Здобутки та труднощі сучасної України
- 27-11-2022, 23:04
- 463
§ 7. Здобутки та труднощі сучасної України
Згадайте....
— скільки років тому було проголошено незалежність України;
— які території України сьогодні мають статус тимчасово окупованих територій. Ким вони окуповані;
— чому ми гордимось українськими воїнами-захисниками.
Як ви розумієте...
—значення понять «історична пам'ять», «бездержавність», «війна»?
Чи знаєте ви, що...
— одна з найновіших посад у ЗСУ — військові капелани;
— у 2015 році учениця Юлія Сенюта з Тернопільщини розробила проєкт бронезахисного елемента для захисту легкої та важкої техніки?
«Я вважаю українців найкращими воїнами. Український воїн вірний до смерті».
Вільгельм Габсбург, австрійський ерцгерцог, військовий діяч, політик, 1918 рік
7.1. Історична пам’ять
Як і багато народів світу, народ України прагнув мати свою державу. Впродовж тисячолітньої історії наша держава переживала і злети, і падіння — займала чільне місце на мапі світу, але за певний час втрачала свою незалежність. У XX ст. українцям двічі випала нагода відновити державність.
Вперше це сталося після Першої світової війни. Тоді відбулися події, які згодом назвуть Українською революцією (1917-1921). Незалежною Українська держава була майже чотири роки. Боролася з агресивними сусідами, та не встояла. Більшу частину території сучасної України включено до складу Радянського Союзу, західні території увійшли до складу Польщі, Румунії, Чехословаччини. Згодом усі українські землі опинилися під радянською владою. Перезавантаження відбулося лише після розпаду Радянського Союзу в 1991 році. Від 24 серпня 1991 року Україна як вільна, суверенна і незалежна держава творить свою історію. Саме цей день став Днем нашої Незалежності.
Проголошення Акта Злуки українських земель на Софійській площі в Києві, світлина, 22 січня 1919 року
Логотип Українського інституту національної пам’яті
Довгий час бездержавності залишив у свідомості народу глибокі рани. Розірвані між Заходом і Сходом, поглинуті сусідніми державами, жителі України втратили орієнтир. Його необхідно віднайти в минулому. Наш народ так довго змушували забути усе пережите, його історичний досвід, що «історичне безпам’ятство» стало проблемою. Історична пам’ять — це сукупність суспільних уявлень про історію. Як і пам’ять кожного з нас, вона не є бездоганною: деякі події з нашого життя ми запам’ятовуємо краще, а інші — гірше, або й взагалі забуваємо. Так само історична пам’ять суспільства може містити деякі неточності і навіть історичні міфи. Треба розуміти, що історична пам’ять не рівнозначна знанням про минуле. Але вона впливає на сьогодення, адже суспільство конструює ті образи минулого, які актуальні нині. Тому мусимо вчитися досліджувати історію, щоб уміти з причин читати наслідки, берегти незалежність, розбудовувати державу.
Запитання і завдання
1. Що таке «історична пам'ять»? 2. Чому «історичне безпам'ятство» є шкідливим для народу? 3. Поміркуйте, чому відновлення та збереження історичної пам'яті є важливим чинником для розвитку нашої держави.
7.2. Українське військо
Ви вже, мабуть, зрозуміли, що впродовж багатьох віків народ України кілька разів втрачав свою державність. Чому ж так ставалося? Причин є багато, одна із них — нездатність себе захистити від агресії інших держав. Інколи трапляється так, що могутні держави ласо поглядають у бік сусідніх земель. Чому? Бо хочуть використати їх ресурси та багатства. Щоб цього не сталося, потрібно вміти боронитися. Саме тому створюють військо. Армія — основний елемент захисту держави.
Формування Збройних сил України розпочалося відразу ж після відновлення незалежності України у 1991 році. Адже молодій державі, яка тільки стала на шлях свободи, потрібно було мати армію, щоб у разі потреби боронити свою землю. Тому вже 24 серпня 1991 року Верховна Рада взяла під свій контроль усі війська, розташовані на території нашої держави, а 6 грудня 1991 року ухвалила закони «Про оборону України» і «Про Збройні Сили України». Це стало початком історії сучасного українського війська, яке після початку російської агресії у 2014 році було реформоване й модернізоване.
Військові традиції українців є такими ж давніми, як і наш народ. Чи чули ви про Русь-Україну з її могутніми дружинами. А про князя Святослава? Це відважний воїн, який усе життя не розлучався з мечем, за що й отримав прізвисько Хоробрий. Мине лише кілька століть, і в битві під Оршею 1514 року князь Костянтин Острозький розгромить московське військо та здобуде найвище військове звання у князівстві Литовсько-Руському — гетьмана. Десь у той час вже гриміла Європою слава про мужніх відчайдухів — запорозьких козаків. Їх військова майстерність, кмітливість і відвага дивують нас донині. Першим новітнім українським військом став легіон Українських січових стрільців, що боровся за Українську державу. Багато ще військових організацій виникало в ті часи. Героїчною сторінкою історії стала діяльність української Повстанської Армії. Брали наші хлопці й дівчата участь і в неукраїнських арміях, воюючи проти спільного ворога.
Що поробиш, жорстокою і складною видалася перша половина XX ст. Та й сьогодні боротьба триває. «Кіборги» й усі, хто боронить східні українські землі, — наші сучасні герої. Люди, які завдяки феноменальній витривалості і надзусиллям змогли втримати ворога, зупинити російську агресію і захистити нас із вами. Усіх захисників і захисниць нашої Батьківщини вшановуємо 14 жовтня, в день християнського свята Покрову Богородиці.
Запитання і завдання
1. Які історичні постаті прославилися як видатні військові діячі свого часу? 2. Коли розпочалося формування Збройних сил України? 3. Пригадайте, що ще вам відомо про українських «кіборгів».
7.3. Захист держави
Україна — самостійна суверенна держава. Що це означає? На її території діє обрана народом влада, яка мусить забезпечувати якісне функціонування держави в інтересах громадян. Суверенітет гарантує самостійне творення історії, недопустимість втручання у внутрішні справи інших держав.
Народ, який здобув свою державність, завжди її боронитиме. Тож захист кордонів України є священним обов’язком її громадян. Якщо ми хочемо спокійного, забезпеченого майбутнього — маємо бути готовими стояти в обороні свого дому, своєї Вітчизни.
Збройні сили України — це військові формування, спеціально створені нашою державою для захисту її території та громадян. Однак, коли ворог надто дужий і агресивний, увесь народ піднімається на захист Батьківщини. Так сталося у 2014 році, коли почалася російська агресія. Тоді, щоб стримати ворога, розпочався масовий добровольчий рух. Усі, хто мав військові навички і нестримне бажання захищати свою землю, стали добровольцями. Це були не фахівці у військовій справі, а звичайні люди, які зрозуміли, що захист Батьківщини — справа спільна. Таким добровольцем, з позивним «Міф», став Василь Сліпак (1974-2016), всесвітньо відомий український оперний співак, соліст Паризької національної опери. Він загинув, виконуючи бойове завдання, від кулі снайпера.
Василь Сліпак
Варто знати
Конституція України
Стаття 65. Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України.
Запитання і завдання
1. Хто повинен захищати суверенітет та кордони нашої держави? 2. Кого називаємо добровольцями? 3. Яку роль відіграв добровольчий рух у стримуванні російської агресії?
Попрацюйте разом
1. Вправа «Наш захист» (виконайте в групах). Створіть плакат про своїх земляків і землячок, які захищають Україну на Сході нашої держави. 2. Вправа «Добровольці» (виконайте в парах). Прочитайте витяг із Закону України «Про основи національного спротиву» і знайдіть в мережі інтернет відомості про добровольців Збройних сил України в сучасній російсько-українській війні. Що спонукало цих людей стати на захист України? Відповідь оформте письмово.
Вправи
Виконайте онлайн-вправу: «Українське військо» (лабіринт)
https://cutt.ly/HIshAnS
Корисна гра: «Українське військо» (просте упорядкування)
https://cutt.ly/vIsh9mf
Пригадайте найважливіше
Історична пам’ять, українське військо, Збройні сили України, кіборги, добровольці.
Перевірте себе
1. Складіть запитання до тексту параграфа, починаючи кожне такими словами: Коли ____? Що ____? Хто ____? Де ____? Звідки ми можемо дізнатися про ____? Чому ____? Як ____? Який результат ____? Запропонуйте свої запитання в класі.
2. Прочитайте прислів’я: «Бережи Вітчизну, як око, і вона тебе завжди берегтиме». Поясніть зв’язок між захистом Батьківщини і обов’язками громадян.
3. Складіть розповідь про сучасних захисників/захисниць України, використавши слова: добровольці, Схід України, обов’язок, армія, ворог, військові традиції, агресія, Крим, Донбас.
4. Укладіть «Лист у майбутнє» (самостійне письмове повідомлення) про сьогоднішню Україну, її труднощі та здобутки.
5. Українських воїнів, захисників Донецького аеропорту, вороги назвали «кіборгами». Скористайтеся додатковою інформацією, щоб пояснити, чому саме така назва закріпилася за частиною українських військових.
6. Вправа «Працюємо разом». Об’єднайтеся в групи по три-чотири особи і створіть ескізи плаката до Дня захисників і захисниць України.
Коментарі (0)