Войти
Закрыть

Мала батьківщина

5 Клас , https://vchys.com.ua/historyofukraine/5-klas/3560-doslidzhuiemo-istoriiu-i-suspilstvo-5-klas-vasylkiv-basiuk-2022.html

 

§ 8. Мала батьківщина

Згадайте....

— коли виникло місто/село, у якому живете;

— чому ваша вулиця має саме таку назву;

— де народилися ви, ваші батьки, найближчі вам родичі.

Як ви розумієте...

— поняття «мала батьківщина», «адреса», «приватна власність»?

Чи знаєте ви, що...

— в Україні у 2021 році налічується 28372 села, 882 селища міського типу та 461 місто?

«Можна все на світі вибирати, сину, вибрати не можна тільки Батьківщину».

Василь Симоненко, український поет

8.1. Батьківщина — «мала» та «велика»

Наша Батьківщина, наша країна, наша земля... Різноманітна й різнобарвна... Як багато ввібрало в себе слово «Батьківщина»! Серед безлічі місцин, якими багата Україна, для кожного з вас, друзі, є земля особлива. Чому, мабуть, спитаєте? Бо це той край, де ви народилися, зробили перші кроки, а, можливо, й вперше закохалися чи закохаєтеся. Цей куточок землі ще називають батьківщиною або малою батьківщиною, бо воно походить від слів «батьки», «батьківська спадщина».

Як визначити «адресу» найріднішої землі? Пригадайте, як багато етнографічних районів є на українських теренах! Кожна така місцевість для когось рідна. Вам також відомо, що на території України розрізняють області, райони, громади, які об’єднують міста і села. Тож поміркуйте трішки і визначте адресу малої батьківщини кожного/кожної з вас.

Вид на місто Заліщики та ріку Дністер, Тернопільська область, світлина Роксани Баширової

Літак «Мрія» над українським селом, світлина Івана Дякуна

Місце народження є особливим. Неважливо, чи це мегаполіс, маленьке містечко або крихітне село. Немає значення також, чи можуть похизуватися ці землі історичними пам’ятками чи дивами природи. Адже мала батьківщина для кожного є місцем сили, джерелом натхнення. Це та частинка, яка в майбутньому займатиме особливе місце в серці кожного з вас, бо тут зробили свої перші кроки і досягли перших вершин у житті.

Запитання і завдання

1. У якому етнографічному районі ви мешкаєте? 2. Сформулюйте свою поштову адресу за зразком: прізвище й ім’я, населений пункт, територіальна громада, район, область. 3. Що називають «малою батьківщиною»?

8.2. Моя вулиця

Кожен населений пункт — це велика павутинка вулиць. Які вони різні! Довгі і зовсім короткі, бруковані й ні, з багатоповерхівками чи невеликими приватними будівлями. Мандруючи вулицями свого міста, містечка чи села, ви можете милуватися їх красою, та лише одна для вас залишатиметься особливою. Мабуть, ви вже здогадалися, що це та, на якій живете. Чи давня в неї історія? Ким були люди, для яких вона теж давно-давно була рідною? Чому вулиця має саме таку назву? Відповіді на ці запитання є важливими! Адже вони теж становлять частину історичних надбань малої батьківщини.

Юні дослідники й дослідниці, чи цікаво вам, яким було минуле вашої вулиці? Якщо так, то до роботи! Шукайте відомості про те, чому люди колись обрали для життя саме це місце, що їх приманило. У який час, у якому документі та через яку подію вперше згадується місцина, де ви мешкаєте? Чи ваша вулиця завжди мала таку назву, як зараз? З чим пов’язані зміни, якщо вони були? Ці запитання можуть видатися надто складними, та не засмучуйтеся! Вчителі, батьки, дідусь із бабусею, інші родичі, ваші сусіди обов’язково допоможуть знайти правильні відповіді.

Перехрестя вулиць Володимира Великого (1) та Княгині Ольги (2) у Львові.

Старі назви вулиць: 1) Дрога до закладу на Кульпарковє, Закладова, Кранкенґаусштрассе, Артема; 2) Вулецька дорога, Ріхард Ваґнерштрассе, Івашкевича, Боженка

У назвах вулиць і будівель, у сакральних спорудах і пам’ятних місцях зберігаються спомини про творців нашої минувшини. Тож поцікавтеся, ким були ваші сусіди — відомими людьми, визначними особистостями чи просто хорошими краянами, пам’ять про яких є живою й сьогодні.

Запитання і завдання

1. Придумайте підписи до запропонованих світлин. Які дослідницькі проекти, пов’язані з об’єктами, зображеними на них, можна реалізувати? 2. Чому вулиці та населені пункти зазнавали перейменувань? 3. Назвіть головні вулиці вашого мікрорайону, населеного пункту.

8.3. Отчий дім (материнська хата, рідний дім)

Материнська хата... От ми й дісталися до того місця, від якого починається Батьківщина. Місце, де народилися, виросли, — найперша домівка. Вона не лише в серці, бо в найпершій посвідці, яку отримує людина, обов’язково вказано місце народження. Це є юридична інформація. А ще ці відомості є інформацією історичною. Адже, якщо колись ви здійсните відкриття, досягнете чогось нечуваного, станете видатною людиною, то, де б ви не жили в той час, назавжди прославите місце, де з’явилися на світ.

Будинок «Слово» (м. Харків, вул. Культури, 9)

Рідна домівка... Коли говоримо про неї, маємо на увазі помешкання, де живе наша сім’я. Якщо цей будинок у приватній власності, то залишиться у володінні сім’ї назавжди. Така оселя може передаватись у спадок і стати неабиякою цінністю для багатьох поколінь. Тут неймовірна атмосфера, яка формує цінності, відчуття дому, відчуття безпеки й захищеності. Інколи люди вимушено покидають домівки і заново віднаходять місцину та дім, які стають рідними.

Запитання і завдання

1. Пригадайте відомі вам пісні та вірші, у яких оспівується рідна домівка. 2. Чому батьківська оселя стає цінністю для багатьох поколінь нащадків? 3. Дізнайтесь історію харківського будинку «Слово», історію вулиці, на якій він розташований. Хто з відомих вам письменників мешкав у цьому будинку?

Попрацюйте разом

1. Вправа «Наш край» (у групах). Уявіть себе журналістами/журналістками, об'єднайтесь у групи і напишіть невелику статтю для газети на одну із тем: «Соціальні проблеми дітей нашого краю. Шляхи їх вирішення», «Екологічні проблеми нашого краю. Чим ми можемо допомогти». 2. Вправа «Малі Батьківщини відомих українців та українок». Об’єднайтеся в пари. Дізнайтесь інформацію з додаткових джерел про малі батьківщини відомих українців/українок: короля Данила, Юрія Котермака (Дрогобича), Дмитра Вишневецького, Петра Конашевича-Сагайдачного, Григорія Сковороди, Богдана Хмельницького, Івана Мазепи, Тараса Шевченка, Івана Франка, Лесі Українки, Ліни Костенко. Об’єднайте інформацію в спільний постер.

Пригадайте найважливіше

«Мала батьківщина», історія вулиці, рідний дім.

Вправи

Онлайн-цікавинка: «Малі батьківщини відомих українців та українок»

https://cutt.ly/vIsh9mf

Корисна гра: «Мала батьківщина» (відсутнє слово)

https://cutt.ly/vIsh9mf

Перевірте себе

1. Складіть запитання до тексту параграфа, починаючи кожне такими словами: Коли ____? Що ____? Хто ____? Де____ ? Звідки ми можемо дізнатися про ____? Чому ____? Як ____? Який результат ____? Запропонуйте свої запитання в класі.

2. Доберіть вирази, близькі за значенням до словосполучення «рідний дім».

3. Складіть невеликий опис своєї вулиці.

4. Розкажіть про походження назви вашої «малої» батьківщини, рідної вулиці та вулиці, на якій розташована ваша школа.

5. Вправа «Пошук». Створіть колаж/постер «Мій рідний край у давнину і сьогодні», на якому зобразіть або наклейте ті об’єкти вашої місцевості, які б могли зацікавити туристів.

6. Творча вправа «Туристична». Запропонуйте власний туристичний маршрут рідним краєм, створіть рекламу або логотип своєї малої батьківщини. Запрезентуйте результати роботи.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду