історичні джерела про українське козацтво:
1) Заняття та особливості життя козаків
2) Козацькі пісні
3) Козацькі прислів’я
4) Історичні джерела про особистість Богдана Хмельницького
5) Про морські походи козаків
Коментарі (0)